aA
Nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet ES miršta 700 tūkstančių gyventojų. Šį faktą iškelia naujos Tabako direktyvos šalininkai. Direktyva, dėl kurios tiek sulaužytra iečių, net prarasta aukštų postų, sėkmingai skinasi kelią Europos struktūrose.
© Shutterstock nuotr.

Europos Parlamentas praėjusią savaitę pritarė kai kurie Tabako direktyvos pakeitimas, dabar laukia derybos su ES šalimis ir Europos Komisija. Europarlamentarai šioje direktyvoje siūlo uždrausti mėtų ir vaisių skonio priedus cigaretėse, padidinti įspėjamuosius ženklus ant pakelių. Norėta uždrausti ir plonąsias cigaretes, tačiau galiausiai tam nebuvo pritarta parlamente. Elektroninės cigaretės neprilygintos vaistams, nors tokių siekių būta.

Parlamentas pasidalinęs

Europos Parlamentas buvo pasidalinęs Tabako direktyvos klausimu. Socialistai nusiteikę griežčiau, o dešinieji liberaliau laikėsi. Kaip sakė europarlamentaras Zigmantas Balčytis, galima pasveikinti ES pirmininkaujančią Lietuvą, kuriai pavyko išjudinti direktyvos svarstymą, nors daug metų tai buvo daroma nesėkmingai. Beje, pirmininkaujančios Lietuvos, kaip ir socialistų Parlamente, pasiūlymai buvo griežtesni dėl pakelio apibūdinimo, įspėjamųjų ženklų. Siūlyta ant pakelio klijuoti didesnes nuotraukas su baisiais vaizdais. „Matosi, kad lobistai padirbėjo, nes direktyvos nuostatos buvo susilpnintos", - sakė jis.

Tuo tarpu europarlamentaras Elmaras Brokas, atstovaujantis dešiniajam flangui, teigė, kad nuolaidų reikėjo, nes pirminis variantas buvo kiek per griežtas. „Realus gyvenimas yra kažkur per vidurį", - pastebėjo vokietis. E.Brokas „Europos klubui" teigė, kad svarbiausia, kad tabako produktuose nebūtų chemikalų, kurie yra kenksmingi. Bet, anot jo, kartais persistengiama kovoje prieš rūkymą.

ES Tarybos vardu Europos Parlamente, prieš lemiamą balsavimą, kalbėjęs Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis buvo itin griežtas. Jis atvirai prisipažino, kad jo du broliai mirė nuo rūkymo sukeltų ligų. Kalbėdamas apie Tabako direktyvą, ministras teigė, kad šis klausimas visada buvo kontraversiškas. Mūsų šalyje Tabako kontrolės įstatymas buvo keistas daugybę kartų. „Tai daugiausiai pataisų sulaukęs įstatymas, ypatingai, veikiant lobistams, verslui, kad būtų paveikti parlamentarai. Argumentai tie patys - padidės kontrabanda, sumažės darbo vietų. Bet tikrovė kita - yra akivaizdi žada ekonomikai", - teigė jis.

V.Andriukaitis teigė irgi sulaukęs įvairių pasiūlymų „atsižvelgti į ūkio interesus". Tačiau, jo manymu, žala yra baisios netektys ekonomikai ir visam šalies ūkiui. Tačiau siūlytojams patarė nesivarginti. Skambučiai, publikacijos - daugybė pavyzdžių, kaip bandyta paveikti ministro poziciją.
Direktyvoje yra numatyti pereinamieji laikotarpiai, tad būsimi pokyčiai tikrai nepadarys, jo manymu, žalos ekonomikai. Be to, V.Andriukaitis mano, kad direktyva padės kovoti su kontrabanda, o ne atvirkšiai, kaip teigia pokyčių šalininkai. Mat numatytos atsekamumo priemonės nuo gamybos iki prekybos. Ministro žiniomis, žinomi tabako produktų gamintojai turi gamyklas Rytų šalyse, iš kurių ir plūsta kontrabandinės cigaretės į Vakarus.

Lobistai: trūksta įrodymų

Visą informaciją klausykite ir skaitykite "Europos klube"

O ką mano žmonės apie pasikeitimus Tabako taisyklėse? Tautos balsą klausykite šiandien „Europos klube“: “FM99” eteryje 14.10 ir 18.50, “Geras FM” 13.50

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smurtas, skolos ir antstoliai lydėjo visą gyvenimą: kartą pamatęs laišką suprato, kad teks tiesiog bėgti (137)

Po tėvų skyrybų namuose trūko šilumos, todėl jos pradėjau ieškoti gatvėje, sako Andžėjus....

Biudžetininkams kitais metais gali būti sunku: didėjančią algą praris augančios kainos (211)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė kartu su profsąjungomis sutarė,...

Skvernelis: skandalingame pasitarime buvo daug emocionalių pasisakymų, bet ne apie žiniasklaidos laisvę (87)

Emocingų pasisakymų apie žiniasklaidos laisvę posėdyje, kurio įrašą žurnalistai reikalavo...

Po netikėto sukrėtimo prie laisvo krepšinio sosto buriasi galingų užtarėjų stumiami asmenys (8)

Patrickas Baumannas ruošėsi vadovauti Tarptautinei krepšinio federacijai ( FIBA ) bent iki 2031...

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio? (12)

Biuruose dirbantys darbuotojai nuolat skatinami atkreipti dėmesį į tai, kiek jie praleidžia laiko...

Gentvilas ragina Šimašių trauktis iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkų (30)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas paragino Vilniaus merą Remigijų Šimašių...

Incidentas viešbutyje virto konfliktu, kokio nesitikėjo niekas: reikalai dar pablogėjo po juokelių apie kinus (8)

Šio diplomatinio konflikto nesitikėjo niekas, tačiau per pastarąsias savaites įtampa tarp Kinijos...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (433)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

3 klaidos, kurias dauguma daro ruošdami pusryčius (14)

Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, o vakarienę atiduok priešui, sako kinų...

Kineziterapeutas siūlo atlikti paprastą testą: ar galite bėgioti ir eiti į žygius (19)

Bėgiojate , einate į ilgus žygius, mėgstate veiklas, kur atliekami šuoliukai? Kineziterapeutas...