aA
Kaip teigiama „Forbes“ išplatintame Marko Adomaniso komentare, ataskaitoje dėl Centrinės Europos būklės praėjus 10 metų nuo prisijungimo prie Europos Sąjungos (ES) optimistiškai kalbama apie šio regiono ekonomikos perspektyvas. Šis regionas apibūdinamas kaip bendro ES augimo variklis. Šios ataskaitos autoriai pažymi, kad, remiantis pateikiamomis prognozėmis, netolimoje ateityje ekonomikos augimas Centrinėje Europoje taps dar spartesnis nei Vakarų Europos valstybėse. Faktiškai Centrinės ir Vakarų Europos suartėjimas ir toliau tęsis, o neilgai trukus centrinės Europos regiono išsivystymas pasieks Vakarų Europos lygmenį.
© Scanpix

Šioje ataskaitoje nurodoma, kad šiuo metu įsiskolinimų Centrinėje Europoje dinamika palankesnė nei Vakarų Europos valstybėse, be to Centrinės Europos regionas pagerinti savo konkurencingumą siekiančius Vakarų Europos verslininkus vilioja pigia aukštą kvalifikaciją turinčia darbo jėga. Tačiau problemos kyla dėl to, kad prasidėjus finansinei krizei Centrinės ir Rytų Europos regionų suartėjimas reikšmingai sulėtėjo.

M. Adomanisas pateikia grafiką, demonstruojantį naujųjų Europos Sąjungos (ES) šalių narių (Bulgarijos, Čekijos, Estijos, Kroatijos, Vengrijos, Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rumunijos ir Slovakijos) pajamų vidurkio ir didžiųjų ES valstybių narių (Austrijos, Vokietijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės (JK), Šveicarijos ir Danijos) pajamų vidurkio santykį. Portugalija, Italija, Graikija ir Ispanija sąmoningai nebuvo įtrauktos į šį palyginimą, nes prie šių valstybių Centrinės Europos šalys būtų priartėjusios net ir visiškos stagnacijos atveju – juk palyginus su skęstančiuoju bet kas atrodytų geras plaukikas.

M. Adomaniso įsitikinimu, būtų naudingiau lyginti Centrinės Europos valstybes su išsivysčiusiomis šalimis, kurių ekonomika dėl krizės nepatyrė visiškos griūties (nors didžioji jų dalis šiuo metu taip pat išgyvena ne pačius geriausius laikus).

Naujosios ES valstybės narės ryžtingai vijosi Vakarų Europos valstybes tol, kol sprogo kreditų burbulas, po to šis suartėjimas pastebimai sulėtėjo. Galima būtų teigti, kad jei šis suartėjimas toliau vyktų 2008–2013 m. tempu, šioms valstybėms prireiktų daugiau nei 100 metų, kad pasiektų didžiųjų ES valstybių narių pajamų vidurkį. Žinoma, mažai tikėtina, jog visa tai vyks tokiu nuspėjamu būdu, tačiau kadangi ryžtingas ir stabilus priartėjamas prie Vakarų Europos valstybių sutapo su kreditų burbulo augimu, labiausiai tikėtina, jog ateityje šis regionas artės prie Vakarų Europos valstybių lėčiau nei tai vyko anksčiau.

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad vykdant taupymo politiką, palyginti dinamiškos bei mažesnės skolų naštos slegiamos Centrinės Europos valstybės turėtų rodyti ženkliai geresnius rezultatus nei Vakarų Europos valstybės. Tačiau iš tiesų situacija klostosi atvirkščiai: didėjant pinigų vertei bei griežtinant biudžetų ribojimą, situacija išsivysčiusiose šalyse yra geresnė nei postsovietinėse valstybėse. Dėl šios priežasties galima teigti, jog jei Europos laukia pinigų vertės didėjimas bei griežčiau ribojami valstybiniai biudžetai, Centrinės Europos turbūt laukia sunkūs laikai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parduotuvės, kurias keliaudami aplanko visi lietuviai: galima apsipirkti vos už 1 eurą

Ar kurs nors regėjote naujus drabužius kainuojančius po 1, 2 ar 5 eurus? Tokias, kosmines kainas...

Kručinskų byla: motinai pareikštas dar vienas kaltinimas (285)

Prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą garsiojoje istorijoje, kuomet iš Eglės ir Gintaro Kručinskų...

Diena su tais, kurie klysta tik vieną kartą: daug geriau už darbą žuvų fabrike kur nors Norvegijoje (46)

Išminuotojai - kariai, apie kuriuos sukurta bene daugiausiai istorijų bei pokštų. Tačiau...

Dujų ataka Šalčininkuose – iš gimnazijos išvesta apie 700 vaikų (18)

Ketvirtadienį, 11.04 val., ugniagesiams gelbėtojams pranešta apie incidentą Šalčininkuose -...

Grasinimų sulaukusi Šakalienė raginama išsklaidyti jai metamus kaltinimus (194)

Viešojoje erdvėje nuskambėjus informacijai, kad Seimo narė Dovilė Šakalienė , dirbdama...

Atsistatydinęs JK „Brexit“ derybų sekretorius Dominicas Raabas: negaliu švaria sąžine palaikyti tokio susitarimo pildoma (8)

Ketvirtadienio rytą apie savo pasitraukimą pranešė Jungtinės Karalystės „Brexit“ derybų...

Suirzęs moksleivio tėvas: streikas – smagu, o tėvams teks „atidirbti“ su dvigubai namų darbų? (44)

Jau visą savaitę skalambijama apie mokyklų ir mokytojų streikus. Vieni politikai kaltina kitus,...

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (192)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Elono Musko idėjos žadina „hiperkilpos“ svajones mažame Ispanijos miestelyje

El Puerto de Santa Maria miestelis garsėja gražiais paplūdimiais ir vietos vyno daryklomis,...

Kaip į pirmąjį kalėdinį vakarėlį puošėsi sostinės stileivos (31)

Trečiadienio popietę mados ir grožio viešųjų ryšių agentūra „ Polhem PR “ stilingąją...