aA
Europos pulkas didėja: jau po kelių dienų, liepos 1 dieną, Kroatija taps 28 — ąją Europos „klubo“ nare. Įstojimas į ES – reikšmingas įvykis, nuo šiol Kroatijos teritorijoje veiks Europos įstatymai. Bet ar šalis pasiruošusi jų laikytis?
Kroatijos vėliava
© Shutterstock nuotr.

Reformavimo programos šerdis, kurią kroatų valdžia buvo priversta įvykdyti pasiruošimo stojimui į ES metu, tai pokyčiai teismų ir teisėtvarkos sistemoje (teisėjų nepriklausomybės užtikrinimas, kova su korupcija).

Progresas, kurį pasiekė šalis šioje srityje – tapo pagrindiniu rodikliu, kuris lėmė šalies priėmimą į ES klubą. Specialistai vienbalsiai tikina: sunkiausia prieš akis. Įstatymų tekstų adaptavimas prie Europos reikalavimų – pusė darbo. O kas ir kaip kroatų teises atstovaus praktiškai?

Situaciją apsunkina tai, kad daugelis kroatų teisininkų neturi tam tikro pasiruošimo. Iki šio ES teisės nebuvo būtinu dalyku aukštosiose teisės mokyklose. Šiandien daugelis paskubomis bando to mokytis.

Jaunas advokatas Damianas Krivičas teigia: „Kai tik kroatai susipažins su Europos realijomis, įsiskaitys į įstatymus, jie tuoj pat praves paraleles tarp to, kad vyksta pas mus ir pas juos...jie reikalaus, kad mes remtumėmės europietiškomis normomis. Užtikrinti jiems tokią galimybę reikia greitai, ir tai taps geriausiu mūsų rimtų ketinimų parodymu“.

Jaunas specialistas įsitikinęs, kad pirmame etape jo ir jo kolegų laukia nemažai iššūkių. Nero Radas- teisininkė su didele darbo patirtimi – su šiais nuogąstavimais sutinka. Įstojimo į ES išvakarėse ji ėmė didinti savo kvalifikaciją, kad galėtų nagrinėti bylas per Europos įstatymų prizmę:“Kroatija jau padarė daug darbo, kad pakeltų teisėjų ir prokurorų kvalifikaciją. Daug padaryta ir Kroatijos įstatymų derinime pagal ES standartus. Mes suprantame, kad prieš akis dar labai daug darbų. Kroatijos teisėjams teks plėsti akiratį, kad gerai atliktų savo funkcijas ES sudėtyje“.

Teisių gynėjai baiminasi, kad atstumas tarp teorijos ir praktikos gali būti labai didelis, ypač kai reikės kroatus raginti mokytis Europos įstatymus, rinktis tuos, kurie susiję su jų kasdieniu gyvenimu.

Įstojimas į ES – šventė toli gražu ne visiems. Praėjusiais metais per referendumą už narystę ES pasisakė tik 66 proc. rinkėjų. Tuos, kurie buvo prieš stojimą į ES šeimą, dabar būtina sudominti naujomis perspektyvomis.

Stebėtojai nesistebi: jų manymu, reformos, kurių reikalavo Briuselis, buvo atliktos per greitai, todėl tai skausmingai atsispindėjo Kroatijos visuomenėje ir savotiškai atstūmė žmones nuo Europos idėjos.

Teisės profesorius Alanas Uzla komentavo: „Iki šiol visos Kroatijos pastangos buvo sutelktos į tai, kad patiktų Europai. Viską, ko ji prašė, mes stengėmės padaryti. Reformos buvo diegiamos labai greitai, greičiau nei tai įmanoma. Ypač teisinėje sistemoje. Toks tempas labai vargina ir šiandien mes matome, kad daugelis dalykų daroma be entuziazmo. Didžiausia užduotis šiandien – nenutraukti reformų, o toliau judėti į priekį“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parduotuvės, kurias keliaudami aplanko visi lietuviai: galima apsipirkti vos už 1 eurą (21)

Ar kurs nors regėjote naujus drabužius kainuojančius po 1, 2 ar 5 eurus? Tokias, kosmines kainas...

Kručinskų byla: motinai pareikštas dar vienas kaltinimas (519)

Prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą garsiojoje istorijoje, kuomet iš Eglės ir Gintaro Kručinskų...

Theresai May – skaudūs smūgiai: pasitraukė jau keturi ministrai nuolat atnaujinama (22)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį patyrė itin skaudų smūgį,...

Reidas darželiuose atvėrė tikrąsias žaizdas: grupės perpildytos, o vaikus ugdo logistikos ir grožio specialistai (8)

Perpildytos grupės, darželiai , dirbantys be leidimų-higienos pasų ar nesilaikantys juose...

Dujų ataka Šalčininkuose – iš gimnazijos išvesta apie 700 vaikų (39)

Ketvirtadienį, 11.04 val., ugniagesiams gelbėtojams pranešta apie incidentą Šalčininkuose -...

Diena su tais, kurie klysta tik vieną kartą: daug geriau už darbą žuvų fabrike kur nors Norvegijoje (61)

Išminuotojai - kariai, apie kuriuos sukurta bene daugiausiai istorijų bei pokštų. Tačiau...

Susikibo dėl plynųjų kirtimų: miško niokojimas ar civilizuotas verslas? (11)

Dėl plynųjų kirtimų visuomenėje jau kurį laiką kunkuliuoja emocijos, tačiau daugiau nei per...

Grasinimų sulaukusi Šakalienė raginama išsklaidyti jai metamus kaltinimus (292)

Viešojoje erdvėje nuskambėjus informacijai, kad Seimo narė Dovilė Šakalienė , dirbdama...

Suirzęs moksleivio tėvas: streikas – smagu, o tėvams teks „atidirbti“ su dvigubai namų darbų? (122)

Jau visą savaitę skalambijama apie mokyklų ir mokytojų streikus. Vieni politikai kaltina kitus,...

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (199)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...