aA
Europos Parlamento nariai aktyviai renka parašus po Rašytine deklaracija dėl Europos kortelės asmenims su negalia. Šią Deklaraciją savo parašu parėmė ir Lietuvos europarlamentarė dr. Laima Andrikienė.
Negalia
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Jei Europos Parlamento nariams artimiausiumetu – iki rugpjūčio 8 dienos –pavyks surinkti daugiau nei pusęvisų EP narių parašų, remiančių šią Deklaraciją, ji buslaikoma priimta – be diskusijų ir balsavimų EuroposParlamento plenarinėje sesijoje. 

L. Andrikienė pastebėjo, kad „žinant,jog kas šeštas ES pilietis turi negalią, o demografinėEuropos situacija negerėja, vieningos kortelės, galiojančiosvisoje ES,  įvedimas asmenims su negalia būtų konkretusžingsnis, siekiant aktyvaus ir visaverčio neįgaliųasmenų dalyvavimo visuomenės gyvenime“. 

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos(PSO) duomenimis, daugiau nei milijardas žmonių – 15proc. pasaulio gyventojų – turi tam tikros formosnegalią, o Europoje net vienas iš šešių yra asmuo sunegalia. Neįgaliųjų asmenų skaičius turi tendenciją didėti dėlspartaus visuomenės senėjimo ir dažnėjančių lėtinių sveikatossutrikimų, kuriuos neretai sąlygoja įvairūs aplinkos veiksniai.Kaip teigia PSO, negalia yra plati sąvoka ir gali apimti sveikatossutrikimus (kūno funkcijų ar struktūros sutrikimus), judėjimoapribojimus (sunkumus, su kuriais susiduriama vykdant konkrečiusveiksmus) ar dalyvavimo socialiniame gyvenime apribojimus. 

Asmenų judėjimo laisvė – viena svarbiausiųasmens laisvių, kurias Europos Sąjunga garantuoja savo piliečiams.Visi ES piliečiai turi teisę naudotis visomis ES piliečiųteisėmis, pavyzdžiui, teise laisvai pasirinkti studijų, darbo arkelionių vietas. Laisvo judėjimo teisė yra užtikrinama ESįstatymuose, pavyzdžiui, Europos Sąjungos Pagrindinių teisiųchartijos 26 straipsnyje pabrėžiama, kad „Sąjunga pripažįstair gerbia neįgaliųjų asmenų teisę naudotis priemonėmis,užtikrinančiomis jų nepriklausomumą, socialinį bei profesinįintegravimą ir dalyvavimą bendruomenės gyvenime“. 

Tuo tarpu tenka konstatuoti, kad EuroposSąjungoje pastebima žmonių su negalia judėjimolaisvės problema. Asmenys su negalia, nuolat gyvenantys tamtikroje valstybėje narėje, naudojasi specialiomis teisėmis, kuriospalengvina šių asmenų judrumo (mobilumo) ir prieinamumo galimybes.Tuo tarpu asmenys su negalia, viešėdami ar gyvendami kitosevalstybėse narėse ir norėdami gauti tokias pat paslaugastokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir vietiniai tos šaliesgyventojai, dėl bendrai pripažįstamo dokumento nebuvimo,kuriuo asmuo su negalia būtų pripažintas bendru ES lygmeniu, patiria daug sunkumų. Tokiu būdu pažeidžiama asmenų sunegalia teisė laisvai judėti visoje ES teritorijoje. 

Siekdamas užtikrinti neįgaliųjų asmenųteisę laisvai judėti, dar 2011 m. spalio 25 d. EuroposParlamentas savo rezoliucija paragino priimti Europos mobilumokortelę ir tokiu būdu sumažinti judrumo barjerus asmenims sunegalia.

Europos kortelė asmenims su negalia –tai papildoma priemonė šalia jau egzistuojančių neįgaliųjųpažymėjimų. Visos ES valstybės narės teikia įvairių lengvatųar pašalpų (privilegijų) žmonėms su negalia. Valstybės narėsgali lengvai nuspręsti, kokias privilegijas suteikti žmonėms sunegalia ir kokie asmenys gali jomis naudotis. Kai kurias šiasprivilegijas galima gauti, pateikus toje valstybėje galiojančiąkortelę (neįgaliojo pažymėjimą). Tačiau kaip rodo praktika,keliaujant į užsienį ši kortelė nebegalioja, ja tampa neįmanomapasinaudoti dėl kalbos bei pačių kortelių formatų skirtumo.

Taigi Europos kortelės asmenims sunegalia įvedimas ir pripažinimas ES lygmeniu būtų svarbusžingsnis, užtikrinant lygias galimybes žmonėms su negalia ir jųšeimoms pilnai ir aktyviai dalyvauti visose socialinio irekonominio gyvenimo srityse. 

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuva gerovės valstybę kuria iš likučių: kol vieni murkdosi skurde, kiti lepinasi privilegijomis (151)

„ Gerovės valstybė “ – šis terminas ne kartą nuskambėjo Gitano Nausėdos rinkiminėje...

Vieniša mama dirbo per du darbus, bet kai prireikė pagalbos, valstybei pasijuto „per turtinga“ (35)

Viena auginau vaikus, dirbau per du darbus, tačiau staiga tapau per turtinga, – taip į DELFI...

Nerimaujama dėl centrinių bankų vaidmens skaitmeninių pinigų revoliucijoje (10)

Pasak Tarptautinių atsiskaitymų banko (Bank for International Settlements, BIS) vadovo, centriniai...

Etan Bernstein ir Ben Waber

Tiesa apie atviruosius biurus: yra priežastys, kodėl jie būna neveiksmingi

Atrodo, kad darbuotojams bendradarbiauti dar niekada nebuvo lengviau. Darbovietėse kabinas pakeitė...

Gydytoja sukritikavo populiarius vaistus nuo peršalimo: pasijaučiate apgaulingai gerai, bet situaciją tik pabloginate (5)

Tikriausiai ne kartą vos pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, skubate į vaistinę ir jau...

Draugas nusprendė papasakoti apie paskutines Freddie Mercury gyvenimo dienas: poelgis mirties patale padėjo jam mirti ramiau (5)

Legendinis grupės „Queen“ vokalistas Freddie Mercury viešai prisipažino apie savo kovą su...

Po svarbaus revanšo – taškais prapliupusio Echodo padėka sirgaliams ir komplimentai snaiperiams

Jau rungtynių pradžioje Martynas Echodas po puikaus Pako Cruzo perdavimo efektingu epizodu...

Cukrinis žvyninukas vonioje – kaip jo atsikratyti?

Vėlai vakare uždegus šviesą tualete, galima pamatyti ant grindų, priešais klozetą mažytį...

Paneigtas mitas, kad kambariniai augalai naudingi

Drekselio universiteto mokslininkai (JAV) paneigė mitą apie tai, kad kambariniai augalai valo orą...

Vaiko pinigai kitose Europos šalyse: iki tokių sumų Lietuvai dar toli (1)

Besiginčijant, kokia vaiko pinigų išmokos suma turėtų būti Lietuvoje, pasidomėjome, kiek gi...