aA
Finansinių sandorių mokestis, PVM, taršos mokestis, Europos Centrinio Banko (ECB) ir kitų eurozonos centrinių bankų pelnas gali papildyti Europos Sąjungos (ES) biudžetą ir sumažinti šalių narių dalį jame, interviu BNS sakė Europos Parlamento (EP) Biudžeto komiteto pirmininkas, Europos liaudies partijos atstovas Alain Lamassoure.
© Shutterstock nuotr.

"Yra daug idėjų, viena iš jų, kuri jau svarstoma, - finansinių sandorių mokestis", - sakė A. Lamassoure.

Anot jo, šis mokestis, dėl kurio taikymo jau sutarta 11 ES valstybių, gali surinkti daug lėšų taikant labai mažą tarifą.

"Jis gali atnešti labai daug pinigų su labai mažu tarifu, kuris taikomas plačiai bazei",- po EP balsavimo dėl daugiamečio ES biudžeto sakė Biudžeto komiteto pirmininkas.

A. Lamassoure teigimu, yra ir kitų galimybių, viena iš jų - ECB pelną skirti į ES ar euro zonos biudžetą.

"ECB ir nacionaliniai centriniai bankai eurozonoje, kurie yra ECB filialai, uždirba didžiulius pelnus kasmet, ir dabar šis pelnas pervedamas į nacionalinius biudžetus", - sakė europarlamentaras.

Biudžeto komiteto pirmininkas įvardijo ir jau išbandytus būdus - dalį PVM, kurio 1 ar 0,5 procento būtų galima skirti kompensuojant mažesnį valstybių narių įnašą.

Galutinis tikslas, anot A.Lamassoure, būtų perpus lygiomis dalimis finansuojamas ES biudžetas iš nuosavų šaltinių ir valstybių narių: "Būtų protinga nustatyti galutinį tikslą - per pusę. Pusė finansuojama iš valstybių, pusė nuosavais šaltiniais".

Anot jo, toks finansavimo modelis puikiai veikia Prancūzijoje, kur pusė regionų bei miestų biudžetų skiriama iš valstybės biudžeto, o pusė finansuojama pačių surenkamais mokesčiais.

"Tai protinga, nes garantuoja autonomiją regionams, šiuo atveju ES lygiu, drauge - reikalingą koordinavimą", - sakė Prancūzijos atstovas EP.

Pirmasis žingsnis būtų per artimiausias kelias savaites suformuota aukšto lygio darbo grupė, sudaryta iš devynių narių. Po tris atstovus į ją skirs visos trys ES institucijos: Europos Komisija (EK), Taryba ir EP. Ši darbo grupė pateiks pasiūlymus tarpparlamentinei konferencijai - EP ir nacionalinių parlamentų atstovams.

Galiausiai, peržiūrint ilgametį biudžetą 2017-2018 metais, EK ims svarstyti šios konferencijos išvadas.

Antradienį EP plenarinėje sesijoje Tarybos pritarimą išreiškė Lietuvos užsienio reikalų viceministras Vytautas Leškevčius: "Mes esame pasirengę sukurti šią grupę, ir jos steigiamasis posėdis galėtų įvykti šių metų gruodžio 18 ar 19 dieną".

Kaip sakė A.Lamassoure, nuosavi finansavimo šaltiniai galių tarp ES institucijų neperskirstytų, nes bet kokiam naujam šaltiniui reikia vieningo šalių narių pritarimo. Tačiau, anot jo, EP elgtųsi atsakingiau, jei reikėtų priimti sprendimus ir dėl biudžeto pajamų, ne tik dėl išlaidų.

"Dabar sąlyginai patogu EP nuspręsti dėl išlaidų, kai nereikia pasakyti, kaip mes tai finansuosime. Tad nepopuliarūs sprendimai, kaip finansuoti ES išlaidas, tenka nacionaliniams parlamentams, o ne EP. Aš esu tikras, kad kai EP turės pasisakyti ir dėl finansavimo šaltinių, jis bus atsakingesnis ir galbūt bus mažiau linkęs per greitai ar per daug didinti ES biudžetą", - sakė europarlamentaras.

Sutikimas ieškoti ES biudžetui savarankiškų finansavimo šaltinių buvo viena iš EP sąlygų derybose dėl daugiamečio ES biudžeto, kuriam antradienį pritarė parlamentarai.

Patvirtintas 2014-2020 metų ES biudžetas pirmą kartą Sąjungos istorijoje mažesnis nei ankstesnį septynmetį. Įsipareigojimai jame sudaro 960 mlrd. eurų, mokėjimai - 908 mlrd. eurų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Venckienės sūnus Karolis: galėjome bėgti į Meksiką, bet mes tikėjomės, kad mama nebus išduota Lietuvai (148)

Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus LNK laidai „Bus visko“ papasakojo apie gyvenimą...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (15)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...

Liga, kuri prasideda nekaltu odos niežėjimu, o baigiasi sąnarių persodinimu: kam susirgti – didžiausia rizika? (63)

Sonata jau 25 metus serga žvyneline . Ji susirgo būdama vos 20 metų, kai dar studijavo. Ši liga...

Į teismą Lietuvos valstybę padavęs generalinis prokuroras teigia prieš ją nekovojantis papildyta Skvernelio komentaru (114)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sako nekovojantis prieš valstybę ieškiniu dėl darbo...

Dėl smurto prieš žmoną ir dukrą sulaikytas buvęs garsus serbų krepšininkas, pasaulio čempionas (13)

Serbijos žiniasklaida praneša, kad Belgrado policija areštavo 44-erių metų Milaną Gurovičių.

Lietuvis nustebo pamatęs sąskaitą už langus ir duris: o atrodė, kad brangiausia – jau praeityje

A++ klasė, 100 tūkst. eurų už 100 kv. metrų namą ir 500 eurų namo išlaikymui per metus. Ar tai...

Aušra Bytautienė: nebereikės visiškai išeiti į pensiją (101)

Europos Komisija ištransliavo iškalbingą žinutę Lietuvai – prognozuojama, jog 2050 m. mūsų...

Iš Trumpo besijuokiantys pasaulio lyderiai – dar ne blogiausia (94)

Žaibiškai išpopuliarėjęs praėjusios savaitės NATO viršūnių susitikimo vaizdo įrašas,...

Profesorius Landsbergis: Rusija turėjo savo didžiąją galimybę, bet ją prarado (556)

Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis teigia, kad Stalino ir Hitlerio...

Planuose – leisti už ES paramą pirkti žemę (7)

Žemės ūkio ministerija svarsto sekantį finansinį laikotarpį sukurti dar vieną paramos formą...