aA
Moterų lytinių organų žalojimas (angl. „female genital mutilation“, FGM) skamba lyg būtų ne šių laikų ar net ne šio pasaulio reiškinys.
© Shutterstock nuotr.

Visgi, anot UNICEF, šitokią žiaurią procedūrą pasaulyje šiuo metu patyrusios daugiau nei 125 milijonai moterų. Ji Pasaulio Sveikatos Organizacijos vadinama žmogaus teisių pažeidimu, ir kovai su ja diena Jungtinės Tautos paskelbusios vasario 6-ąją. Tarptautinėms organizacijoms netylint, negalima tylėti ir likusiam pasauliui.

Tylėti negalima, nes FGM – tai moterų sveikatai nepadedanti, priešingai, jai galinti stipriai pakenkti procedūra. Be anestetikų, ne profesionalių medikų, o vietinių moterų dažniausiai atliekama procedūra vyksta mergaičių neatsiklausus, t.y., prieš jų valią. Skaityti moterų atsiminimus apie šią tradiciją sunku: neįsivaizduoju, kaip žodžiais tikriausiai nenupasakojamo skausmo istorijos negali palikti ką abejingą.

Pastangos užkirti kelią moterų lytinių organų žalojimui mums pristato ir bendresnę dilemą. Tai – debatai apie įsišaknijusių tradicijų saugojimą.

„Turi nesikišti į kitų kultūrų tradicijas ir neteigti, jog taviškė kultūra turi teisę nurodinėti kitiems, tai - viena nuomonių šiuose debatuose. Kita – į tas tradicijas kištis ir stengtis jas panaikinti ar pakeisti. Pati asmeniškai sutinku ir su viena, ir su kita, tačiau tikriausiai svarbesnis šių debatų aspektas yra kur yra riba (ir kas turi teisią ją nubrėžti), kurią kirtusi kultūra turėtų susilaukti tarptautinės bendruomenės kritikos ir pastangų tą tradiciją keisti.

Leiskite į vieną krepšį sumesti gan skirtingus – tą puikiai suprantu – reiškinius: kojų rišimas Kinijoje, mirties bausmė viešai užmėtant akmenimis, moterų kaip antrarūšių piliečių padėtis visuomenėje: visa tai irgi galima laikyti kultūriniais dalykais. Saugoti „tradicijas“, net jei jos tiesiogiai ar netiesiogiai sukelia kančių ir neprisideda prie universalios lygybės principo? O gal laikytis ganėtinai paprasto principo ir nekelti nė vienos tradicijos virš universalių žmogaus teisių?

Taigi, kas nusprendžia, ar kas turi teisę nuspręsti, kokioms kultūrinėms ypatybėms išlikti? Paprasto ir vienareikšmio atsakymo, deja, nėra. Dažniausiai tai padaro pati istorija. Visgi negalima pamiršti, jog istorija yra formuojama ne kokių mistinių galių, o pačių žmonių valios ir pastangų. Stabdyti pokyčius, nieko nedaryti, ar prie jų prisidėti - tai asmeninis kiekvieno žmogaus pasirinkimas.

„Nenoriu, kad jokia mano kūno dalis būtų išpjauta“ – sako dešimtmetė Kheiriya Abidi iš Somalio. Identifikuotis su smulkute mergyte iš Rytų Afrikos gal ir nėra taip lengva, bet pasidaro baisu, kai šitaip sakant įsivaizduoji savo mažąją sesutę, pusseserę, ar kaimynų mergaitę. Bent jau man asmeniškai, nesinorėtų, kad „kitos kultūros“ atstovai, tarytum besislėpdami už multikultūralizmo kaukės, kuri kartais dengia ir kitą – apatiją – gintų visų pirma abstrakčią tradiciją, o ne šių mergaičių teisę į jų pačių kūną.

Justina Poškevičiūtė

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda nutarė kirsti atgal: Šimonytės štabo lėšos pasiekė konservatorių partijos narius ir giminaičius (7)

Pirmadienį, likus mažiau nei savaitei iki antrojo prezidentinių rinkimų turo, Ingridos Šimonytės...

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (126)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Gyvai / DELFI Diena. Finalinis Nausėdos interviu: kandidatų kampanijų pinigai ir kiti aštrūs klausimai vyksta apklausa (20)

Išskirtinai „DELFI Dienai“ – kandidato į Prezidentus G. Nausėdos interviu: kodėl papuolė į...

Vairuojantys „devyndarbiai“ prisipažino apie avarijas: net nepastebėjo partrenkto žmogaus

Sėdę prie vairo vairuotojai nesugeba susitelkti svarbiausiai veiklai – vairavimui, sako saugaus...

Zelenskiui – Kremliaus perspėjimas (9)

Kremlius antradienį perspėjo Ukrainos naująjį prezidentą Volodymyrą Zelenskį neprašyti...

Nauja tendencija: turtingieji kuria šeimos biurus, kad dar labiau praturtėtų (42)

Pasaulyje daugėja šeimos biurų, kurie skirti padėti turtingoms šeimoms ne tik valdyti jau turimą...

Surplys atleido NMA vadovą Bėrontą papildyta Bėronto komentaru (14)

Šiandien žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pasirašė įsakymą dėl Nacionalinės mokėjimo...

Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalino verslus: toliau vystys savarankiškai (20)

Investuotojai Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas pranešė, kad keičia iki...

Vaida Kurpienė – apie nedovanotinas lietuvių klaidas: mano, kad gamina sveikai, o iš tiesų mirtinai sau kenkia (72)

Pastaraisiais metais Lietuvoje grilinimo mada išpopuliarėjo tiek, kad kepti maistą ant žarijų...

Pranckiečio prognozė: „valstiečiai“ viešai neparems nei vieno kandidato į prezidentus (96)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prognozuoja, kad antrajame Prezidento rinkimų ture Lietuvos...