aA
„Įsivaizduok: apsirengi, išeini į gatvę, ir jautiesi lyg nesavas. Netinka – ar, veikiau, nepatinka – kokia tai aprangos dalis, gal keistai jauties dėl naujų batų, ar kad ir kokio mažo aksesuaro. Ar tau yra taip buvę: kai apsirengęs vienais rūbais jautiesi kažkaip… negerai?“ - taip vieno pokalbio metu užklausiau vaikino, su kuriuo diskutavome lyties keitimo tema. „Būna, aišku,“ – atsakė šis. „Na, o dabar įsivaizduok, jei kiekvieną dieną atsibundi, pažvelgi į veidrodį ir pagalvoji, kad tau netinka ne megztinis, ne džinsai, bet... tavo lytis. Skamba daug blogiau, ar ne?“
© Reuters/Scanpix

Šitaip – lyg ne savo lytyje įstrigę – pasaulyje jaučiasi milijonai žmonių (įskaitant tuos, kas nenori tapatintis su nė viena lytimi, nori identifikuotis su abiems, ir t.t.). Tą suprasdama ir oficialiai pripažindama, vasario viduryje „Facebook“ socialinis tinklas savo vartotojams (tiesa, tik anglų kalbos puslapiuose) pristatė net ne vieną dešimtį naujų lyties pasirinkimo variantų. Kol vieni džiaugiasi, kiti pyksta: užvirė debatai.

„Tegul renkasi iš dviejų lyčių, ir viskas“, - buvo gan dažnas bendras (nors daug piktesnis, nei šis perfrazavimas) internetinių straipsnių komentaras. Šitoks lyties supaprastinimas iš pirmo žvilgsnio turbūt ne vienam atrodytų suprantamas, jei ne toks pat paprastas faktas, dar vidurinės mokyklos lygio anatomijos ir genetikos pamokose mokomas: kad homo sapiens turi ne dvi lytis, o daugiau variantų, nors jie ir nepasireiškia daugumoje individų.

Kaip keistai beskambėtų, lyties pasirinkimo klausimas visgi mažai susijęs su biologine lytimi. Besigilinant į šias diskusijas lietuviškai, greitai atsimušame į visų pirma lingvistinę sieną: lietuvių kalboje tiek „sex“, tiek „gender“ yra išverčiamas kaip „lytis.“ Angliškasis „gender“ reiškia ne biologinę lytį, o visuomenės formuojamo įvaizdžio ir taisyklių visumą, ir lietuvių kalboje, deja, neegzistuoja. Tad kalbėdami apie „lyties pasirinkimą“ kalbame iš tikro apie daug daugiau, nei žmogaus anatomiją, o dirbtinai sukurtas lyčių roles su visomis išvaizdos ir elgesio taisyklėmis.

Atskyrus šias sąvokas ir bent iš dalies suvokiant žodžio „gender“ esmę, kiek lengviau darosi suprasti, jog ne visiems pasaulyje taip pasisekė: ne visi gimė jausdamiesi savo lytyje (o galbūt nesijausdami, kad priklauso nė vienai lyčiai, o gal priklauso abiems). Būtent šie žmonės ir buvo pirmieji, kuriuos nudžiugino pokytis „Facebook“ svetainėje. Užuot įsprausti į dviejų lyčių dichtomiją, jie – ir visi – dabar gali rinktis iš to, kas veikiau primena spektrą ir gali juos geriau nusakyti.

Nesitikiu, kad žmonių pasipiktinimas, tarkime, dėl galimybės įteisinti trečiąją lytį pase, lengvai nuslūgs. Vieniems, rodos, tiesiog neįmanoma susitaikyti su mintimi, jog asmuo nenori prisiskirti jokios lyties, ar, pavyzdžiui, nori priskirti tą, kuri nėra jo ar jos biologinė lytis. Niekad nesupratau, kaip šitoks pasirinkimas asmeniškai žeidžia kitą asmenį. Ir kokia priespaudos turi būti visuomenė, kad diktuotų asmeniui, kaip jis ar ji turi atrodyti ar su kuo tapatintis, kad tik tos visuomenės kažkaip – savo egzistavimu – neįžeistų?

Panašia tema gražiai kalba airių transseksualas ir artistas Rory O‘Neillas: apie visuomenės priespaudą ir kitų iš kažkur gautą teisę nuspręsti, koks tu esi žmogus ir ko esi vertas. „Facebook“ svetainės naujoji politika gal ir neatrodo didžiulė, tačiau gali būti vertinama kaip svarbus žingsnelis žmonių, kokie jie yra ir kaip mato save, pripažinimo link.

Justina Poškevičiūtė

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sukrečianti turtingiausio kada nors gyvenusio žmogaus istorija: švaistydamasis pinigais sugriovė kitos šalies ekonomiką kelionėje lydėjo 60 tūkst. žmonių  (52)

Remiantis 2019 metų „ Forbes “ reitingu, pats turtingiausias pasaulio žmogus yra bendrovės „...

Alkoholį vartojanti moteris visuomet rizikuoja: jei vaisius pažeidžiamas pirmomis dienomis – padariniai negrįžtami (20)

Medikai ir toliau kovoja dėl girtos, Klaipėdoje gimusios, naujagimės ateities. Kas laukia mažylės...

Padraugavo su estais ir užteks: Kremliaus ruporas rusus ragina ruoštis karui su JAV Baltijos šalyse (1257)

Objektyviai turime savų interesų, susijusių su Baltijos jūros regionu. Tai susitikime su Estijos...

Orai: ruoškitės, kasdien bus vis šilčiau (4)

Šiandien ir artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems anticiklonas.

Politologas sumaišė visas kortas: dabartiniai prezidento rinkimai – beprasmiški (747)

Sprendimas prezidentą Lietuvoje rinkti visuotiniuose rinkimuose – beprasmiškas ir tuščiai...

Mokslininkus nustebino keistas radinys auglyje: vėžys keičiasi (24)

Mokslininkai iš auglių paimtuose pavyzdžiuose aptiko tarp plaučių vėžio ląstelių...

Gatvės mada: drąsiausi šiltus rūbus jau nukišo į tolimiausią spintos kampą (86)

Antrąją Velykų dieną prie stalų vilniečiai užsibūti nepanoro – pagrindinėmis sostinės...

Skirtingais periodais vaikų susilaukusi Renata Kovtun paneigė dažną mitą: buvo neramu, kad kažkuris gali pasijusti mažiau mylimas (12)

Grožio salono savininkė, lengvojo kultūrizmo čempionė Renata Kovtun juokiasi, kad apie vaikus...

Danų milijardierius Šri Lankoje neteko trijų iš keturių savo vaikų (185)

Danų milijardierius verslininkas, kuris yra pagrindinis internetinio mados verslo milžino ASOS...

Rimvydas Valatka. Blogas Gaidys, labai blogas (335)

Kokia didžiausia tragedija įvyko Didžiąją savaitę? Ne, tai ne Notre-Dame de Paris gaisras,...