aA
Vis dar trūksta progreso romų integracijos procese, todėl valstybės, iš kurių jie emigruoja, bei juos priimančios šalys tebesisvaido abipusiais kaltinimais. Tuo tarpu Briuselį piktina tai, kad jo finansuojami projektai arba per lėtai daro pažangą, arba nejuda visiškai, skelbia Prancūzijos dienraštis „Le Monde“.
© Reuters/Scanpix

Būtent Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy prieš kelias savaites paskelbė uždarantis nelegalias klajojančių romų stovyklavietes, darbams įsibėgėjus pasipiktinę romai susirinko protestuoti.

Prancūzijos, Italijos ir Švedijos inicijuoti (ir Europos Sąjungai (ES) pirmininkaujančios Belgijos remiami) debatai dėl romų integracijos Europoje Briuseliui atrodo įstrigę vietoje. Prieš keletą savaičių Prancūzijos Europos reikalų ministras Pierreas Lellouche, pareikalavo pradėti „neatidėliotiną“ diskusiją dėl „rimtos problemos, kurią jau iš tikrųjų atėjo laikas spręsti“.

Primindamas nepilnamečių nusikalstamumo bei kitas Prancūzijos problemas, tokias kaip prostitucijos tinklai ir prekyba vaikais, P. Lellouche griežtai atsiliepė apie antplūdį „žmonių, kurie nenori integruotis į visuomenę“, šalių, iš kurių atvyksta romai (ir kurių 9 milijonai turi europietiškus pasus), atsakomybės trūkumą, ir netgi apie santykinį Europos Komisijos, kuri, valstybės sekretoriaus teigimu, išleidžia gerokai per daug lėšų integracijos strategijoms kurti, neveiklumą. Tuomet Švedija taip pat prisidėjo prie šios kritikos, reikalaudama „privalomo veiksmų plano“, skirto spręsti „nerimą keliančiai situacijai“.

Pagrindinis taikinys – Rumunija

Aukščiau minėtos vyriausybės nusitaikė į konkrečias šalis, iš kurių emigruoja romai, kaltindamos jas atsakomybės vengimu. Be Bulgarijos (kurioje gyvena maždaug 750 tūkst. romų) ir Slovakijos (apie 500 tūkst.), pagrindiniu taikiniu išlieka Rumunija, kurioje oficialiai gyvena 537 tūkst. romų, tačiau labiau tikėtina, kad jų yra apie 2 milijonus. Tuomet Rumunija buvo pasižadėjusi imtis veiksmų. Įvardindamas valstybės sekretorių romų repatriacijos iniciatoriumi, tuo pat metu Bukareštas protestavo prieš nelegalių stovyklaviečių Prancūzijoje uždarymą ir skundėsi dėl „viešų kaltinimų“, kuriuos jam teko ištverti.

Tai, kad Bukareštas taip lėtai panaudoja Europos fondų lėšas, skirtas padėti romams, gerokai erzina ir kitas valstybes nares. Nacionalinė romų agentūra administruoja šešias programas, kurioms iš viso skirta 9,3 mln. eurų, tačiau rezultatai beveik nepastebimi. Be to, dėl vėlavimo kai kurių projektų finansavimas gali būti įšaldytas.

Romų ir kitų „pažeidžiamomis“ laikomų grupių integracijai skatinti nuo 2007 iki 2013 metų per Europos socialinį fondą bus išleista apie 13,3 mlrd. eurų. Rumunijoje ir Vengrijoje pusė gautos paramos atitenka romams
Le Monde

„Komisija rekomendavo sustabdyti programas, kurios nedaro pažangos, kad nebūtų įšaldytos joms paskirtos lėšos“, - pareiškė Anca Zevedei, Rumunijos Darbo ministerijos Žmogiškųjų išteklių valdymo tarnybos direktorė. - „Komisija nori padėti romams ir kitoms mažateisėms grupėms, bet tik pažvelkite, kas (ne)vyksta su Nacionalinės romų agentūros administruojamais projektais...“. Matant apgailėtiną šios tautinės grupės dalią, emigracija beveik visuomet atrodo priimtinesnis sprendimas.

