aA
Lampedūzos vietos gyventojai ir aktyvistai trečiadienį užsipuolė Europos Komisijos pirmininką Jose Manuelį Barroso ir Italijos premjerą Enrico Lettą, kurie anksčiau dieną atvyko į šią salą, krečiamą krizės dėl prieglobsčio ieškančių migrantų.
Jose Manuelis Barroso
Jose Manuelis Barroso
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Jie turėtų gėdytis savęs! Jie turėtų spręsti šią humanitarinę problemą!“ – sakė vienas protestuotojas prie vietos oro uosto tvoros saloje, prie kurios krantų praeitą savaitę per vieną laivo katastrofą žuvo per 300 migrantų.

Kiti protestuotojai reiškė pasipiktinimą skanduodami šūkius „Gėda!“ ir „Žudikai!“.

Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) trečiadienį per vizitą Lampedūzoje pareiškė, kad Europa "negali nusisukti" nuo tragedijos, kurį praėjusią savaitę ištiko pabėgėlių laivą prie šios Italijos salos.

"Kartu mes galime reaguoti adekvačiau. Europa negali nusisukti", - sakė jis per spaudos konferenciją.

"Ši tragedija rodo, kad būtina sustiprinti mūsų pastangas", - pridūrė jis.

Tuo tarpu Italijos ministras pirmininkas Enrico Letta (Enrikas Leta) pranešė, kad pabėgėlių laivo, kuris praėjusią savaitę sudužo prie Lampedūzos salos, aukoms bus surengtos valstybines laidotuves.

"Aukoms bus surengtos valstybinės laidotuvės", - per spaudos konferenciją sakė E.Letta.

Anksčiau trečiadienį Lampedūzos vietos gyventojai ir aktyvistai trečiadienį užsipuolė J.M.Barroso ir E.Lettą, kurie su kitais aukštais pareigūnais atvyko aplankyti šią salą, krečiamą krizės dėl prieglobsčio ieškančių migrantų.

„Jie turėtų gėdytis savęs! Jie turėtų spręsti šią humanitarinę problemą!“ – sakė vienas protestuotojas prie vietos oro uosto tvoros saloje, prie kurios krantų praeitą savaitę per vieną laivo katastrofą žuvo per 300 migrantų.

Kiti protestuotojai reiškė pasipiktinimą skanduodami šūkius „Gėda!“ ir „Žudikai!“.

"Mums taip tenka gyventi jau 20 metų. Mums jau gana mirčių! Šios aukos slegia Italijos ir Europos politikų sąžinę", - sakė vienas demonstrantų.

Šiais metais Italiją pasiekė apie 30 tūkst. migrantų - keturis kartus daugiau negu pernai. Tačiau šis antplūdis yra sumažėjęs lyginant su padėtimi 2011 metais, kai daugiau nei 50 tūkst. pabėgėlių perplaukė Viduržemio jūrą nuvilnijus Arabų pavasario sukilimams.

Manoma, kad per pastaruosius 20 metų iš viso 17-20 tūkst. migrantų žuvo mėgindami atlikti pavojingą kelionę - dažnai perpildytais žvejybos laivais arba pripučiamomis valtimis.

Į Lampedūzą, kuri yra įpiečiausia Italijos teritorija, esanti arčiau Šiaurės Afrikos negu žemyninės Italijos, daugiausiai plūsta migrantai iš Eritrėjos, Somalio ir Sirijos.

"Tai nepakeliama. Pabėgėlių centre sąlygos nepriimtinos. Tai gėdinga - ten gyvena vaikai! Mėginame padėti, tačiau neturime išteklių", - sakė vienas gyventojas.

Pabėgėlių centre apgyvendinti apie tūkstantis migrantų, tarp kurių esama atvykusių anksčiau, tačiau jis turi tik 250 lovų. Žmonės laikomi nehigieniškomis sąlygomis, kurios yra "nepriimtinos civilizuotoje šalyje", nustatė šią įstaigą atvykusi patikrinti parlamentarų grupė.

Budriai sergėjamame centre pastarosiomis dienomis buvo padidėjusi įtampa: migrantai, kurių dalis buvo priversti miegoti po atviru dangumi, pareikalavo, kad juos perkeltų į kitas įstaigas Italijos žemyninėje dalyje.

