aA
Naujojo „Barometro“ atlikto tyrimo duomenys, kurie buvo paskelbti rugsėjo 7 d., dar kartą parodo, ką Europos Sąjungos (ES) gyventojai mano apie ES ir ko iš jos tikisi.
© Reuters/Scanpix

Nors pastaraisiais dešimtmečiais rodikliai krito, 53 proc. ES gyventojų vis dar mano, jog šalis, kurioje jie gyvena, gavo daugiau naudos iš narystės E nei būtų turėjusi be jos.

Išskyrus kipriečius (28 proc.), kurie kaltina ES dėl nuostolių patirtų per bankų krizę, ir graikus (47 proc.), kurie mano, jog ES yra atsakinga už jų patirtus skaudžias taupymo priemones, mažų ES valstybių (Lietuvos, Maltos, Estijos, Danijos, Liuksemburgo, Slovakijos bei Airijos) gyventojai įvertino ES labai teigiamai (nuo 72 proc. iki 77 proc.).

Kaip rašo www.blogactiv.eu, stebina tai, kad visos šios šalys priklauso euro zonai (išimtis – Lietuva, ketinanti prisijungti prie euro zonos vėliausiai 2015 m.). Kuo mažesnė valstybė, tuo daugiau naudos ji gauna iš vieningos valiutos.

Sunku paaiškinti žemą austrų (45 proc.) rezultatą. Austrija neabejotinai gavo naudos iš narystės ES. Ypač po 2004 m. ES padidėjimo. Be to, ši šalis kartu su Vokietija gali didžiuotis didžiausiu užimtumo lygiu.

Didžiųjų ES valstybių tarpe, už savo gerovę ES labiausiai dėkinga Vokietija (61 proc.), o Italija (36 proc.) ir D. Britanija (41 proc.) ES jaučiasi dėkingos mažiausiai.

Šie rezultatai nestebina. Vokiečiai mažiausiai nukentėjo nuo krizės ir gavo daugiausiai naudos iš narystės ES ir euro zonoje. Italai susidūrė su sunkumais, derindamiesi prie ES apribojimų bei atlikdami aiškų vaidmenį ES valdyme, tuo tarpu Jungtinės Karalystės (JK) gyventojai, be jokios abejonės, stipriai paveikti euroskeptiškai nusiteikusių politikų ir žiniasklaidos bei britams būdingo uždarumo.

Tačiau visi ES gyventojai vertina laisvę keliauti, studijuoti ir dirbti kaip didžiausią ES pranašumą, aplenkiantį eurą ir taiką.

Taip pat nenuostabu, kad ES gyventojai vertina nedarbą kaip didžiausią iššūkį, aplenkiantį socialinę nelygybę, valstybinį įsiskolinimą bei prieigą prie darbo vietų. Deja, ES nėra pasirengusi (bent kol kas) efektyviai spręsti šių problemų.

Didėjanti praraja tarp gyventojų lūkesčių ir ES pajėgumų juos įgyvendinti anksčiau ar vėliau neabejotinai taps svarbiausia problema, jei politiniams lyderiams nepavyks su tuo susidoroti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (21)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (65)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Profesorius Lukoševičius: druska gali žudyti, bet jos visiškai atsisakius – tragiškos pasekmės (2)

Koks valgomosios druskos vaidmuo žmogaus mityboje ir jos sąsajos su kraujospūdžiu? Aiškinama, kad...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (25)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (222)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Pavergė ne vieno garsaus menininko širdį: vieni vadino mūza, kiti – vyrus gniuždančiu monstru (3)

Ją vadino kūrėjų mūza. Ji įsimylėdavo talentingiausius to meto vyrus, jie atsakydavo tokiais...

Kalėdinės mugės pasaulyje – kur geriausia ieškoti šventinės nuotaikos? (1)

Rankas šildantis karšto gėrimo puodelis magiškomis švieselėmis blyksinčioje...

Prieš 23 metus duotam interviu Samas papasakojo apie išbyrėjusius dantis, o savo ateitį „numatė“ Rusijoje (28)

Internete pasirodė prie 23 metus kurta laida „X klanas“ (aut.Ligita Juknevičiūtė ir Remigijus...

Gabrielius Landsbergis: siūlome stabdyti mokesčių pertvarką (107)

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) Tarybos...