aA
Ketvirtadienį Europos Parlamentas patvirtino sprendimą skirti 146 milijonus eurų nepanaudotų ES lėšų energijos taupymui, energetikos efektyvumui bei jos tvarumui finansuoti. Jam pritarė 582 europarlamentarai, nepritarė 27, o susilaikė 7. Dėl šio sprendimo jau sutarta su ES Taryba. Jis įsigalios per artimiausius mėnesius, sakoma pranešime spaudai.
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)

Iš nepanaudotų ES lėšų numatyta sukurti naują fondą, iš kurio bus finansuojamas viešųjų ir privačių pastatų atnaujinimas siekiant didesnio energetikos efektyvumo bei tvarumo, naujoviškų šildymo, elektros generavimo bei elektros energijos kaupimo sistemų kūrimas, tvaraus miesto transporto plėtra, ypač elektrinių ir vandenilinių transporto priemonių kūrimas, gatvių apšvietimo efektyvumo didinimas, taip pat naujoviškų energijos skaitiklių kūrimas.

Viso fonde numatyta 146,34 mln. eurų. Šios lėšos galės būti skiriamos nuo 2011 m. sausio 1 iki 2014 m. kovo 31 d. Projektai tik iš dalies bus finansuojami naujojo fondo lėšomis – likusią dalį turės skirti vietos ar regionų valdžia. Projektai turės būti rentabilūs, kad ateityje atsipirktų. ES parama galės būti teikiama paskolų, garantijų, investicijų į akcijas bei kitais pavidalais. Iki 15 proc. konkrečiam projektui numatytos paramos galės būti skirta techniniam projekto parengimui.

Lietuvoje išrinktų europarlamentarų nuomonės. Diskusijoje šiuo klausimu kalbėjęs Zigmantas Balčytis (Socialistai ir demokratai) kalbėjo: „Energetinio saugumo kontekste ypač svarbu skatinti energijos vartojimo efektyvumą ir atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrą ir užtikrinti tokiems projektams reikiamą finansavimą. Sėkmingas tokių projektų įgyvendinimas prisidėtų prie ES išsikeltų energetinių tikslų pasiekimo. Šie papildomi pinigai leis vietos ir regionų valdžios institucijoms geriau finansuoti tvarios energijos projektus bei įgyvendinti naujoviškas finansų paskatos sistemas, pavyzdžiui, teikiant garantijas ir lengvatines paskolas. Iki šiol energijos vartojimo efektyvumo skatinimo planai – tokie kaip pastatų renovavimas – nėra pakankamai įgyvendinami, todėl šis papildomas finansavimas, tikiu, taps gera paskata paspartinti tvarios energijos iniciatyvas, ypač regioniniu ir vietos lygmenimis.“

Tuo tarpu Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė (Europos liaudies partija) teigė: „Kalbėdami apie šią paramą ir apie paramą atsinaujinančiai energetikai apskritai, negalime turėti vieno atsakymo, tinkamo visai ES – turime atsižvelgti į kiekvienos valstybės narės situaciją, ypač dėl energetinės nepriklausomybės. Todėl sveikintinas Europos Komisijos siūlymas peržiūrėti lėšų pagal minėtą programą skyrimo tvarką, atsižvelgiant į efektyvaus energijos vartojimo skatinimą. Tačiau manau, kad neturėtume apie tai kalbėti vien finansinės krizės šviesoje, kadangi, ekonomikai pasiekus normalų ciklą, energijos efektyvumo klausimas niekur nedings. Valstybės narės turėtų turėti galimybę lanksčiau reaguoti į besikeičiančias aplinkybes ir taip skatinti energijos vartojimo efektyvumą, energijos diversifikavimą ir nepriklausomybės didinimą.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (139)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (5)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (168)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (6)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...

Po skyrybų dramos – atviras Andriaus Šedžiaus interviu apie vaikus: apie tai vėliau teks papasakoti ir mažyliui (71)

Neseniai skyrybas išgyvenęs verslininkas Andrius Šedžius dabar visą savo dėmesį sakosi...

Sunkiai sergančios aktorės Anastasijos Zavorotniuk dukra pasidalijo jautria žinute (53)

Šeštadienį, spalio 12-ąją, sunkiai serganti aktorė Anastasija Zavorotniuk kartu suvyru Piotru...

Mirotičiaus šou laimėjo „Barcelonai“ trilerį prieš „Valencia“, Kulboka padėjo nugalėti „Baskonia“ (1)

Nikola Mirotičius surengė fenomenalų pasirodymą bei vienas ant savo pečių ištempė...

Metusi mokytojos darbą emigravo į Norvegiją: griauna stereotipus apie fabrikuose žuvį dorojančius tautiečius (166)

Pedagogės Laimutės Skiudulės vardą, be abejo, žino kone kiekviena Stavangerio ( Norvegija )...

Kokią klaidą lengva padaryti ruošiant avietes žiemai – profesionalo komentaras kaip avietes apsaugoti nuo šalnų (3)

Gediminas Cijūnaitis , gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patirtimi, kaip elgtis su avietėmis,...

Ant bangos: Rapšys iškovojo dar vieną auksą Berlyne (54)

Įspūdingą formą šį sezoną demonstruojantis Danas Rapšys iškovojo dar vieną aukso medalį...