Nuo 2011 m. sausio 1 d. prekiautojai privalės muitinei teikti išankstines elektronines deklaracijas, kuriose turės nurodyti su į Europos Sąjungą įvežamų ir iš jos išvežamų prekių saugumu susijusius duomenis. Šia priemone siekiama didinti tarptautinės prekybos saugumą, nes muitinės, remdamosi iš anksto gauta informacija, galės geriau analizuoti riziką ir tikslingiau atlikti patikrinimus.
Algirdas Šemeta
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Nuo 2009 m. liepos mėn. galioja pereinamasis laikotarpis, per kurį prekiautojai turėjo galimybę prie naujųjų taisyklių pritaikyti savo elektronines sistemas.

Už mokesčius ir muitus, auditą ir kovą su sukčiavimu atsakingas Komisijos narys Algirdas Šemeta sakė: „Šiandien muitinė atlieka labai svarbų vaidmenį užtikrindama piliečių saugumą ir saugią prekybą. Iš anksto pateikiama saugumui svarbi informacija padės muitinėms anksti aptikti pavojų keliančias siuntas ir taip užtikrinti didesnį saugumą nevilkinant patikimų prekiautojų veiklos.“

Nuo 2011 m. sausio 1 d. visi prekiautojai, atliekantys muitinės formalumus ir dalyvaujantys tarptautinės logistikos operacijose, privalės prieš prekių įvežimą į Europos Sąjungą arba išvežimą iš jos ES muitinėms pateikti elektronines deklaracijas, kuriose turės nurodyti su saugumu susijusius duomenis. Be to, valstybių narių muitinės, tikrindamos į ES įvežamas ir iš jos išvežamas prekes, taikys visoje ES vienodus rizikos kriterijus.

Neseniai įvykę su oro transporto krovinių saugumu susiję incidentai parodė, kad tinkamam saugumui užtikrinti būtina griežtinti muitinės rizikos analizės sistemas. Iš anksto turėdamos saugumui svarbius duomenis (t. y. prieš tai, kai prekės fiziškai atvežamos prie sienos), muitinės galės veiksmingiau stebėti krovinių judėjimą ir geriau analizuoti riziką. Taigi, atlikdamos patikrinimus muitinės galės didžiausią dėmesį skirti didelį pavojų keliančioms siuntoms, o įvežimo ir išvežimo formalumų paspartinimas ir greitesnis prekių išleidimas padės užtikrinti sklandžią prekybą.

Su saugumu susiję duomenys, kuriuos turės pateikti prekiautojai, skiriasi, nelygu transporto priemonė ir muitinės operaciją atliekančio prekiautojo patikimumas. Gali būti prašoma pateikti tokius duomenis kaip prekių aprašymas, informacija apie siuntėją arba eksportuotoją, prekių vežimo maršrutas ir bet kokie galimi pavojai. Terminas, iki kurio reikia pateikti išankstinius saugumo duomenis, irgi skiriasi, nelygu transporto priemonė. Pavyzdžiui, jūra gabenamų krovinių duomenis reikia pateikti prieš 24 valandas iki prekių pakrovimo, automobilių keliais vežamų krovinių – prieš 1 valandą iki atvežimo, o tam tikrų oro transportu gabenamų siuntų – mažiau nei prieš 1 valandą.

Nuo 2009 m. liepos 1 d. prekiautojai išankstines saugumo duomenų deklaracijas galėjo teikti savanoriškai. Nuo 2011 m. sausio 1 d. šios deklaracijos turės būti teikiamos privaloma tvarka.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių Lietuvoje suerzinti Kremliaus ruporai pratrūko: jūs patys prisiprašysite (1021)

Kelios milžiniškos JAV vadovaujamos pratybos Baltijos šalyse, didesnis Aljanso matomumas regione,...

Orai: viltis laukiantiems lietaus ir išvargintiems karščių (3)

Savaitės pradžioje tęsis itin karšti orai , tačiau nuo antradienio sulauksime pokyčių. Tuo...

Neįprasta ūkininko pasiūla: juodą darbą padarys už jus, beliks tik mėgautis (20)

Klaipėdos rajone, Dituvoje, gyvenantis ūkininkas Vytautas Zapalskis su šeima raugina viską, ką...

Brazilijos vartininkas pralinksmino „Liverpool“ fanus: pirkite jį greičiau!

Brazilijos rinktinė pasirodymą pasaulio futbolo čempionate pradėjo netikėtai sužaisdama...

Horizonte – pensijų krizė? Pagal kokią formulę gali būti ilginamas pensinis amžius (144)

Lietuvoje mažėjant gyventojų ir sprendžiant pensijų sistemos problemas, šaliai ateityje gali...

Rimvydas Valatka. Misija nuskinti konservatorius, o Lietuvą paleisti be kelnių (617)

Nudegusi pirštus Prezidentė nusivylė savo pačios šūkiu – atverti politinę sistemą...

Policija parodė, kas nutinka tiems, kurie nori iš sostinės į Klaipėdą nuvykti per valandą (108)

Noras per valandą iš Vilniaus nulėkti iki Klaipėdos , anot pareigūnų, labai brangus. Lietuvos...

Žilvinas Grigaitis greitąja išgabentas į ligoninę: nemalonias pasekmes jaus dar ilgai (223)

„Po fantastiško savaitgalio ryto sportas baigėsi kelione greitosios automobiliu į ligoninę....

Šveicarai sustabdė Brazilijos rinktinę su Neymaru (171)

Sekmadienio vakarą Rostovo stadione savo kelią 2018 metų pasaulio futbolo čempionate pradėjo...

Perspėjimai tiems, kurie darbo kompiuterį naudoja asmeniniams reikalams (5)

Šiais laikais daugelis įmonių aprūpina savo darbuotojus įvairiausiais darbui reikalingais...