Romų asociacijos kritikuoja Rumunijos valdžios organus lygiai taip pat kaip ir Prancūzijos. „Rumunija neatliko savo darbo“, - pastebi Ciprian Necula, kuris atlieka projekto, žinomo kaip „Romų namai“, priežiūrą. - „Valstybė leido klestėti prekybos žmonėmis ir prostitucijos tinklams, o šioje srityje tik sukūrė keletą vien popieriuje egzistuojančių programų, kad įtiktų europiečiams.“

Romų ir kitų „pažeidžiamomis“ laikomų grupių integracijai skatinti nuo 2007 iki 2013 metų per Europos socialinį fondą bus išleista apie 13,3 mlrd. eurų. Rumunijoje ir Vengrijoje pusė gautos paramos atitenka romams. Pinigai įvairioms šalims taip pat skirstomi per Europos fondą kaimo plėtrai, o nuo gegužės mėnesio valstybės narės gali pasinaudoti Europos regioninės plėtros fondo lėšomis remdamos tautines mažumas, tarp jų ir romus, palengvindamos jiems būsto įsigijimą. Kiti struktūriniai fondai prisideda prie ikimokyklinio ugdymo, švietimo ir įdarbinimo projektų finansavimo. Europos parlamentas taip pat paskyrė 5 mln. eurų eksperimentiniam integracijos projektui, kurio pagrindą sudaro mikrofinansavimas ir švietimas.

„Trūksta ne pinigų, tik teisingo būdo, kaip jais pasinaudoti“, - atsidūsta pareigūnas. Griebdamasis paskutinio šiaudo, Briuselis dabar užsakė atlikti tyrimus, kurių pagalba būtų atrinktos pačios sėkmingiausios integraciją skatinančios programos, projektai bei politinės strategijos, rašo „Le Monde“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ūkininkai bijo – šių metų derlius bus per pigus kokios lietuviškos uogos pelningiausios (8)

Šis pavasaris sodininkus ir uogininkus iš vienos pusės džiugina, nes nebuvo iššalimų, sodai ir...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (70)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...

Buvęs Vokietijos žvalgybos vadas „pikantiškame interviu“ suvedė sąskaitas su Angela Merkel (61)

Buvęs Vokietijos vidaus žvalgybos vadovas Hansas-Georgas Maassenas, praėjusią savaitę duodamas...

Nausėda viešai sureagavo į naujausius reitingus (209)

Šeštadienį paaiškėjo, kad Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė...

Lietuvos gamtos perlai. Labanoro girios burtai (7)

DELFI Miestai kanale startuoja naujas straipsnių ciklas „Lietuvos gamtos perlai“. Kiekvieną...

Mitybos specialistė – apie geresnę alternatyvą majonezui: nauda sveikatai akivaizdi, bet valgyti gali ne visi (19)

Velykų stalas, nukrautas įvairiais patiekalais, dažnai būna tikras iššūkis skrandžiui. Kaip...

Religijos psichologė: religingas žmogus savaime nėra geresnis už netikintį (18)

Kas dedasi žmogaus galvoje, kai jis ieško gyvenimo prasmės? O kai susiduria su sunkumais, kai...

Plinta feisbuke: prie degančios šiukšlių krūvos sutiktas vyras, pamatęs, kad yra filmuojamas, dėjo į kojas (12)

Šventinio savaitgalio šeštadienį socialiniuose tinkluose pradėjo plisti vaizdo įrašas, kuriame...

Po įspūdingų Zelenskio ir Porošenkos debatų – Lukašenkos įvertinimas (67)

Baltarusija ir Ukraina išlaikys draugiškus dvišalius santykius, nepriklausomai nuo šalies...