Kartais futbolas atspindi tam tikrą realybę. Pasaulio futbolo čempionatas – ne išimtis. Didžiosios Europos komandos atrodo išsigandusios, sutrikusios ir neryžtingos, o besivystančios šalys nebesibaimina mesti iššūkį senojo kontinento viešpatavimui, rašoma Italijos leidinyje „La Stampa“.
© AFP/Scanpix

Mūsų politikos, ekonomikos ir visuomenės yra senasis pasaulis – net mūsų futbolas yra senas. Senos idėjos, seni įpročiai, senos klaidos – visa tai suvokiame ir vis tiek laikomės įsikibę. Ar matėte šiomis dienomis per televiziją Marellą Lippį, Fabių Capellą ir Raymondą Domenechą? Argi italų, anglų ir prancūzų treneriai neprimena savo gerbiamų tautų lyderių, peikiamų po posėdžio dėl krizių valdymo Europos Vadovų Taryboje? Kakofonija iš Briuselio aukščiausiojo lygio susitikimų, prie kurios jau pripratome, staiga išplito iki futbolo aikštelių Pietų Afrikoje. Regis, senoji valdžia atsidūrė keblioje padėtyje, Europos Sąjungos įkūrėjų branduolys patyrė sunkius išbandymus. Nyderlandai dar laikosi, bet kitos šalys įklimpusios. Net Vokietija parodė savo silpnąsias vietas.

Jau kiek laiko žinome apie Europos bėdas ne futbolo aikštelėje – mūsų populiacija neauga, nekuria, nerizikuoja. Mūsų šalių ekonomiką ir darbo rinkas paralyžiuoja anachroninės taisyklės, kurioms esame atsidavę, ir atsisakome išgirsti kritiką iš baimės, kad bet kokia permaina sukels pavojų mūsų senoms privilegijoms. Europos bendruomenė atrodo nejudri – tie, kuriems pasisekė užaugti privilegijuotose šeimose, gali tikėtis gyventi tokį patį gyvenimą, kaip jų tėvai, o likusieji gali kliautis atsitiktinumu ar stebuklu.

Mokymasis, treniravimasis, siekimas paprastai skatina atverti akis ir išvysti už mūsų ribų egzistuojančias galimybes. Panašu, kad šiuolaikiniai politikai užmiršo tai, kas akivaizdu, ir laikosi įsikibę į kasdienio išlikimo praktiškas taktikas. Taigi nėra prasmės tikėtis iš Europos bendrų, įgyvendinamų sprendimų, nes kas kartą atsidūrus kritiškoje padėtyje, nugali nacionalinis požiūris.

Tas pats vyksta ir pasaulinio futbolo čempionato metu futbolo aikštelėse – čia bent jau teoriškai būtų galima duoti valią vaizduotei ir kūrybiškumui. Tačiau didžiųjų Europos šalių komandų rezultatai ir elgesys turnyre tik atspindi senojo kontinento trūkumus ir inertiškumą.

Prancūzai, kaip žinome, sukėlė revoliuciją, jie nepraleidžia progos pasiginčyti su vyresnybe. Prancūzų komanda žaidė siaubingai, tad žaidėjai išsiliejo ant trenerio. Kaip reaguoja komandos nariai, kai Nicolas Anelka nesusivaldo ir už tai jį pašalina iš žaidynių? Jie susirenka, parašo pareiškimą ir atsisako treniruotis, taip gindami savo nenuginčijamas teises.
Anglai užkariavo pasaulį ryžtingu verslumu. Jausdamiesi per daug atriboti savo lietingoje saloje jie išsižadėjo namų ir širdžių šilumos, vos tik pajėgė leistis laivais į pavojingas keliones, kurių metu turėjo tapti planetos galingaisiais. O Pietų Afrikoje nepajėgė įveikti ant Alžyro komandos. Ką darė žaidėjai? Bambėjo prieš trenerį F. Capellą, kuris išvarė iš stovyklos jų žmonas ir drauges.

Na, o vokiečiai yra vokiečiai. Kai aparatas veikia, kaip aprašyta instrukcijoje, jie pliekia Australiją. Jei kas nepavyksta, kaip rungtynėse su Serbija, jie sutrinka. Italai šiemet stokoja talento, bet turi daug gerų ketinimų – dar neiškritę jie jau riejasi dėl niekų. Ispanai ėmė panikuoti, nors tai jiems nebūdinga, o tie, kurie labai ilgai troško pergalės, kaip antai portugalai, neprarado drąsos.

Reikėtų vengti šablonų, tačiau Pietų Afrikoje senoji, didžioji Europa atrodo tarsi baikštus, inertiškas kontinentas, besistengiantis veikiau nepralaimėti, nei siekti naujų pergalių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Klimatologų verdiktas: vasara bus karšta ir ilga, bet gali užklupti didžiausia grėsmė (47)

Gegužė dar nesibaigė, tad meteorologai nedrįsta „skaičiuoti viščiukų“, tačiau drąsiai...

Užkalnis. Krepšinis, ir tas dabar nedžiugina (98)

„Jums stinga džiaugsmo“, dar taip neseniai sakiau ir buvau iš esmės teisus, nes ne pinigų ar...

Skvernelis ir Gabrielius Landsbergis apsikeitė kandžiomis replikomis (118)

Premjeras Saulius Skvernelis ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis Seime vykusioje...

Trumpas: susitikimas su Kim Jong Unu neįvyks (6)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas skelbia, kad ilgai planuotas susitikimas su Šiaurės Korėjos...

Greta sostinės automobilis susidūrė su motoroleriu, pastarojo vairuotojas žuvo (7)

Skaudi avarija Vilniaus rajone. Automobilio vairuotojas atsitrenkė į motorolerį, pastarojo...

Naujos detalės dėl lietuvių vilkiko avarijos Italijoje: užkardas buvo pakeltas? (184)

Kaip jau buvo pranešta, ketvirtadienio naktį Italijoje į tragišką avariją pateko vilkikas iš...

Kartą stipriai nudegus saulėje vėžys gali išsivystyti ir po 20 metų (1)

Artėjant vasarai medikai perspėja poilsiautojus ilgai nesikaitinti saulėje. Vienas stiprus...

Kaip paskutinio skambučio šventei puošėsi prestižinės sostinės gimnazijos dvyliktokai (112)

Ketvirtadienio popietę prestižinėje Vilniaus Žvėryno gimnazijoje suskambo paskutinis skambutis ir...

Pietų Lietuvoje rado jūrą, kurioje gyvena itin reti gyvūnai (9)

Ar kas girdėjote, kad Dzūkijoje galima atrasti jūrą? Man iki šiol teko žinoti, kad Lietuvos...

Ką daryti, jei vaikas parduotuvėje krenta ant žemės (11)

Kaip elgtis, jei vaiką parduotuvėje ištinka isterijos priepuolis? Ką daryti, kad tokios situacijos...