aA
Stabdomas nacionalinių interesų, Europos karinis bendradarbiavimas vis dar tebėra embriono stadijoje. Vis dėlto, ekonominė krizė paskatino valstybes nares žengti pirmuosius žingsnius siekiant sinergiško bendradarbiavimo ir dalinimosi bendrais ištekliais bei gynybos infrastruktūra.
© L.Bratiko nuotr.

Gynybos biudžetus stipriai paveiks per Europą besiritanti griežto taupymo banga. Vokietija per artimiausius ketverius metus planuoja panaikinti privalomą karinę tarnybą ir apkarpyti karines išlaidas. Prancūzija išsikėlė tikslą iki 2013 m. sumažinti savo biudžetą 3,5 mlrd. eurų. Jungtinės Karalystės vyriausybė paskelbė, kad apkarpymai bus skausmingi, o ekspertai prognozuoja, kad biudžetas bus sumažintas beveik 10 procentų. Tokios pat tendencijos vyrauja visame žemyne: gynybos sritis tampa lengvu taikiniu apkarpymams, nes čia jie sukelia mažesnį visuomenės pasipriešinimą negu kitose srityse, skelbia „El Pais“.

Dabar, kai tenka palaipsniui mažinti išlaidas, didesniųjų ES valstybių narių vyriausybės pradeda ieškoti naujų bendradarbiavimo būdų, kurie optimizuotų išteklius ir leistų išlaikyti jų karinius pajėgumus. Liepos mėnesį Prancūzijos gynybos ministras Hervé Morinas paskelbė, kad Prancūzija ir Vokietija neseniai sukūrė darbo grupę, skirtą išnagrinėti „sritis, kuriose galėtų būti inicijuojamas pasidalijimas resursais ir bendros veiklos vykdymas“ atsižvelgiant į „biudžeto suvaržymus ir masto ekonomiją“. Be to, Paryžius ir Londonas taip pat įkūrė naują dvikalbę komisiją. Nors ši sritis ilgai atrodė visiškai įstrigusi, dabar darosi panašu, kad pamatysime šviesą tunelio gale.

„Abejonės dėl ES vaidmens taip staiga neišnyko, bet manau, kad dabartinė situacija leis per keletą artimiausių metų gerokai pažengti į priekį“, - aiškina buvęs Europos gynybos agentūros direktorius Nickas Witney.

Pagrindinis vyriausybių motyvas bendradarbiauti yra siekis išvengti išlaidų dėl infrastruktūros ir įrangos dubliavimo. Žinoma, vadovai nori išlaikyti visišką fronte dislokuotų išteklių kontrolę, tačiau lieka daug erdvės kooperacijai užnugaryje.

„Visi sutaria, kad kuo labiau priartėji prie fronto linijos, tuo darosi sudėtingiau“, - nurodo N.Witney. - „Aš asmeniškai skeptiškai vertinu įvairiataučius karinius dalinius, tačiau yra sektorių, kuriuose sustiprintas bendradarbiavimas yra politiškai priimtinas, pavyzdžiui, tyrimų ir plėtros bei gynybinės infrastruktūros srityse. Nėra jokio pagrindo kiekvienai valstybei turėti nuosavas įrangos eksploatavimo ir remonto struktūras. Tas pat tinka, kalbant apie ginklų bandymus, amunicijos ir sprogmenų įvertinimą, aerodinaminius vamzdžius, naudojamus orlaivių statybai, ir karo laivų bandymų baseinus.“

Dvišaliai santykiai gali sąlygoti netgi dar didesnę pažangą. „Bendradarbiavimui tarp Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos yra netgi dar didesnė erdvė“, - teigia N.Witney. - „Valdančiosios Konservatorių partijos dešinysis sparnas tebelieka labai skeptiškai nusiteikęs ES gynybos politikos atžvilgiu ir mieliau nukreiptų viską į NATO. Bet netgi jie yra pasirengę sustiprinti bendradarbiavimą su Prancūzija, šalimi, kuri, jų nuomone, sutinka dalintis išlaidomis ir yra pasirengusi kautis.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Bakas praskleidė valstiečių sprendimų užkulisius: premjeras artimiausiu metu taip pat išreikš savo poziciją (4)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) per antrąjį prezidento...

Neatsilaikė rusaitės kerams: „nuodų spintoje“ laikytas įrašas paviešintas Europai lemtingu metu (17)

Nelyginant perkūnas iš giedro dangaus į Austrijos vyriausybę trenkė kompromituojantis vaizdo...

Britai pradėjo didžiausią savo istorijoje tarptautinę viliojimo kampaniją: prognozuoja grėsmę Lietuvai (184)

Viešųjų ryšių agentūros informuoja, kad Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos tarnyba (...

Lietuvių Europarlamente laukia nelengva užduotis: ar pavyks perlaužti nedžiuginančias tendencijas (7)

Į mūsų studiją atvyko buvusi Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė bei...

Konfliktas įmonėje: vietoj atlyginimų gavo nurodymą imti pinigus iš kasos (21)

Socialiniame tinkle „Facebook“ kilo nepasitenkinimo banga dėl kosmetikos kompanijos „Make Up...

Pratrūko dėl stovėjimo aikštelėse nubraižomų automobilių: kodėl policija nesiima veiksmų (82)

Dėl nubraižytų automobilių nirštantys klaipėdiečiai norėtų, kad policijos pareigūnai...

Pasitikrinkite: testas, kurios partijos ar komiteto pažiūros jums artimiausios (51)

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) mokslininkai...

Apie derybas su Rusija paklaustas Zelenskis atsakė vienu žodžiu (211)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė derybų su Rusija galimybę.

Neramios žinios iš muitinės: į Lietuvą bandyta įvežti raketų paleidimo sistemas iš Baltarusijos (165)

Lietuvos muitinės pareigūnai šią savaitę nepraleido į šalį bandytos įvežti raketų...

Ispanijos policijos paviešinti vaizdai: sulaikomas lietuvis – Europą šiurpinusios gaujos vadeiva (89)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...