aA
Remiantis nutekintu Europos Sąjungos (ES) dokumentu, Europos Komisija (EK) baiminasi dėl santykinai silpnos ES ekonomikos bei nuomonių skirtumų dėl artėjančių Europos Parlamento (EP) rinkimų, kurie gali sukelti prekybinio susitarimo su JAV atmetimą, o tai primintų Kovos su klastojimu susitarimo istoriją.
© Shutterstock nuotr.

Kaip rašo www.euractiv.com, euroskeptiško Danijos leidinio „Notat“ paviešintas dokumentas atskleidžia, kad EK lapkričio 22 d. surengė slaptą susitikimą su 28 ES šalių narių atstovais.

Per šį susitikimą EK teigė, jog ES reikia „visiškai kitokios“ bendravimo strategijos dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės nei ta, kuri buvo vykdoma dėl pastarojo meto prekybinių iniciatyvų.

„Būtina šiame ankstyvame derybų etape apibrėžti debatų sąlygas, kalbant apie tai, kas yra Transatlantinė prekybos ir investicijų partnerystė (t.y. ekonominę naudą bei pasaulinę lyderystę prekybos klausimas), o ne įsitraukti į kalbas dėl to, ko ši partnerystė neturėtų apimti (pavyzdžiui, derybų dėl duomenų privatumo, ES reguliacinių normų švelninimo ir t.t.)“.

Remiantis paviešintu dokumentu, EK informavo ES valstybės nares, kad baimės dėl prekybinių derybų susijusios su suvokimu, jog ES nėra „pakankamai stipri“ susijungti su JAV.

„Kai kurios baimės kyla iš to, kad ES šiuo metu užima silpnesnę ekonominę poziciją nei JAV, todėl mums Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės reikia labiau nei JAV.“

„Turime išaiškinti, kad taip nėra, nepaisant krizės ES išlieka didžiausia pasaulio rinka bei nepakeičiama partnere bet kokiai prekybinei ekonomikai (t.y. abi šalys turi didelių ekonominių interesų šiose derybose“.

Sveikatos bei vartotojų teisių apsaugos aktyvistai jau anksčiau išreikė abejonės dėl to, kad laisvosios prekybos sutartis gali susilpninti sveikatos, bankų sektoriaus, duomenų apsaugos bei maisto produktų saugumo reikalavimus. Dėl to situacija lyginama su Kovos su klastojimu susitarimu, kuris galiausiai buvo nepatvirtintas EP.

Nutekintame dokumente EK informuoja ES šalis nares, jog yra paruošusi tikslinę medžiagą dėl specifinių klausimų, kurią ES valstybės narės gali panaudoti gyventojų informavimui dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės, pavyzdžiui, dokumentą, paneigiantį šios partnerystės panašumą į Kovos su klastojimu susitarimą.

EK atkreipė dėmesį į tai, jog svarbu, kad ES laikytųsi vieningos nuomonės, šiame kontekste pažymėdama artėjančios EP rinkiminės kampanijos svarbą, nes ši suteiks progą partijoms pasisakyti prieš ES ir JAV prekybinę sutartį.

„Atrodo aišku, kad dėl šių derybų svarbos, kelių ES šalių narių politinės grupės imsis skirtingų šių derybų aspektų aptarimo“, - teigiama dokumente.

ES šaltinio teigimu, per susitikimą EK pristatė naują Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės internetinę svetainę, o pirminis šio susitikimo tikslas buvo supažindinti mažesnes ES šalis nares su būdais, kaip informuoti gyventojus dėl prekybinių derybų.

EK atsisakė komentuoti informaciją, pateiktą nutekintame dokumente.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėdos štabas atvertė kortas: pateikė išlaidas ir papasakojo, koks buvo planas A ir planas B (20)

Vienų pajamos neskaidrios, o kitų – neefektyvios – tokias kritikos strėles vieni į kitų puses...

Griuvena – verta aukso puodo: apie kuklų butą apleistame name sukasi NT rykliai kvadrato kaina – 10 tūkst. eurų (15)

Vertas tikro aukso puodo, – taip būtų galima apibūdinti šiuo metu varžytinėse parduodamą...

Pareigūnai apie 13 metų visoje Europoje ieškotą lietuvį: jis tapo sunkiai atpažįstamas pildoma

Trylika metų slapstęsis Marius Civinskas pastaruoju metu nebebuvo panašus į tą, kurio nuotrauka...

Unikalu: pirmasis Rūtos interviu – apie spaudimą, Chucką Norrisą ir norą garsinti Lietuvos vardą (59)

„Ant savo treniruočių plaukimo lentelės esu užsirašiusi: „ Chuckas Norrisas suskaičiavo iki...

Karbauskis: po Prezidento rinkimų galime nutraukti visus parlamentinius tyrimus (65)

„Valstiečių“ lyderis sako matantis galimybę, kad visi valdančiųjų Seime inicijuoti...

Paskutinis Theresos May žingsnis skandina jos vyriausybę, palieka net ištikimiausi sąjungininkai (3)

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May ketvirtadienį susidurs su savo politinės karjeros...

„Valstiečiai“ prezidento rinkimuose remia Nausėdą, „kad nelaimėtų Šimonytė“ papildyta 10:15 (323)

Ketvirtadienį posėdžiavusi Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos valdyba priėmė sprendimą...

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (443)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...