aA
Europos Parlamento (EP) Užsienio reikalų komitetas posėdyje trečiadienį sprendė, ar pritarti glaudesniems Europos Sąjungos bei Turkmėnistano ryšiams. ES partnerystės ir bendradarbiavimo sutartis su šia Vidurio Azijos valstybe buvo pasirašyta dar 1998 metais, tačiau jos ratifikavimo procesas iki šiol nepasibaigęs. Viena pagrindinių to priežasčių – nepatenkinama demokratijos ir žmogaus teisių padėtis Turkmėnistane.
Leonidas Donskis
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

Iki pat 2006 metų Turkmėnistanas buvo valdomas buvusio Komunistų partijos lyderio Saparmurado Nijazovo, pasiskelbusio prezidentu iki gyvos galvos ir sukūrusio šalyje savo asmenybės kultą. Per penkiolika jo valdymo metų Turkmėnistane žmogaus teisių padėtis tapo netoleruotina, o vienpartinė valdymo sistema neatitiko net žemiausių demokratijos standartų.

Turkmėnistane įvesta griežta žiniasklaidos kontrolė, diskriminuojamos tautinės bei religinės mažumos, itin suprastėjo švietimo ir sveikatos apsaugos kokybė, griežtai ribojama Vakarų kultūros įtaka – pavyzdžiui, uždraustas cirkas, baletas ir opera, videožaidimai, vyrams neleidžiama auginti ilgų plaukų ir kita. Nors 2006 m. Saparmuradui Nijazovui netikėtai mirus ir prezidentu išrinkus Guranbangulą Berdymuchamedovą kai kurie iš labiausiai pasaulį šokiravusių draudimų buvo atšaukti, tarptautinių žmogaus teisių organizacijų duomenimis, jokių reikšmingų pokyčių žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės srityje iki šiol nėra pasiekta.

„Turėdamas informacijos, kad Turkmėnistane žmogaus teisių situacija tebėra tragiškos būklės, privalėjau prieštarauti savo kolegoms, siūliusiems ES ir Turkmėnistano santykiuose pradėti naują etapą. Nemanau, kad ekonominis suinteresuotumas Turkmėnistano dujomis yra pakankama priežastis užsimerkti prieš akivaizdžius nusikaltimus žmogaus teisėms ir orumui“, - sako europarlamentaras Leonidas Donskis, priešingai nei jo frakcijos Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ (ALDE) kolegė Rumunijos europarlamentarė Norica Nicolai, dirbanti šio klausimo pagrindine pranešėja, Užsienio reikalų komiteto nariams siūlęs nepritarti per ankstyvam ES ir Turkmėnistano partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo ratifikavimo užbaigimui.

Anot L. Donskio, bendravusio su keliais pagrindiniais Turkmėnistano žmogaus teisių gynėjais, šioje Vidurio Azijos šalyje neleidžiama veikti nė vienai tarptautinei žmogaus teisių stebėjimo bei gynimo organizacijai, visos žiniasklaidos priemonės kontroliuojamos valstybės, leidžiama naudotis tik cenzūruojama internetu – Turkmėnistano spaudos laisvės indeksas aukštesnis tik už Šiaurės Korėjos bei Birmos indeksą.

Turkmėnistane nuolatos pažeidinėjamos kalinių, teisės, įprasti suimtųjų bei nuteistųjų kankinimai – ir tai tik dalis žmogaus teisių pažeidimų, informacija apie kuriuos išoriniam pasauliui nėra lengvai prieinama. Turkmėnistane itin daug politinių bei sąžinės kalinių – šiuos klausimus L. Donskis jau yra siūlęs įtraukti į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO), kuriai šiemet pirmininkauja Lietuva, darbotvarkę.

Visgi EP Užsienio reikalų komiteto nariai trečiadienį pritarė partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo sudarymui, tačiau priimtoje rezoliucijoje rekomendavo šį klausimą Europos Parlamento plenarinėje sesijoje svarstyti tik po to, kai iš Turkmėnistano gegužės mėnesį grįš speciali Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto delegacija, turinti informuoti Europos Parlamentą apie situaciją šioje šalyje. Taip pat komitetas pritarė Leonido Donskio teiktiems pasiūlymams raginti Turkmėnistaną imtis konkrečių žingsnių žmogaus teisių situacijai gerinti, leisti tarptautinėms organizacijoms apžiūrėti šalies kalėjimus ir kita.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (138)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (5)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (168)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (5)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...

Po skyrybų dramos – atviras Andriaus Šedžiaus interviu apie vaikus: apie tai vėliau teks papasakoti ir mažyliui (69)

Neseniai skyrybas išgyvenęs verslininkas Andrius Šedžius dabar visą savo dėmesį sakosi...

Sunkiai sergančios aktorės Anastasijos Zavorotniuk dukra pasidalijo jautria žinute (52)

Šeštadienį, spalio 12-ąją, sunkiai serganti aktorė Anastasija Zavorotniuk kartu suvyru Piotru...

Mirotičiaus šou laimėjo „Barcelonai“ trilerį prieš „Valencia“, Kulboka padėjo nugalėti „Baskonia“ (1)

Nikola Mirotičius surengė fenomenalų pasirodymą bei vienas ant savo pečių ištempė...

Metusi mokytojos darbą emigravo į Norvegiją: griauna stereotipus apie fabrikuose žuvį dorojančius tautiečius (165)

Pedagogės Laimutės Skiudulės vardą, be abejo, žino kone kiekviena Stavangerio ( Norvegija )...

Kokią klaidą lengva padaryti ruošiant avietes žiemai – profesionalo komentaras kaip avietes apsaugoti nuo šalnų (3)

Gediminas Cijūnaitis , gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patirtimi, kaip elgtis su avietėmis,...

Ant bangos: Rapšys iškovojo dar vieną auksą Berlyne (53)

Įspūdingą formą šį sezoną demonstruojantis Danas Rapšys iškovojo dar vieną aukso medalį...