aA
Europos Komisija nori sušvelninti griežtus mokesčių limitus besinaudojantiems kreditinėmis ir debetinėmis kortelėmis. Ši iniciatyva siejama su užilgintu karu tarp „Visa Europe“ ir „MasterCard“.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Europos Sąjungos vidaus rinkos ir paslaugų komisaras Michelas Barnier teigia esąs „labai nustebintas neįprastos kampanijos – amerikiečių kampanijos“, kurią surengė „MasterCard“.

M. Barnier kalbėjo apie siūlomą reglamentavimą – jis bus paviešintas kitą trečiadienį – kuriuo siekiama apriboti daugiašalius tarpbankinius mokesčius bei sumažinti išlaidas vartotojams.

Daugiašaliai tarpbankiniai mokesčiai – tai mokesčiai, kuriuos mažmenininkas moka kortelės turėtojo bankui, kaip dalį už elektroninės mokėjimo kortelės operaciją, ar tai būtų debetinė, ar kreditinė kortelė.

Siūlomas reglamentavimas, kurio kopiją matė ir „EurActiv“, nustatys naujas daugiašalių tarpbankinių mokesčių ribas – 0,2 procento ir 0,3 procento atitinkamai debetinėms ir kreditinėms kortelėms. Iš pradžių buvo ketinimų apskritai atšaukti mokesčius, tačiau vėliau Europos Komisija nusprendė sušvelnininti savo poziciją.

M. Barnier pasmerkė „MasterCard“ kampaniją, kurios metu amerikiečių bendrovė Prancūzijos žiniasklaidoje „nupirko reklaminius skelbimus per visą puslapį, kurie atrodė tarsi informacinė reklama“. Komisaro teigimu, tai buvo „dviprasmiška, kadangi čia buvo įdėta mano nuotrauka“.

„EurActiv“ priskaičiuojama prie žiniasklaidos priemonių, gavusių naudos iš „MasterCard“ reklamos, tačiau nevadovavo reklaminei kampanijai, kuri buvo nusitaikiusi į Prancūzijos ekonominius laikraščius.

Prancūzijos komisaras sakė, kad jį ši reklaminė kampanija „giliai sujaudino“, kadangi ji susijusi su pasiūlymais, kurie dar nepaskelbti, be to, buvo panaudota jo nuotrauka. „Tai lobistinė „MasterCard“ kampanija, kuri, beje, turi kainuoti tam tikrą pinigų sumą, iš man ji iš esmės pasirodė visiškai nepriimtina“, - sakė eurokomisaras.

„MasterCard“ buvo linkusi šių įtarimų nekomentuoti.

Suabejota Ispanijos įrodymais

Ši intervencija pažymi tai, kaip stipriai skiriasi „MasterCard“ ir ES vykdomosios valdžios pozicijos daugiašalių tarpbankinių mokesčių klausimu – ypač dėl mokesčių sumažinimo naudos vartotojams – ir tai ypač išryškėjo pastaraisiais mėnesiais.

„MasterCard“ teigė, kad mažesni tarpbankiniai mokesčiai padidintų išlaidas vartotojams, o tai galėtų paskatinti dažniau naudoti grynuosius pinigus. Kompanija rėmėsi Ispanijos pavyzdžiu, kur tarpbankiniai mokesčiai nuo 2006 iki 2010 metų buvo sumažinti daugiau nei 57 procentais.

Ispanijos ataskaitoje, kurią atliko mokslininkai ir rėmė „MasterCard“, daroma išvada, jog vartotojai iš šio sumažinimo neturėjo jokios naudos. Užtat mažmenininkai, kaip teigiama ataskaitoje, per penkerių metų laikotarpį sutaupė beveik 2,75 milijardo eurų (9,5 milijardo litų).

Paklaustas „EurActiv“, Prancūzijos komisaras sukritikavo pranešimus, kad Ispanijos vartotojų grupės turėjo abejonių dėl tarpbankinių mokesčių ribojimo naudos, bei užsiminė, jog tokias ataskaitas rėmė pati „MasterCard“.

„MasterCard“ išleido daug pinigų šiai kampanijai ir atliko daug tyrimų, už kuriuos sumokėjo. Štai kodėl manau, jog tai visiškai nepriimtinas lobizmo būdas. Per ketverius buvimo čia metus tai mačiau nedažnai“, - pridūrė komisaras M. Barnier.

Europos Komisija paminėjo Prancūzijos pavyzdį, kur tarpbankiniai mokesčiai taip pat buvo sumažinti ir tai visiškai nepadidino kortelių turėtojų išlaidų.

Vartotojų grupės nesutarė šiuo klausimu

Nepaisant to, Europos Komisija pati pripažino, kad Ispanijos pavyzdys perša mintį, jog mokesčių sumažinimu labiau džiaugiasi ne vartotojai, o bankai.

„Pavyzdžiui, Australijos ir Ispanijos patirtis rodo, kad prekybininkams tenkančių mokesčių mažinimas skatina juos priimti korteles, o tai gali lemti atsiskaitymų kortelėmis augimą, didinantį bankų pajamas“, - rašoma 2013 metų birželio mėnesį ES vykdomosios valdžios išplatintame memorandume.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (191)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Išlydėjusi 11-metį sūnų į mokyklą motina tokios tragedijos nesitikėjo (2)

Kartais turi nutikti kas nors labai nelaimingo, kad sužinotume, kokie nuostabūs žmonės mus supa....

Sunerimę Čeponis ir Sirvydis pateisina Šaro rimbą, bet siūlo keisti „Žalgirio“ žaidimą (16)

„Stengsiuosi, kad mūsų vyrai pataptų vėl tokiais pačiais žmonėmis, kokie jie buvo...

Sveikatos specialistė sukritikavo naują visuomenės įprotį: kodėl į tualetą nereikėtų neštis telefono (1)

Visi nuo pat vaikystės žinome, kad rankas reikia plauti pasinaudojus tualetu, prieš valgį ar...

Mokslininkė įkvėpimo sėmėsi iš Nobelio premijos laureato: svarbiausia nepasiduoti po nesėkmių

Jaunoji neuromokslininkė dr. Julija Krupič, prieš 12 metų baigusi fizikos studijas Vilniaus...

Tiekėjai kyla prieš vieną didžiausių pirkėjų (44)

Lietuvos daržovių augintojų asociacija planuoja skųstis atsakingoms institucijoms vieno iš...

Vaida Kurpienė: jokiais laikais nevalgėme tiek daug mėsos (94)

Kad ir kokia aktuali atrodytų aplink vis eskaluojam sveikos mitybos tema, Lietuvoje padėtis ne tik...

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia skelbia nutraukianti ryšius su Konstantinopoliu papildyta (98)

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia pirmadienį paskelbė nutraukianti ryšius su Konstantinopolio...

Santykių ekspertas pataria: ką daryti, kad vyras nustotų manipuliuoti ir skaudinti? (6)

Situacija tokia, kad su buvusiu sugyventiniu turime vienerių metukų vaiką ir jau aštuonis...