aA
Europos parlamento nariai Laima Andrikienė ir Vytautas Landsbergis paprašė ES prezidento Hermano Van Rompuy paaiškinti dėl Prancūzijos planų Rusijai parduoti karinius laivus „Mistral".
Vytautas Landsbergis
© A.Solomino nuotr.

Lietuvos atstovė Europos Parlamente Laima Andrikienė trečiadienį vykusiame EP Europos liaudies partijos politinės grupės susitikime su naujuoju Europos vadovų tarybos prezidentu Hermanu Van Rompuy iškėlė klausimą dėl Prancūzijos ketinimų parduoti Rusijai keturis"Mistral" karo laivus, rašoma frakcijos pranešime.

Kaip pažymėjo europarlamentarė, „didžiulį nerimą kelia tai, kad kai kurios ES šalys ketina tiekti karinę techniką trečiosioms šalims, tuo būdu stipriai pakenkdamos kitų ES valstybių narių bei ES kaimynių saugumui".

 L.Andrikienė atkreipė dėmesį, kad „Mistral" karo laivai yra išimtinai puolamosios paskirties, ir priminė vieno Rusijos admirolo žodžius,kad jei Rusija būtų turėjusi tokį laivą karo su Gruzija metu,šią mažą Kaukazo šalį ji būtų sutriuškinusi per 40 minučių,o ne per 26 valandas.

 „ES viduje mes vis daugiau kalbame apie tai, kad turėtume sustiprinti bendrus gynybos pajėgumus. Šis siekis yra aiškiai numatytas ir Lisabonos sutartyje. Tačiau prieš imdamiesi konkrečių veiksmų bendros gynybos srityje, pirmiausiai bent jau užtikrinkime, kad mūsų veiksmai nekenkia ES valstybių narių saugumui", - pažymėjo europarlamentarė. Anot jos, turi būti patvirtintos bendros ES šalims privalomos taisyklės dėl ginkluotės pardavimo trečiosioms šalims.

Energetinis skaldymasis

 V.Landsbergis H.Van Rompuy teiravosi dėl ES vykdomos skaldymo politikos energetikos srityje.

 "Jeigu(arba kuomet) "Nord Stream" dujotiekis kertantis Baltijos jūrą iš šiaurės į pietus bus pastatytas, Rusijos karinis jūrų laivynas yra pasirengęs Gazpromo nuosavybės apsaugai buvusiame tarptautiniame jūros dugne, ir netgi jau išmėginta manevruose jo dislokavimas", - teigė europarlamentaras. Tokiu atveju, anotjo, Baltijos valstybės ir Lenkija bus strategiškai atskirtos nuo likusios ES, o „anksčiau buvę neutralūs Baltijos vandenys defacto aneksuoti pritariant keliems įtakingiems Rusijos sąjungininkams Vakaruose".

Anot V.Landsbergio, mažų mažiausiai, atsižvelgiant į esamą realybę reikėtų nutraukti tuščias šnekas apie ES solidarumą ir"kalbėjimą vienu balsu".

 "Mistral"daigas taps puikia gėlyte ant Europos solidarumo kapo", -kalbėdamas apie Prancūzijos karų laivų pardavimą Rusijai sakė V. Landsbergis.

Hermanas Van Rompuy susitikimo pabaigoje aiškino negalįs atsakyti į visus iškeltus klausimus bei rūpesčius, tačiau anksčiau ar vėliau suformuosiąs požiūrį. "Ypač dėl specialių dalykų iškeltų man šį rytą",- pažadėjo Europos Vadovų Tarybos prezidentas.

Rusiją vadina partnere

Prancūzijos planai parduoti Maskvai keturis karo laivus sukėlė nuogąstavimus Baltijos šalims, kurios baiminasi, jog Vakarų sąjungininkai nepakankamai vertina Rusijos keliamą grėsmę.

Duodami interviu naujienų agentūrai AFP, aukšti Baltijos šalių pareigūnai reiškė nerimą dėl Prancūzijos pasiryžimo vykdyti planą, kuris būtų precedento neturintis NATO narės karinių technologijų perdavimo Rusijai atvejis.

Tuo tarpu Prancūzija argumentuoja, kad Rusija turėtų būti laikoma partnere, o ne grėsme,sakydama, jog laikas pagaliau užversti paskutinį Šaltojo karo puslapį.

"Nesu tikras, ar geriausias būdas užversti Šaltojo karo puslapį - prekiaut "karštojo" karo priemonėmis", - sakė Latvijos užsienio ministras Maris Riekstinis.

Paryžius, kuris siekia išlaikyti darbo vietas savo karo laivų statyklose ir įtikinti Rusiją pritarti naujoms Jungtinių Tautų (JT)sankcijoms prieš Iraną, pabrėžia, kad tie laivai gali būti naudojam ivykdant humanitarinės pagalbos operacijas. Tačiau ekspertai tvirtina,kad "Mistral" klasės laivai turi svarbią strateginę reikšmę.

 

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tyli dėlionė prezidento rinkimų šešėlyje: Karbauskis jau rikiuoja savo figūras (333)

Nors pastaruoju metu daugiausiai susidomėjimo kelia prezidento rinkimai, jų šešėlyje tyliai...

„Lidl“ – po atėjimo euforijos perdirbėjų pagirios (460)

„ Lidl “ prekybos tinklui didinant apsukas Lietuvos perdirbėjai pradėjo skųstis, kad jiems...

Pasikeitė degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino (4)

Nuo lapkričio pirmosios visose Lietuvos degalinėse turėtume pamatyti naująjį kuro žymėjimą,...

Eilėje prie naujų sporto regalijų tyli juristė lenkia triukšmingus politikos vijurkus (18)

Gali būti, jog nuo ateinančio sausio šalies sporto ūkį tvarkys išimtinai moteriškos rankos....

NBA verdiktas: muštynių Los Andžele dalyviams – diskvalifikacijos ir beveik milijono JAV dolerių bauda

Vėlyvą sekmadienio naktį NBA lyga pranešė apie Los Andžele vykusių rungtynių tarp vietos...

Prezidentiniuose rinkimuose – netikėti kandidatų triukai: prabilo apie Lietuvoje dar niekada nenaudotą taktiką (151)

Rinkimai į prezidento postą dar tik kitų metų gegužę, tačiau kandidatai vieni labiau...

Šiame sąraše nenorėtų atsidurti joks politikas: paskelbti naujausi reitingai reitingų lentelė (99)

Naujausios apklausos rodo, kad pastarąjį mėnesį didžiausių palankaus visuomenės vertinimo...

Linas Adomaitis su žmona jau sūpuoja pirmagimį: prisipažinsiu – verkiu (20)

Atlikėjo Lino Adomaičio ir jo žmonos Irmos gyvenime 2018-ieji įsirėš į atmintį kaip vieni...

JK laukia blogiausi metai nuo krizės (19)

Patvirtinus kai kuriuos Jungtinės Karalystės ekonominius rodiklius aiškėja, kad valstybei gresia...

Oro uostuose – privilegijos šeimoms, apie kurias žino ne visi (2)

Vis dažniau galima pastebėti su vaikais keliaujančias šeimas, drąsiau atostogų vykstama ir su...