aA
Šią savaitę Europos Parlamente posėdžiavęs ES-Armėnijos parlamentinio bendradarbiavimo komitetas išklausė Europos Parlamento Tarptautinės prekybos komiteto nuolatinės pranešėjos Pietų Kaukazui ir Pietų Kaukazo valstybių (Armėnija, Azerbaidžanas, Gruzija) stebėsenos grupės pirmininkės, Lietuvos atstovės Laimos Andrikienės pranešimą apie ES ir Armėnijos ekonominio bendradarbiavimo perspektyvas.
Laima Andrikienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„2013 m. vasarą Armėnija buvo baigusi derybas su Europos Sąjunga dėl laisvosios prekybos susitarimo, kuris yra sudėtinė ES-Armėnijos asociacijos susitarimo dalis. Kaip žinia, šie dokumentai turėjo būti parafuoti Vilniuje 2013 m. lapkritį, o 2014 m. rudenį sutartys galimai pasirašytos. Tačiau 2013 m. rugsėjo 3 d. Maskvoje padarytas Armėnijos prezidento pareiškimas, kad Armėnija jungsis į Rusijos inicijuojamą Muitų sąjungą, mums buvo didelis netikėtumas ir sukėlė daug abejonių", - parlamentarams iš Armėnijos ir Europos Parlamento sakė L. Andrikienė. - „Mūsų vertinimais, toks sprendimas ekonomine prasme yra neteisingas, nes jei trumpame laikotarpyje Armėnija ir turės naudos dėl pigesnių dujų ir Rusijos investicijų, jos ekonomika patirs didelių nuostolių ilgesniame laikotarpyje. Tačiau mes gerbiame ir gerbsime suverenios šalies apsisprendimą, koks jis bebūtų, negana to, mes puikiai suprantame šios valstybės geopolitinės padėties sudėtingumą ir nerimą dėl energijos tiekimo. Dabar svarbu surasti kelius ir būdus mūsų ekonominiam bendradarbiavimui ateityje, visų pirma - Armėnijos žmonių naudai. Kad ES linki Armėnijai gero, įrodo ir pastaraisiais mėnesiais Europos Parlamente priimtas sprendimas išsaugoti palankų prekybos režimą, GSP+ schemą, kuri leidžia Armėnijai 3 tūkst. pavadinimų prekes eksportuoti į ES be muitų ir kvotų".

L. Andrikienė pastebėjo, kad Europos Parlamentas yra gerai informuotas, jog Armėnijos derybos dėl įsijungimo į Muitų sąjungą vyksta labai sparčiai, tikimasi jas užbaigti iki 2014 m. pabaigos. Europarlamentarė perspėjo Armėnijos kolegas, kad Muitų sąjungos tarifai yra aukštesni nei PPO (Pasaulio prekybos organizacijos, kurios narė Armėnija yra) tarifai, todėl Armėnija turės peržiūrėti savo įsipareigojimus PPO. Pranešėja taip pat paminėjo problemas, kurios kiltų tarp Gruzijos ir Armėnijos, pastarajai įsijungus į Muitų sąjungą.

Armėnijos parlamentarai, atsakydami į L. Andrikienės pateiktus klausimus, sakė esą įsitikinę, kad prieš priimant sprendimą šiuo klausimu įsijungimo į Muitų sąjungą pasekmės bus detaliai išanalizuotos ir apsvarstytos Armėnijos parlamente. Valdančiosios partijos atstovai, dalyvavę diskusijoje, pateikė savo argumentus, kuo narystė Muitų sąjungoje galėtų būti naudinga Armėnijai.

Buvo aptartas ir ES Rytų partnerystės politikos peržiūrėjimo būtinumas, nes ES partnerės renkasi skirtingą kelią, todėl ir ES politiką jų atžvilgiu negali būti identiška. „Gruzija ir Moldova akivaizdžiai ir sparčiai juda integracijos su ES kryptimi, Ukrainoje padėtis dramatiška, bet teikianti vilčių, o Armėnija tampa autsaidere eurointegracijos procese, todėl ir ES politika jos atžvilgiu bus kitokia nei iki šiolei", - pabrėžė L. Andrikienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (25)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (15)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (10)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

Lietuvis sukūrė filmuką užsieniečiams, kuriame – visa tiesa apie Lietuvą (49)Turbūt dažnas lietuvis užsienyje yra susidūręs su klausimu: „kas ta Lietuva ?“...

Žinoma žurnalistė liko šokiruota to, ką pamatė uždarytoje Panevėžio rajono mokykloje (107)

Žurnalistė ir televizijos laidų vedėja Daiva Žeimytė -Bilienė praėjusią savaitę...

Po dailininkės nužudymo – tiesos paieškos: ar reikia paimti paskolą, kad būtų įvykdytas teisingumas? (5)

Lietuvoje teisingumą vykdo ne tik teismai, bet ir prokuratūra. Taip mano prieš trejus metus...

Butkevičiaus įspėjimas: Lietuva jau kelis mėnesius nesurenka pagrindinių mokesčių (188)

Buvęs premjeras iš socialdarbiečių frakcijos Seime Algirdas Butkevičius perspėja, kad reikėtų...

Užkietėjęs automobilininkas paaiškino, kaip atpažinti perekupus (3)

Seniau jausdavau didelę antipatiją taksistams. Seni, prirūkyti automobiliai, rusiška muzika,...