aA
Tebus šis įrašas skirtas skeptikų ketvirtadieniui. Tema yra švelniai skeptiška. Ji, tiesa, nėra stebinanti, atvirkščiai – mokslo rėmimo dalykai turėtų būti gerai pažįstami kiekvienam akademijos pasaulio žmogui.
© Corbis/Scanpix

Universitete ant mano darbo stalo patiestas plakatas, kasdien manęs klausiantis (plakatas tapo tarsi padėklu nešiojamajam kompiuteriui), ar aš norėčiau užsiimti mokslo tyrimais. Jei taip, ragina plakatas, neskubėk išvykti į užsienį – finansavimą gali gauti ir čia!

Šiuo metu jokių didelių tyrimų nesu sumanęs, tačiau norėčiau juos pradėti metų pabaigoje arba kitais metais. Verta pasidomėti galimo finansavimo sąlygomis, ar ne?

Šiek tiek daugiau pasidomėjus, paaiškėjo, kad parama skiriama grupėms, bet ne individualiems mokslininkams. Nors čia pat primenama, kad jos paskirtis – skatinti naujausius tyrimus ir pažangiausius mokslo darbus. Hmm… Ar man vienam galai nesueina?

Jei koks mokslininkas imasi visiškai naujos srities ir ketina vykdyti tyrimus (pagal paramos taisykles – ideali situacija), tai jis tikriausiai toje srityje yra pirmas ir/arba vienas (pagal paramos taisykles – netinkama situacija). Jei susirenka visa mokslininkų grupė (pagal paramos taisykles – ideali situacija), tai veikiausiai tyrimų sritis jau gerai žinoma ir nėra „avangardinė“ (pagal paramos taisykles – nelabai gera situacija, nors visada galima prirašyti „naujų aspektų“). Kitaip tariant, paramos programos šūkiai nelabai dera su jos taisyklėmis. Nebent aš ne taip supratau…

Nesu kreipęsis jokios paramos ir finansavimo, tačiau tiek rėmėjų, tiek ir paramos gavėjų rūpesčius šiek tiek žinau. Pirmiesiems (šiuo atveju Europos Sąjungai) rūpi, kad parama patektų tam, kam reikalinga, ir kad jos lėšos nebūtų panaudotos netikslingai ar, neduodie, „išplautos“.

ES turi nemažai nuospaudų dėl anksčiau skirtos paramos panaudojimo, todėl natūralu, kad stengiasi iki minimumo sumažinti pavojus pačiose paramos teikimo taisyklėse.

Paramos gavėjai gi tikriausiai skirstytini į „profesionalus“ ir „žioplius“. Profesionalai seniai semia iš ES ir kitų valstybinių/tarptautinių kibirėlių, puikiai supranta biurokratinę rėmimo anonsų kalbą („stadijos“, „sekcijos“, „programos“, „žr. skyrių 84A-1/112“ ir pan.) ir iš karto gali įvertinti savo, savo grupės, organizacijos ar įmonės galimybes gauti finansavimą. Retas kuris tinka 100%, bet profesionalai žino, kaip „pamasažuoti“ paraiškas. Jei remiama sritis išvis netinka, kaip mat sukuriamas konsorciumas – pageidautina su „žiopliais“, nes tie nė rėmimo suma nepasidomės – džiaugsis bet kokiu gautu litu.

Žiopliai, kaip jau galima buvo suprasti, yra visiška profesionalų priešingybė. Jie kreipiasi paramos tik tada, kai paramos tikslas 100% sutampa su jų darbu. Veikiausiai jie kreipiasi ne patys, o kieno nors paraginti – „žiūrėk, Agne, tu čia vargsti, o juk ES remia tokius projektus!“. Žiopliai finansavimo negauna, nes nesugeba tinkamai užpildyti paraiškos formų, o lydimiesiems raštams, ištuokos liudijimams ir šuns skiepų dokumentams surinkti neranda laiko – skirtingai nuo paramos profesionalų, jie užsiima realia veikla.

Na, yra galimybė turėti savo vadybininką. Bet ne Lietuvoje. Lietuvoje vadybininko pareigas gali atlikti patyręs mokslo grupės ar padalinio vadovas, kuris rūpinasi, kad visi jo kolektyve dirbantys mokslininkai turėtų reikiamus tyrimams resursus. Vargas tam kolektyvui, kurio vadovas yra paskirtas pagal akademinius nuopelnus ar reputaciją. Džiaugsmas tam kolektyvui, kurio vadovas yra energingas ir verslus žmogus.

Man žioplio eksperimentas – dar ateity, tačiau rūpėtų iš jūsų išgirsti, ar kada nors esate teikę paramos paraiškas, ir kuo visa tai baigėsi? Nebūtinai mokslines. Ar teko naudotis sumanių tarpininkų/profesionalų paslaugomis? Kaip vertinate savo galimybes gauti paramą?

Dėl ko klausiu? Ne vien iš smalsumo. ES ataskaitose dažnai rašoma, kad paramos apimtis didėja, o jos panaudojimas mažėja. Aš nujaučiu, kur čia bėda, bet gal nuojauta apgauna?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Jauna vilniečių pora gyvenimą mieste išmainė į kaimą: daug kas prastai į mus žiūrėjo ir juokėsi (102)

Jauna vilniečių pora prieš beveik metus pabėgo iš miesto šurmulio ir vidinę ramybę atrado...

Ruso vairuotojo dukra griebėsi stulbinamų triukų Niujorko turtingiausiems apmauti: nesigailiu (129)

Prisiekusieji nusprendė, kad Anna Sorokin kalta – ji apgaule išviliojo iš viešbučių,...

Šių metų „Eurovizijos“ nugalėtojas Duncanas Laurence – apie seksualinę orientaciją, svarbią žinutę ir svajones (525)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Tel Avive (Izraelis) „Eurovizijos“ estafetė perduota...

Lietuvos balsai „Eurovizijoje“ pasiskirstė nevieningai: komisijos nuomonė stipriai prasilenkė su žiūrovų (108)

Kaip ir kasmet praūžus didžiajai „ Eurovizijai “ Europa pradeda skaičiuoti balus. Lietuva...

Paviešinti „Eurovizijos“ balsavimo rezultatai: Jurijų Veklenko nuo finalo skyrė tik vienas balas (132)

Šeštadienio vakarą paaiškėjo, jog kitąmet „Eurovizija“ vyks Olandijoje. Tel Avivo...

„Eurovizijos“ eteryje – Islandijos atstovų akibrokštas: lemiamą akimirką pasiuntė politinę žinutę (5)

Islandijos atstovai „Eurovizijos“ dainų konkurse pasinaudojo viešumu, norėdami išreikšti...

Maniakas, dėl kurio gyvenimas Panevėžyje sustojo: žmonės bijojo išeiti į darbą, mokyklos nutraukė pamokas (23)

Kai žudikas maniakas Edmundas Svotas teismo salėje išgirdo griežčiausią teismo nuosprendį, jam...

„Eurovizijos“ estafetė perduota Olandijai (987)

Šeštadienio, gegužės 18-osios, vakaras tapo lemtingu Olandijos atstovui Duncanui Laurence. Dainą...

Per žingsnį nuo finalo: „Warriors“ pastatė „Blazers“ ties prarajos riba (1)

Stephenas Curry pelnė 36 taškus, Draymondas Greenas pridėjo septintąjį karjeros trigubą...

Košmaras Ukmergėje: kaimynų tualeto turinys atsiduria bendruose šiukšlių konteineriuose (3)

Nuolatos girtaujantys, triukšmaujantys, landyne savo namus bei kiemą pavertę kaimynai – kai...