aA
Įveikiant ekonomikos krizę, parlamentai neturi likti nuošalėje, o partijos neturėtų naudotis sunkmečiu tam, kad susirinktų politinių taškų. Taip teigia Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas, kurio kalbą Vilniuje vykstančioje Europos Sąjungos parlamentų pirmininkų konferencijoje pirmadienį perskaitė jo pavaduotojas Miguelis Angelis Martínezas Martínezas.
Martinas Schulzas
© Scanpix

Kadangi reikėjo veikti greitai, daug svarbių krizės įveikimo sprendimų buvo priimta ne iki galo skaidriai, nedalyvaujant parlamentams. M. Schulzo nuomone, daugelis jų nebuvo optimalūs ir sukėlė „Briuselio diktato“ įvaizdį visuomenėje, nes Europos Parlamentas (EP) į juos buvo per mažai įtrauktas. Pavyzdžiui, Europos stabilumo mechanizmas – pagalbos krizės ištiktoms euro zonos šalims fondas – buvo sukurtas ne ES teisės rėmuose, todėl EP negali jo prižiūrėti.

Vis dėlto Europos Parlamentas, pasak jo pirmininko, padarė labai daug, kad krizė būtų įveikta: „Patobulinome esminius teisės aktus, pavyzdžiui, dėl bankų kapitalo reikalavimų, trumpalaikio vertybinių popierių skolinimo, prekybos išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, rizikos draudimo fondų, finansų priežiūros, vėluojančių mokėjimų ir daug kitų. EP dėka buvo nustatytos bankininkų premijų lubos.

Vėliausias pavyzdys yra bendras pertvarkymo mechanizmas, kuris yra bankų sąjungos dalis. EP pasiekė, kad sprendimą dėl banko uždarymo ar pertvarkymo bus galima priimti paprasčiau ir greičiau, fondas sunkumų patiriantiems bankams gelbėti bus įkurtas anksčiau, o valstybės skola bus atskirta nuo bankų skolų, taigi bankai nebebus gelbėjami mokesčių mokėtojų pinigais. Beje, Europos Parlamentas pirmasis pasiūlė bankų sąjungos idėją, kurią Europos Vadovų Taryba įgyvendino tik po dvejų metų.“

EP pirmininkas atkreipia dėmesį į sustiprėjusias valstybių parlamentų galias priimant ES sprendimus ir ragina jomis naudotis. „Europos Parlamentas ir valstybių parlamentai yra ne konkurentai, o partneriai, užtikrinantys demokratiškesnę ES“, – priduria M. Schulzas. Jis kviečia užtikrinti, kad svarstant krizės įveikimo priemones parlamentai nebūtų apeinami, o ekonominiai procesai nevaldytų politikos – atvirkščiai, ekonomika turi būti reguliuojama politinių sprendimų, kuriuos priima žmonių išrinkti atstovai. Jo įsitikinimu, būtent per mažai reguliuojama rinka, kartu sparčiai besivystant technologijoms, sukėlė krizę.

„Parlamentai ir politinės partijos turi elgtis atsakingai. Ten, kur krizei įveikti reikia visų partijų sutarimo, jis turi būti pasiektas. Partijos turėtų vengti rinkti politinius taškus ekonominių sunkumų sąskaita“, – pažymi Europos Parlamento vadovas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (8)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (94)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Užkalnis: kvepiu kaip keiksmažodis (1)

Kai kas nors nori parašyti tekste keiksmažodį ir praslysti pro cenzorius ir davatkas, rašo su...

Didžiųjų valstybių spąstai Lietuvai verčia verslininkus panikuoti (138)

Šių metų balandžio mėnesį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo už Mobilumo Paketo priėmimą....

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (55)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Geriausi Lietuvos paplūdimiai prie ežerų: ramybė, grynas oras ir atgaiva išvargusiam kūnui

Jei dar nežinojote – Lietuvoje mes turime beveik tris tūkstančius ežerų. Pasislėpę giliai...

Macrono didysis planas ėmė ir subliuško (1)

Mažiausiai 20 Europos Parlamento rinkimų dalyvių sieks iškovoti mandatą ne savo gimtinėje, o...

Jerai Grantas po sezono paliks „Neptūną“

Klaipėdos „Neptūnas“ jau žino, kad kitą sezoną turės verstis ne tik be vyriausiojo...

Savaitgalio pusryčiai: traškūs belgiški vafliai kiekvienam smaližiui

Manau, savaitgalį dažnas iš mūsų pasvajoja apie vėlyvus, gardžius, sočius, ilgus pusryčius ....