Kai J.M.Barroso lankėsi pabėgėlių centre, vietos bendruomenės, turinčios kelis tūkstančius narių, žvejai uoste įjungė laivų sirenas, protestuodami prieš didėjantį prieglobsčio ieškotojų antplūdį.

J.M.Barroso taip pat lydėjo ES vidaus reikalų komisarė Cecilia Malmstroem (Sesilija Malmstriom), kuri ragino Bendrijos šalis padidinti finansavimą pasienio tarnybai FRONTEX, kad ji galėtų vykdyti "didelę paieškų ir gelbėjimo" misiją Viduržemio jūroje.

Italijos naujienų agentūra ANSA citavo FRONTEX vadovo pavaduotoją Gillą Ariasą (Gilą Ariasą), kuris sakė, kad ši institucija operacijoms Italijoje skirs 2 mln. eurų (6,9 mln. litų) daugiau, tačiau pridūrė, kad visos kitos 2013 metams skirtos lėšos jau yra išnaudotos.

Italija taip pat nori, kad būtų pakeistos ES taisyklės, įpareigojančius migrantus likti Bendrijose šalyje, į kurią jie pirmiausiai atvyko, kol bus nagrinėjami prašymai suteikti prieglobstį, sakydama, kad tokia tvarka užkrauna per didelę naštą krizės prislėgtoms Pietų Europos valstybėms.

Tačiau Šiaurės Europos šalys priešinasi siūlomoms pataisoms ir argumentuoja, jog jos priima daugiau pabėgėlių negu Pietų Europa, kai jiems suteikiamas prieglobstis.

J.M.Barroso pagerbė praeitą savaitę įvykusios vieno pabėgėlių laivo katastrofos aukas, stovėdamas priešais jų karstus.

Mažiausiai 296 žmonės, daugiausiai Eritrėjos piliečiai, žuvo ketvirtadienį, kai jų laivas užsiliepsnojo, apvirto ir nuskendo netoli Lampedūzos krantų.

Tuo tarpu narai tęsia kūnų paieškas nuskendusiame laive ir aplink jį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Raskevičius apie peticiją: ji yra nukreipta prieš mane, kaip žmogų, homoseksualų LR pilietį (418)

Grupė visuomenininkais prisistatančių asmenų ragina parlamentarą Tomą Vytautą Raskevičių...

Ketvirtadienį temperatūra priartės prie rekordų: gali sušilti net iki +15 (12)

Po šiltos ūkanotos nakties, ketvirtadienį į Lietuvą plūstelės dar didesnė šiluma....

Sąjungininkai gali ramiau atsikvėpti: didžiausios baimės dėl demokratų užmačių sklaidosi (70)

Aukšta koronaviruso pandemijos suvaldymo kaina ir kai kurių demokratų spaudimas reikšmingai...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Viena keisčiausių ir mįslingiausių mūsų planetos vietų – paslaptingi apskritimai dykumoje (4)

Kai į kosmosą buvo išsiųsti pirmieji žmonės, Sacharos dykumoje atrasta unikali dykumos...

„Valstiečiai“ pabandė opozicijos partijoms pasiūlyti koalicijos sutartį (241)

„Valstiečiai“ ( LVŽS ) pabandė galimiems partneriams opozicijoje pasiūlyti koalicijos...

Užkalnis. Stambulo konvencija – nebaisi nesąmonė, kaip ir klimato kaitos susitarimas (229)

Stambulo konvencija , suprantama, siekia kilnaus tikslo. Moterų nevalia mušti? Žinoma. Nieko...

Du profesoriai įvertino vakcinas nuo koronaviruso: ar išties jų kokybė skiriasi? (400)

Šiuo metu dauguma jau tikriausiai pamiršo tą laiką, kai vos patvirtinus „ AstraZeneca “...

Atmintinė vyrams: penki žingsniai į gerus lytinius santykius (51)

Lytiniai santykiai yra vienas kertinių akmenų poros gyvenime. Nesvarbu, ar jūs ką tik...

10 savybių, kurios yra būtinos lyderiui: pasitikrinkite, ar jas turite (13)

Ar jau esate gimęs vadovauti, ar jums dar reikia įgusti, kad vestumėte savo komandą į priekį?...

Žvaigždė vėl spindėjo visu ryškumu: Messi mušė vienas už kitą gražesnius įvarčius (12)

Ispanijos futbolo čempionate efektingą pergalę pasiekė paskutiniu metu itin banguotai žaidžianti...