aA
Rumunijoje kiekvienais metais šunų apkandžiojami tūkstančiais žmonių, tačiau naujasis įstatymas, leidžiantis masinį benamių šunų naikinimą, sulaukė kritikos tiek šalies viduje, tiek ir už jos ribų.
© G. Trapikaitės nuotr.

Kaip rašo DW, rugsėjo mėn. pradžioje benamiai šunys mirtinai apkandžiojo ketverių metų berniuką Rumunijos sostinėje Budapešte. Šis atvejis paskatino Rumunijos parlamentą skubotai priimti naująjį įstatymą, leidžiantį naikinti benamius šunis.

Ateityje komunalinius ūkius administruojančios įstaigos privalės šunis laikyti prieglaudose tik 14 dienų, po kurių jie bus užmigdomi, jei neatsiras norinčių juos priglausti. Iki to laiko šunis galima naikinti tik tuo atveju, jei jie serga nepagydoma liga ar yra agresyvūs.

Konstitucinis Teismas patvirtino šį įstatymą, tačiau Rumunijos gyvūnų teisių apsaugos aktyvistai protestuodami Budapešte surengė demonstraciją. Taip pat sulaukta kritikos ir iš užsienio. Vokiečių dizainerės ir aktyvistės Majos von Hohenzollem teigimu, naujasis įstatymas pavertė Rumuniją „Europos gėda“.

„Kol kas teisėtas šunų naikinimas dar nevyksta“, - sako tarptautinei organizacijai „Keturios pėdutės“ priklausantis gyvūnų teisių aktyvistas iš Budapešto Kuki Barbuceanu. Tačiau jau turima informacijos apie keliolika atvejų, kai po įstatymo priėmimo privatūs asmenys naikino šunis.

Mirtini šunų įkandimai

Organizacijos „Keturios pėdutės“ atstovas spaudai iš Vienos Gabrielis Praunas teigia, kad nėra jokios abejonės, jog atėjo laikas imtis veiksmų. „Esame toje pačioje pusėje, kaip ir didžioji Rumunijos gyventojų dalis, todėl taip pat norime matyti benamių šunų problemos sprendimą.“

Problema iš tiesų rimta. Manoma, kad Rumunijos miestuose ir kaimuose yra keli šimtai tūkstančių benamių šunų, vien Budapešte jų skaičius siekia 65 000. Šiais metais Budapešto užkrečiamų ligų pasiutligės centre asmenims, kuriems įkando šunys, paskiepyti buvo sunaudota 10 000 vakcinų nuo pasiutligės. Praėjusiais metais užregistruota 16 000 šunų įkandimų atvejų.

Šis ketverių metų berniukas – ne pirmasis žmogus Rumunijoje, miręs dėl šuns įkandimų. 2012 m. šiaurinėje šalies dalyje po šuns užpuolimo mirė pensininkas. Praėjus dvejiems mėnesiams, šalies rytinėje dalyje esančiame kaime benamiai šunys mirtinai apkandžiojo šešiametį. 2011 m. sausio mėn. atliekų perdirbimo įmonėje dirbusi moteris buvo užpulta šunų, o po trijų dienų mirė nuo patirtų sužalojimų. 2006 m. sausio mėn. verslininkas iš Japonijos mirtinai nukraujavo Rumunijos sostinėje po to, kai šuo jam įkando į koją ties keliu ir pažeidė arteriją.

Sterilizacija įmanoma?

Rumunijos problema nėra išskirtinė. Beveik visose Europos regionuose yra didelis benamių šunų skaičius, ypač Ukrainoje, Bulgarijoje ir Serbijoje. Prieš Europos futbolo čempionatą Ukrainoje buvo vykdoma kampanija, skirta beglobių šunų naikinimui, tačiau jos buvo atsisakyta dėl tarptautinių aktyvistų daromo spaudimo.

Ukrainos vyriausybė sugriežtino gyvūnų apsaugos įstatymus, o Vakarų organizacijos paskatino sterilizacijos programos didžiuosiuose Ukrainos miestuose – Kijeve, Lvove ir Odesoje – įgyvendinimą. G. Paunas teigia, kad beglobių šunų sterilizacija daug efektyvesnė priemonė nei jų naikinimas, be to, po sterilizacijos šunys gali būti paleisti atgal į gatvę, nes dėl sterilizacijos jie tampa mažiau agresyvūs.

Kai kuriuose Rumunijos miestuose taip pat įgyvendinamos panašios programos. Tokiu būdu, benamių šunų skaičius ženkliai mažinamas. Tačiau vietos valdžia dažnai kaltinama korupcija. Spaudoje mirga pranešimai, kad sterilizacijos programoms skirti pinigai nusėda tam tikrų asmenų kišenėse.

Be jokios abejonės, Rumunijoje jaučiamas šunų prieglaudų trūkumas, o vietos valdžios skiriamų darbuotojų skaičius neatitinka problemos masto. Prieš paskutinį vaiko mirties pareikalavusį atsitikimą, Budapešte buvo vos 12 šunų gaudytojų, o po šio įvykio jų skaičius išaugo iki 44.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šiurpi avarija Kėdainių rajone sujudino liudininkus: kelininkas pamojo BMW vairuotojui važiuoti (50)

Remontuojamoje kelio dalyje Kėdainių rajone, Kalnaberžės kaime, kiek daugiau nei prieš savaitę...

Andriulis siūlo radikalų būdą išgelbėti Lietuvos miškus (254)

„Jei būčiau Visatos ir visos Lietuvos imperatorius, aš uždrausčiau Lietuvoje kirsti medžius,...

Politologas: Nausėdai Latvijoje bus sunku (100)

Politologas Kęstutis Girnius teigia, kad nereikėtų dėti daug vilčių, jog prezidentas Gitanas...

Žaidimo kūrėjai feisbuke platino sveiku protu nesuvokiamą reklamą: kvietė šaudyti į tabore gyvenančius romus romų bendruomenė įbauginta, prokuratūra pradėjo tyrimą (287)

Socialiniame tinkle „Facebook“ žaidimą gangsteriai.lt kviečiantys žaisti kūrėjai paleido...

Didesnio atlyginimo atsisakęs Kuzminskas: visi būsime Jono ir Domanto pagalbininkai (63)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmadienį pradėjo rinktis į stovyklą Palangoje. Vienas...

„Valstiečiais“ nusivylusi Širinskienė papasakojo apie Seimo rinkimų planus (69)

„Man sunkiai suvokiama, kai nuteka laiškai, kurie yra asmeninis susirašinėjimas. Gana ilgas...

Liūtis siaubė Kėdainius: skendo automobiliai, slinko nuošliaužos, tvino pastatai (34)

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Kėdainiuose siautė galinga liūtis. Gausus lietus pridarė...

Įspūdingas muziejus, pro kurį daugelis tik praeidavo pro šalį, atsiveria visuomenei

Jau aštuoniolika metų pačioje sostinės širdyje, prie pat Rotušės, veikia Kazio Varnelio...

Irane mirties bausmės laukia suimti CŽA šnipai, Trumpas tokią informaciją neigia (20)

Iranas pirmadienį paskelbė suėmęs 17 savo piliečių, esą užverbuotų JAV Centrinės...

Sveikos ir skanios salotos su pievagrybiais (1)

Šios salotos su pievagrybiais puikiai tiks ir pietums, ir šventiniam stalui. Lengvai pagaminama ir...