aA
Stabdomas nacionalinių interesų, Europos karinis bendradarbiavimas vis dar tebėra embriono stadijoje. Vis dėlto, ekonominė krizė paskatino valstybes nares žengti pirmuosius žingsnius siekiant sinergiško bendradarbiavimo ir dalinimosi bendrais ištekliais bei gynybos infrastruktūra.
© L.Bratiko nuotr.

Gynybos biudžetus stipriai paveiks per Europą besiritanti griežto taupymo banga. Vokietija per artimiausius ketverius metus planuoja panaikinti privalomą karinę tarnybą ir apkarpyti karines išlaidas. Prancūzija išsikėlė tikslą iki 2013 m. sumažinti savo biudžetą 3,5 mlrd. eurų. Jungtinės Karalystės vyriausybė paskelbė, kad apkarpymai bus skausmingi, o ekspertai prognozuoja, kad biudžetas bus sumažintas beveik 10 procentų. Tokios pat tendencijos vyrauja visame žemyne: gynybos sritis tampa lengvu taikiniu apkarpymams, nes čia jie sukelia mažesnį visuomenės pasipriešinimą negu kitose srityse, skelbia „El Pais“.

Dabar, kai tenka palaipsniui mažinti išlaidas, didesniųjų ES valstybių narių vyriausybės pradeda ieškoti naujų bendradarbiavimo būdų, kurie optimizuotų išteklius ir leistų išlaikyti jų karinius pajėgumus. Liepos mėnesį Prancūzijos gynybos ministras Hervé Morinas paskelbė, kad Prancūzija ir Vokietija neseniai sukūrė darbo grupę, skirtą išnagrinėti „sritis, kuriose galėtų būti inicijuojamas pasidalijimas resursais ir bendros veiklos vykdymas“ atsižvelgiant į „biudžeto suvaržymus ir masto ekonomiją“. Be to, Paryžius ir Londonas taip pat įkūrė naują dvikalbę komisiją. Nors ši sritis ilgai atrodė visiškai įstrigusi, dabar darosi panašu, kad pamatysime šviesą tunelio gale.

„Abejonės dėl ES vaidmens taip staiga neišnyko, bet manau, kad dabartinė situacija leis per keletą artimiausių metų gerokai pažengti į priekį“, - aiškina buvęs Europos gynybos agentūros direktorius Nickas Witney.

Pagrindinis vyriausybių motyvas bendradarbiauti yra siekis išvengti išlaidų dėl infrastruktūros ir įrangos dubliavimo. Žinoma, vadovai nori išlaikyti visišką fronte dislokuotų išteklių kontrolę, tačiau lieka daug erdvės kooperacijai užnugaryje.

„Visi sutaria, kad kuo labiau priartėji prie fronto linijos, tuo darosi sudėtingiau“, - nurodo N.Witney. - „Aš asmeniškai skeptiškai vertinu įvairiataučius karinius dalinius, tačiau yra sektorių, kuriuose sustiprintas bendradarbiavimas yra politiškai priimtinas, pavyzdžiui, tyrimų ir plėtros bei gynybinės infrastruktūros srityse. Nėra jokio pagrindo kiekvienai valstybei turėti nuosavas įrangos eksploatavimo ir remonto struktūras. Tas pat tinka, kalbant apie ginklų bandymus, amunicijos ir sprogmenų įvertinimą, aerodinaminius vamzdžius, naudojamus orlaivių statybai, ir karo laivų bandymų baseinus.“

Dvišaliai santykiai gali sąlygoti netgi dar didesnę pažangą. „Bendradarbiavimui tarp Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos yra netgi dar didesnė erdvė“, - teigia N.Witney. - „Valdančiosios Konservatorių partijos dešinysis sparnas tebelieka labai skeptiškai nusiteikęs ES gynybos politikos atžvilgiu ir mieliau nukreiptų viską į NATO. Bet netgi jie yra pasirengę sustiprinti bendradarbiavimą su Prancūzija, šalimi, kuri, jų nuomone, sutinka dalintis išlaidomis ir yra pasirengusi kautis.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (15)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (78)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1237)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Bendžius žaidė kaip rinktinėje – „Rytas“ galingai startavo LKL (30)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį galingai pradėjo naująjį sezoną ir namuose...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (7)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Landsbergis įvertino popiežiaus vizitą: dabar mes turime ir draugą

Sekmadienio vakarą popiežius nacių aukas pagerbė tylia malda buvusiame Vilniaus gete, o sovietų...

Vieta Lietuvoje, kur grįžę emigrantai atsiveža savo draugus (39)

Tauragėje, Pietvakarių Lietuvoje, turistus ir smalsuolius vilioja unikali atrakcija po atviru...

Popiežiaus vizito atgarsiai užsienio žiniasklaidoje: Vilnius prisimintas kaip „Šiaurės Jeruzalė“ (22)

Apie popiežiaus Pranciškaus vizitą Lietuvoje rašo visa užsienio žiniasklaida. Daugelyje...

Kaune popietę mirtinai sužalotas vyras (64)

Kauno policija informuoja apie kraupų įvykį. Pranešama, kad buvo nužudytas vyras.