aA
Tiek radikaliai dešinei priklausantys, tiek pabirę po visą politinį spektrą euroskeptikai dažnai nusitveria jau kliše virtusios misijos: ginti „europietiškas“ vertybes, saugoti Europos kultūrą. Toks lozungas skambėtų kaip kilnus tikslas, vos ne šiuolaikinis žygdarbis.
© AP/Scanpix

Skambėtų, jei...pats savęs nepaneigtų. Kaip tas vyksta? Bandau paaiškinti, pasitelkusi islamofobijos pavyzdį.

Teigdama, kad Europoje islamofobijos – musulmonų baimės – apraiškos tik stiprėja, nereiškiu savo nuomonės: Europos tinklo prieš rasizmą (ang. „European Network Against Racism“, ENAR) viename šių metų pranešime spaudai piešią gūdžią diskriminacijos prieš Europos musulmonus situaciją. Agresijos prieš musulmonus pavyzdžių, deja, nereikia ilgai ieškoti. Štai Prancūzijoje, šešiolikmetė mergaitė jau antrą kartą bandė nusižudyti po skustagalvių išpuolio, kurio metu jai buvo ne tik suduota, bet ir peiliu nurėžtas hidžabas, šaukiant islamofobiškus šūkius. O Švedijoje rugpjūtį buvo užpulta nėščia hidžabą dėvejusi moteris, po ko, tiesa, greitai suorganizuota internerinė solidarumo kampanija, kurioje švedės moterys galėjo į internetą įdėti nuotraukas, kuriose dėvi hidžabus.

Musulmonų padėtis ir teisės Europoje – ne nauja tema, ir jos čia deramai negvildendama tiesiog naudoju kaip pavyzdį iliustruoti kitai minčiai. Ta mintis – tai paradoksas, kad besibaimindami neigiamų stereotipų apie musulmonus, europiečiai kartais lengvai laužo teigiamus stereotipus, kuriuos patys sau mėgsta prisiskirti. Žmogaus teisės, tolerancija, o kur dar visi kultūros klodai, kurių net dalies turbūt ir per visą žmogaus gyvenimo trukmę nepavyktų išsemti: taip, manau, dažnas europietis greitai su malonumu priimtų tokį savi-apibrėžimą.

Kad suprastum, kaip greitai tas apibrėžimas pradeda aižyti, užtenka paskaityti internetinių komentarų, kurie, deja, dažniau tampa destruktyvaus pykčio ir pagiežos platforma nei konstruktyvių diskusijų varikliu. Atsimenu, prie neseniai skaityto straipsnio apie Sirijos pabėgėlių judėjimą į Europą vienas komentatorius(-ė) pasisakė maždaug taip: negalima įsileisti žmonių iš Sirijos, jie gi ne europietiški.

Į tai atsakyti – sau mintyse; komentaro kurstyti daugiau pykčio nepalikau – beliko viena: kokios yra tos gerbtinos ir saugotinos europietiškos vertybės, kurių autorius(-ė) būtent savo komentaru nepaneigtų? Pagalba kitiems, supratimas, solidarumas, humanizmas? Atsižvelgiant į mano kriterijų, šitas iš sąrašo tada turim išbraukti. Gaila, jos visgi panašios į dažnai aršiai ginamas ”krikščioniškas verybes“ (kad tokias vertybes propaguoja ne viena religija – kita tema).

Slovėnijoje rugsėjo 14-ą pagaliau pasirašyti dokumentai, padėsiantys pagrindą statyti pirmajai šalyje mečetei, kurios statybos buvo atidėliojamos net 40 metų. Ar čia irgi slypi grėsmė Europai?

Vienoje savo kalbų iš tos pačios Slovėnijos kilęs šių laikų filosofas Slavoj Žižek, vien už kurio paminėjimą galiu susilaukti centro-dešinės pažiūros skaitovų piktesnio žvilgsnio, sutinka: Europai kyla grėsmė. Tokia grėsmė dažnai įvardijama kaip vienas argumentų prieš Turkijos prisijungimą prie Europos Sąjungos, kaip ši šalis – nesvarbu, kad sekuliari – nedera prie „krikščionišką pamatą“ turinčios Europos. Europos vertybėms tikrai kyla grėsmė, sako filosofas. Bet ta grėsmė kyla būtent iš tų, kurie jas taip gina. Beginant Europą, verta pasitikrinti, kokias vertybes giname ir kokias būdais. Minties atvirumas ir dialogo paieškos: verta paaukoti, kad...išsaugotume?

Štai sėdžiu sau darbe ir galvoju, kuo gi ta mano kolegė musulmonė, ką tik pavaišinusi naminiais kepinukais, tokia baisi. Ar mergina, dėvinti hidžabą, kuri padeda man mokytis arabų, o aš jai – anglų. Anot stereotipų, man tikriausiai reiktų jų prisibijoti (kitą kartą patikrinsiu tuos kepinukus). Taip, saugosiu europietiškumą ir jo vertybes.

Parengė Justina Poškevičiūtė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (32)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (67)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Profesorius Lukoševičius: druska gali žudyti, bet jos visiškai atsisakius – tragiškos pasekmės (4)

Koks valgomosios druskos vaidmuo žmogaus mityboje ir jos sąsajos su kraujospūdžiu? Aiškinama, kad...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (39)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (227)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Pavergė ne vieno garsaus menininko širdį: vieni vadino mūza, kiti – vyrus gniuždančiu monstru (5)

Ją vadino kūrėjų mūza. Ji įsimylėdavo talentingiausius to meto vyrus, jie atsakydavo tokiais...

Kalėdinės mugės pasaulyje – kur geriausia ieškoti šventinės nuotaikos? (4)

Rankas šildantis karšto gėrimo puodelis magiškomis švieselėmis blyksinčioje...

Prieš 23 metus duotam interviu Samas papasakojo apie išbyrėjusius dantis, o savo ateitį „numatė“ Rusijoje (30)

Internete pasirodė prie 23 metus kurta laida „X klanas“ (aut.Ligita Juknevičiūtė ir Remigijus...

Gabrielius Landsbergis: siūlome stabdyti mokesčių pertvarką (125)

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) Tarybos...