aA
Remiantis nutekintu Europos Sąjungos (ES) dokumentu, Europos Komisija (EK) baiminasi dėl santykinai silpnos ES ekonomikos bei nuomonių skirtumų dėl artėjančių Europos Parlamento (EP) rinkimų, kurie gali sukelti prekybinio susitarimo su JAV atmetimą, o tai primintų Kovos su klastojimu susitarimo istoriją.
© Shutterstock nuotr.

Kaip rašo www.euractiv.com, euroskeptiško Danijos leidinio „Notat“ paviešintas dokumentas atskleidžia, kad EK lapkričio 22 d. surengė slaptą susitikimą su 28 ES šalių narių atstovais.

Per šį susitikimą EK teigė, jog ES reikia „visiškai kitokios“ bendravimo strategijos dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės nei ta, kuri buvo vykdoma dėl pastarojo meto prekybinių iniciatyvų.

„Būtina šiame ankstyvame derybų etape apibrėžti debatų sąlygas, kalbant apie tai, kas yra Transatlantinė prekybos ir investicijų partnerystė (t.y. ekonominę naudą bei pasaulinę lyderystę prekybos klausimas), o ne įsitraukti į kalbas dėl to, ko ši partnerystė neturėtų apimti (pavyzdžiui, derybų dėl duomenų privatumo, ES reguliacinių normų švelninimo ir t.t.)“.

Remiantis paviešintu dokumentu, EK informavo ES valstybės nares, kad baimės dėl prekybinių derybų susijusios su suvokimu, jog ES nėra „pakankamai stipri“ susijungti su JAV.

„Kai kurios baimės kyla iš to, kad ES šiuo metu užima silpnesnę ekonominę poziciją nei JAV, todėl mums Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės reikia labiau nei JAV.“

„Turime išaiškinti, kad taip nėra, nepaisant krizės ES išlieka didžiausia pasaulio rinka bei nepakeičiama partnere bet kokiai prekybinei ekonomikai (t.y. abi šalys turi didelių ekonominių interesų šiose derybose“.

Sveikatos bei vartotojų teisių apsaugos aktyvistai jau anksčiau išreikė abejonės dėl to, kad laisvosios prekybos sutartis gali susilpninti sveikatos, bankų sektoriaus, duomenų apsaugos bei maisto produktų saugumo reikalavimus. Dėl to situacija lyginama su Kovos su klastojimu susitarimu, kuris galiausiai buvo nepatvirtintas EP.

Nutekintame dokumente EK informuoja ES šalis nares, jog yra paruošusi tikslinę medžiagą dėl specifinių klausimų, kurią ES valstybės narės gali panaudoti gyventojų informavimui dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės, pavyzdžiui, dokumentą, paneigiantį šios partnerystės panašumą į Kovos su klastojimu susitarimą.

EK atkreipė dėmesį į tai, jog svarbu, kad ES laikytųsi vieningos nuomonės, šiame kontekste pažymėdama artėjančios EP rinkiminės kampanijos svarbą, nes ši suteiks progą partijoms pasisakyti prieš ES ir JAV prekybinę sutartį.

„Atrodo aišku, kad dėl šių derybų svarbos, kelių ES šalių narių politinės grupės imsis skirtingų šių derybų aspektų aptarimo“, - teigiama dokumente.

ES šaltinio teigimu, per susitikimą EK pristatė naują Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės internetinę svetainę, o pirminis šio susitikimo tikslas buvo supažindinti mažesnes ES šalis nares su būdais, kaip informuoti gyventojus dėl prekybinių derybų.

EK atsisakė komentuoti informaciją, pateiktą nutekintame dokumente.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuva gerovės valstybę kuria iš likučių: kol vieni murkdosi skurde, kiti lepinasi privilegijomis (103)

„ Gerovės valstybė “ – šis terminas ne kartą nuskambėjo Gitano Nausėdos rinkiminėje...

Vieniša mama dirbo per du darbus, bet kai prireikė pagalbos, valstybei pasijuto „per turtinga“ (27)

Viena auginau vaikus, dirbau per du darbus, tačiau staiga tapau per turtinga, – taip į DELFI...

Nerimaujama dėl centrinių bankų vaidmens skaitmeninių pinigų revoliucijoje (1)

Pasak Tarptautinių atsiskaitymų banko (Bank for International Settlements, BIS) vadovo, centriniai...

Etan Bernstein ir Ben Waber

Tiesa apie atviruosius biurus: yra priežastys, kodėl jie būna neveiksmingi

Atrodo, kad darbuotojams bendradarbiauti dar niekada nebuvo lengviau. Darbovietėse kabinas pakeitė...

Gydytoja sukritikavo populiarius vaistus nuo peršalimo: pasijaučiate apgaulingai gerai, bet situaciją tik pabloginate

Tikriausiai ne kartą vos pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, skubate į vaistinę ir jau...

Draugas nusprendė papasakoti apie paskutines Freddie Mercury gyvenimo dienas: poelgis mirties patale padėjo jam mirti ramiau

Legendinis grupės „Queen“ vokalistas Freddie Mercury viešai prisipažino apie savo kovą su...

Paneigtas mitas, kad kambariniai augalai naudingi

Drekselio universiteto mokslininkai (JAV) paneigė mitą apie tai, kad kambariniai augalai valo orą...

Praėjo 3 metai, kol Kornelija išdrįso pasakyti, kas su ja vyksta: simptomai tokie baisūs, kad gyvenimui vietos nebelieka (12)

Dvigubas gyvenimas: vienas – išoriniame pasaulyje, kitas – kai lieki vienas su savimi. Daugybė...

Staigmena Vilniaus vairuotojams: greičio matuokliai Vakariniame aplinkkelyje ėmė veikti kitaip (104)

Prie Vilniaus Vakarinio aplinkkelio eismo tvarkos įpratę vairuotojai sulaukė staigmenos. Trys...

Slaptos policijos operacijos užkulisiai – kaip buvo sulaikytas ginkluotas narkotikų prekeivis (78)

Ką jaučia pareigūnai, kurie privalo sulaikyti ginkluotą ir nelabai ką prarasti turintį...