aA
Kaip teigiama „Forbes“ išplatintame Marko Adomaniso komentare, ataskaitoje dėl Centrinės Europos būklės praėjus 10 metų nuo prisijungimo prie Europos Sąjungos (ES) optimistiškai kalbama apie šio regiono ekonomikos perspektyvas. Šis regionas apibūdinamas kaip bendro ES augimo variklis. Šios ataskaitos autoriai pažymi, kad, remiantis pateikiamomis prognozėmis, netolimoje ateityje ekonomikos augimas Centrinėje Europoje taps dar spartesnis nei Vakarų Europos valstybėse. Faktiškai Centrinės ir Vakarų Europos suartėjimas ir toliau tęsis, o neilgai trukus centrinės Europos regiono išsivystymas pasieks Vakarų Europos lygmenį.
© Scanpix

Šioje ataskaitoje nurodoma, kad šiuo metu įsiskolinimų Centrinėje Europoje dinamika palankesnė nei Vakarų Europos valstybėse, be to Centrinės Europos regionas pagerinti savo konkurencingumą siekiančius Vakarų Europos verslininkus vilioja pigia aukštą kvalifikaciją turinčia darbo jėga. Tačiau problemos kyla dėl to, kad prasidėjus finansinei krizei Centrinės ir Rytų Europos regionų suartėjimas reikšmingai sulėtėjo.

M. Adomanisas pateikia grafiką, demonstruojantį naujųjų Europos Sąjungos (ES) šalių narių (Bulgarijos, Čekijos, Estijos, Kroatijos, Vengrijos, Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rumunijos ir Slovakijos) pajamų vidurkio ir didžiųjų ES valstybių narių (Austrijos, Vokietijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės (JK), Šveicarijos ir Danijos) pajamų vidurkio santykį. Portugalija, Italija, Graikija ir Ispanija sąmoningai nebuvo įtrauktos į šį palyginimą, nes prie šių valstybių Centrinės Europos šalys būtų priartėjusios net ir visiškos stagnacijos atveju – juk palyginus su skęstančiuoju bet kas atrodytų geras plaukikas.

M. Adomaniso įsitikinimu, būtų naudingiau lyginti Centrinės Europos valstybes su išsivysčiusiomis šalimis, kurių ekonomika dėl krizės nepatyrė visiškos griūties (nors didžioji jų dalis šiuo metu taip pat išgyvena ne pačius geriausius laikus).

Naujosios ES valstybės narės ryžtingai vijosi Vakarų Europos valstybes tol, kol sprogo kreditų burbulas, po to šis suartėjimas pastebimai sulėtėjo. Galima būtų teigti, kad jei šis suartėjimas toliau vyktų 2008–2013 m. tempu, šioms valstybėms prireiktų daugiau nei 100 metų, kad pasiektų didžiųjų ES valstybių narių pajamų vidurkį. Žinoma, mažai tikėtina, jog visa tai vyks tokiu nuspėjamu būdu, tačiau kadangi ryžtingas ir stabilus priartėjamas prie Vakarų Europos valstybių sutapo su kreditų burbulo augimu, labiausiai tikėtina, jog ateityje šis regionas artės prie Vakarų Europos valstybių lėčiau nei tai vyko anksčiau.

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad vykdant taupymo politiką, palyginti dinamiškos bei mažesnės skolų naštos slegiamos Centrinės Europos valstybės turėtų rodyti ženkliai geresnius rezultatus nei Vakarų Europos valstybės. Tačiau iš tiesų situacija klostosi atvirkščiai: didėjant pinigų vertei bei griežtinant biudžetų ribojimą, situacija išsivysčiusiose šalyse yra geresnė nei postsovietinėse valstybėse. Dėl šios priežasties galima teigti, jog jei Europos laukia pinigų vertės didėjimas bei griežčiau ribojami valstybiniai biudžetai, Centrinės Europos turbūt laukia sunkūs laikai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda nutarė kirsti atgal: Šimonytės štabo lėšos pasiekė konservatorių partijos narius ir giminaičius

Pirmadienį, likus mažiau nei savaitei iki antrojo prezidentinių rinkimų turo, Ingridos Šimonytės...

Gyvai / DELFI Diena. Finalinis Nausėdos interviu: kandidatų kampanijų pinigai ir kiti aštrūs klausimai vyksta apklausa (15)

Išskirtinai „DELFI Dienai“ – kandidato į Prezidentus G. Nausėdos interviu: kodėl papuolė į...

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (124)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Vairuojantys „devyndarbiai“ prisipažino apie avarijas: net nepastebėjo partrenkto žmogaus

Sėdę prie vairo vairuotojai nesugeba susitelkti svarbiausiai veiklai – vairavimui, sako saugaus...

Zelenskiui – Kremliaus perspėjimas

Kremlius antradienį perspėjo Ukrainos naująjį prezidentą Volodymyrą Zelenskį neprašyti...

Nauja tendencija: turtingieji kuria šeimos biurus, kad dar labiau praturtėtų (40)

Pasaulyje daugėja šeimos biurų, kurie skirti padėti turtingoms šeimoms ne tik valdyti jau turimą...

Surplys atleido NMA vadovą Bėrontą papildyta Bėronto komentaru (12)

Šiandien žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pasirašė įsakymą dėl Nacionalinės mokėjimo...

Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalino verslus: toliau vystys savarankiškai (15)

Investuotojai Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas pranešė, kad keičia iki...

Vaida Kurpienė – apie nedovanotinas lietuvių klaidas: mano, kad gamina sveikai, o iš tiesų mirtinai sau kenkia (70)

Pastaraisiais metais Lietuvoje grilinimo mada išpopuliarėjo tiek, kad kepti maistą ant žarijų...

Pranckiečio prognozė: „valstiečiai“ viešai neparems nei vieno kandidato į prezidentus (95)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prognozuoja, kad antrajame Prezidento rinkimų ture Lietuvos...