aA
Globalizacija – mūsų amžiaus paradoksas, teigia Londono ekonomikos mokyklos politologas Davidas Heldas. Globalizacija sukūrė daugybę galimybių, paskatino didžiulį progresą, tačiau turimi tie patys valstybės mechanizmai susiduria su grėsmingais tarpnacionaliniais globalizacijos sukeltais iššūkiais. Iš vienos pusės – pasauliniai klausimai, iš kitos – vietinės priemonės ir būdai, o tarp jų – pavojingai didėjanti praraja, skelbia ispanų dienraštis "El Pais".
© Corbis/Scanpix

Neseniai savo straipsnyje vokiečių filosofas Jurgenas Habermasas pasmerkė politinės valios nebuvimą: „Geriems ketinimams trukdo – tiesa, ne tiek rinkų sudėtingumas, kiek bailumas, vyriausybių nepriklausomybės stygius. Trukdo skubotas atsisakymas bet kokio politinio bendradarbiavimo, kurio ir stinga visame pasaulyje ir Europos Sąjungoje (ES), o pirmiausiai – euro zonoje“.

Trūksta vadovavimo

Iš tiesų valstybė kai kurių problemų negali viena išspręsti. Netgi didelių regioninių blokų pastangoms gali sutrukdyti aplaidumas arba konfliktai, kitų šalių interesai. Pvz., ES geri norai konferencijoje dėl klimato kaitos nuėjo niekais, nes kitos valstybės atsisakė bendradarbiauti. Didžiojo dvidešimtuko (G 20)susitikime Europai ir JAV nepakako supratingumo susitarti dėl bankininkystės sektoriaus veiklos apmokestinimo.

„Tarptautiniai reikalai – ne naujiena. Pasikeitė technologijos, jos diktuoja pasauliui naują tempą, – mano sociologijos profesorius Ignacius Urguizus iš Madrido, – Institucijos turi persiorientuoti prie naujo tempo. Akivaizdu, kad institucijų architektūra yra neefektyvi. Aš manau, kad visko esmė – vadovavimo nebuvimas.“

Reikia reformuoti 1945 m. įkurtas institucijas

Ne viskas taip blogai. Daugelis apžvalgininkų pastebi kartkartėmis atsirandančius perversmą sukeliančius judėjimus. ES įsteigė 500 mlrd. eurų stabilizacijos fondą, kuris nebuvo numatytas Lisabonos sutartyje ir kuris tam tikru mastu prieštarauja sutarties sąlygoms. Regis, dėl ekonominės krizės susiformavo naujos atsakomybės. ES demonstruoja, kad atsakas į krizę nėra nepasiekiama svajonė. Ji gali ir vėl tai įrodyti. Finansinių inovacijų studijų vadovas Andrew Hiltonas paskaičiavo, kad Londono finansiniai reikalai 80-ia proc. reguliuojami Briuselio. Žinoma, ES yra 27 finansinės santvarkos, o visame pasaulyje – dar 160. Stambiausi ekonominiai blokai daro praktišką spaudimą ir nustato standartus likusiesiems.

Geriems ketinimams trukdo – tiesa, ne tiek rinkų sudėtingumas, kiek bailumas, vyriausybių nepriklausomybės stygius. Trukdo skubotas atsisakymas bet kokio politinio bendradarbiavimo, kurio ir stinga visame pasaulyje ir Europos Sąjungoje (ES), o pirmiausiai – euro zonoje
J. Habermasas

Nors mūsų dėmesį labiausiai traukia stabilumas, iššūkis yra sistemiškas. Susiduriame su akivaizdžia alternatyva – galime reformuoti 1945 m. įkurtas institucijas (Jungtinių Tautų Organizaciją, Tarptautinį valiutos fondą, Pasaulio banką) arba leisti joms sužlugti. Sukurti naują žaidimo lauką atrodo utopinė užduotis. Tačiau 1939 m. kas būtų pamanęs, kad vos po 40 m. europiečiai rinks atstovus į tarptautinį parlamentą, turintį realių galių?

Finansinis reguliavimas

Leidinyje „Le Monde“ komentuojama Europos Parlamento narių ataskaita apie finansinės priežiūros reformą. Parlamentas siekia padidinti įvairių Europos agentūrų, atsakingų už bankų, draudimo kompanijų ir akcijų biržų priežiūrą, galią, tačiau dalies valstybių narių nuomonė skiriasi. 2009 m. gruodį Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija vargo, kol pasiekė kompromisą, kuriam prieštaravo tiek dešiniųjų, tiek kairiųjų politinės grupės, prisimenama leidinyje. Tai rodo, kaip 27 šalims sunku įgyvendinti finansinio reguliavimo idėjas.

Pavyko įgyvendinti tik kelis projektus: liepos 7 d. europarlamentarai susitarė sugriežtinti kontrolę išmokant premijas bankų vadovams ir biržos prekiautojams ir nuo 2009 m. gruodžio Europoje turi būti registruojamos reitingų agentūros.

Kaip rašoma „Le Monde“ pastangas (įgyvendint projektus) apsunkino ilgai perėjimo laikotarpiai Briuselyje. 2009 m. birželį vykę rinkimai, Europos Komisijos formavimas leido įgyvendinti reguliuotojams naudingas permainas, tačiau sulėtino sprendimų priėmimo procesą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (186)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (12)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (118)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1267)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (93)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Bendžius žaidė kaip rinktinėje – „Rytas“ galingai startavo LKL „Neptūnas“ įmetė 100 taškų (40)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį galingai pradėjo naująjį sezoną ir namuose...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (11)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Landsbergis įvertino popiežiaus vizitą: dabar mes turime ir draugą (76)

Sekmadienio vakarą popiežius nacių aukas pagerbė tylia malda buvusiame Vilniaus gete, o sovietų...

Pasiaukojimas dėl meno: įspūdingiausi aktorių pokyčiai dėl vaidmens sukels įspūdį net skeptikams (2)

Aktorių darbas – argi jis sudėtingas? Dauguma mūsų turbūt nekart svajojo apie vaidmenį kine...

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos (1)

Popiežius Pranciškus sekmadienį aukojo šv. Mišias Kauno Santakos parke , susitiko su kunigais...