aA
„Įsivaizduok: apsirengi, išeini į gatvę, ir jautiesi lyg nesavas. Netinka – ar, veikiau, nepatinka – kokia tai aprangos dalis, gal keistai jauties dėl naujų batų, ar kad ir kokio mažo aksesuaro. Ar tau yra taip buvę: kai apsirengęs vienais rūbais jautiesi kažkaip… negerai?“ - taip vieno pokalbio metu užklausiau vaikino, su kuriuo diskutavome lyties keitimo tema. „Būna, aišku,“ – atsakė šis. „Na, o dabar įsivaizduok, jei kiekvieną dieną atsibundi, pažvelgi į veidrodį ir pagalvoji, kad tau netinka ne megztinis, ne džinsai, bet... tavo lytis. Skamba daug blogiau, ar ne?“
© Reuters/Scanpix

Šitaip – lyg ne savo lytyje įstrigę – pasaulyje jaučiasi milijonai žmonių (įskaitant tuos, kas nenori tapatintis su nė viena lytimi, nori identifikuotis su abiems, ir t.t.). Tą suprasdama ir oficialiai pripažindama, vasario viduryje „Facebook“ socialinis tinklas savo vartotojams (tiesa, tik anglų kalbos puslapiuose) pristatė net ne vieną dešimtį naujų lyties pasirinkimo variantų. Kol vieni džiaugiasi, kiti pyksta: užvirė debatai.

„Tegul renkasi iš dviejų lyčių, ir viskas“, - buvo gan dažnas bendras (nors daug piktesnis, nei šis perfrazavimas) internetinių straipsnių komentaras. Šitoks lyties supaprastinimas iš pirmo žvilgsnio turbūt ne vienam atrodytų suprantamas, jei ne toks pat paprastas faktas, dar vidurinės mokyklos lygio anatomijos ir genetikos pamokose mokomas: kad homo sapiens turi ne dvi lytis, o daugiau variantų, nors jie ir nepasireiškia daugumoje individų.

Kaip keistai beskambėtų, lyties pasirinkimo klausimas visgi mažai susijęs su biologine lytimi. Besigilinant į šias diskusijas lietuviškai, greitai atsimušame į visų pirma lingvistinę sieną: lietuvių kalboje tiek „sex“, tiek „gender“ yra išverčiamas kaip „lytis.“ Angliškasis „gender“ reiškia ne biologinę lytį, o visuomenės formuojamo įvaizdžio ir taisyklių visumą, ir lietuvių kalboje, deja, neegzistuoja. Tad kalbėdami apie „lyties pasirinkimą“ kalbame iš tikro apie daug daugiau, nei žmogaus anatomiją, o dirbtinai sukurtas lyčių roles su visomis išvaizdos ir elgesio taisyklėmis.

Atskyrus šias sąvokas ir bent iš dalies suvokiant žodžio „gender“ esmę, kiek lengviau darosi suprasti, jog ne visiems pasaulyje taip pasisekė: ne visi gimė jausdamiesi savo lytyje (o galbūt nesijausdami, kad priklauso nė vienai lyčiai, o gal priklauso abiems). Būtent šie žmonės ir buvo pirmieji, kuriuos nudžiugino pokytis „Facebook“ svetainėje. Užuot įsprausti į dviejų lyčių dichtomiją, jie – ir visi – dabar gali rinktis iš to, kas veikiau primena spektrą ir gali juos geriau nusakyti.

Nesitikiu, kad žmonių pasipiktinimas, tarkime, dėl galimybės įteisinti trečiąją lytį pase, lengvai nuslūgs. Vieniems, rodos, tiesiog neįmanoma susitaikyti su mintimi, jog asmuo nenori prisiskirti jokios lyties, ar, pavyzdžiui, nori priskirti tą, kuri nėra jo ar jos biologinė lytis. Niekad nesupratau, kaip šitoks pasirinkimas asmeniškai žeidžia kitą asmenį. Ir kokia priespaudos turi būti visuomenė, kad diktuotų asmeniui, kaip jis ar ji turi atrodyti ar su kuo tapatintis, kad tik tos visuomenės kažkaip – savo egzistavimu – neįžeistų?

Panašia tema gražiai kalba airių transseksualas ir artistas Rory O‘Neillas: apie visuomenės priespaudą ir kitų iš kažkur gautą teisę nuspręsti, koks tu esi žmogus ir ko esi vertas. „Facebook“ svetainės naujoji politika gal ir neatrodo didžiulė, tačiau gali būti vertinama kaip svarbus žingsnelis žmonių, kokie jie yra ir kaip mato save, pripažinimo link.

Justina Poškevičiūtė

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Venckienės sūnus Karolis: galėjome bėgti į Meksiką, bet mes tikėjomės, kad mama nebus išduota Lietuvai (152)

Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus LNK laidai „Bus visko“ papasakojo apie gyvenimą...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (17)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...

Liga, kuri prasideda nekaltu odos niežėjimu, o baigiasi sąnarių persodinimu: kam susirgti – didžiausia rizika? (63)

Sonata jau 25 metus serga žvyneline . Ji susirgo būdama vos 20 metų, kai dar studijavo. Ši liga...

Į teismą Lietuvos valstybę padavęs generalinis prokuroras teigia prieš ją nekovojantis papildyta Skvernelio komentaru (117)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sako nekovojantis prieš valstybę ieškiniu dėl darbo...

Dėl smurto prieš žmoną ir dukrą sulaikytas buvęs garsus serbų krepšininkas, pasaulio čempionas (13)

Serbijos žiniasklaida praneša, kad Belgrado policija areštavo 44-erių metų Milaną Gurovičių.

Lietuvis nustebo pamatęs sąskaitą už langus ir duris: o atrodė, kad brangiausia – jau praeityje

A++ klasė, 100 tūkst. eurų už 100 kv. metrų namą ir 500 eurų namo išlaikymui per metus. Ar tai...

Aušra Bytautienė: nebereikės visiškai išeiti į pensiją (104)

Europos Komisija ištransliavo iškalbingą žinutę Lietuvai – prognozuojama, jog 2050 m. mūsų...

Iš Trumpo besijuokiantys pasaulio lyderiai – dar ne blogiausia (95)

Žaibiškai išpopuliarėjęs praėjusios savaitės NATO viršūnių susitikimo vaizdo įrašas,...

Profesorius Landsbergis: Rusija turėjo savo didžiąją galimybę, bet ją prarado (559)

Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis teigia, kad Stalino ir Hitlerio...

Planuose – leisti už ES paramą pirkti žemę (7)

Žemės ūkio ministerija svarsto sekantį finansinį laikotarpį sukurti dar vieną paramos formą...