aA


Kovo mėnesį vykusi Ukrainos mados savaitė pritraukė ne tik naujausiomis mados tendencijomis besidominčius grožio medžiotojus. Neramumus išgyvenantys vietiniai mados kūrėjai savo pasirodymuose pateikė nemažai aliuzijų į laisvės, pokyčių ir nepriklausomybės troškimą.
Ukrainos mados savaitė
© Scanpix

Ar gali mada tapti viena iš demokratijos medijų – pranešančia žinią ir keičiančia ne tik komercinius sandorius?

Galėjo ir neįvykti

Per protestus Kijevo Nepriklausomybės (Maidano) aikštėje mados renginio organizatoriai buvo nusprendę atšaukti planuotus pasirodymus. Vis dėlto, iš dienotvarkės išbraukus visus vakarėlius ir kitus panašius socialinius renginius, daugiausia pasirodymų vyko netoli Maidano aikštės – nacionaliniame menų komplekse Mystetskyi Arsenal. Naujus talentus globojantis Stefanas Siegelis „The Wall Street Journal“ sakė, kad daugelis publikos susirinkdavo iš barikadų pasižiūrėti pasirodymų ir vėliau vėl sugrįždavo. Modeliams taip pat nuo podiumo nueidavo susirūpinę, ar jų artimieji nebus pakviesti į kariuomenę.

Pasirodymų metu išryškėjo gausybė detalių, sutelkiančių dėmesį į dabartinius šalies įvykius. Vienų pasirodymų metu modeliai žingsniavo visiškoje tyloje, sukurdami įtampos atmosferą. Jaunuolių kūnus puošė tokie aksesuarai kaip neperšaunamos liemenės, dujokaukės, tokių motyvų spaudiniai ant tekstilės. Spaudos konferencijos metu dizaineriai sakė, kad jų ugnies nutraukimo metu sukurta mada yra taikus būdas demonstruoti nepritarimą Rusijos Krymo invazijai.

Auka protestuotojų šeimoms

Kai kuriems kūrėjams Ukrainos įvykiai buvo tiesioginis įkvėpimo šaltinis. Į Maidano skverą 26-erių dizainerė Maša Reva atėjo nuo protestų pradžios lapkritį. „Nors ir nepriklausydama jokiai organizacijai jaučiuosi savo šalies piliete ir todėl atėjau ir išreiškiau pilietinę poziciją“, - britų dizaino žurnalui „i-D“ sakė ukrainietė. Kartu su kitais protestuotojais Maša gamino plakatus, o vėliau, prasidėjus susirėmimams, eidavo į manifestacijas kartu su draugais. „Dar niekada taip nesididžiavome būdami ukrainiečiais, jaučiame, kad netikėtai tapome susivienijusia pilietine visuomene. Mes tai vadiname orumo revoliucija“,- pasakojo M. Reva.

Dizainerė sukūrė 50 marškinėlių, ant kurių išspausdinta Protestuotojo širdis. „Tuo noriu pasakyti, kad kiekvienas gali padėti – pardavusi marškinėlius pinigus skirsiu aukų šeimoms“,- apie savo mados iniciatyvą sako ukrainietė. Svarstydama, ar mada gali būti tinkama medija politinei pozicijai išreikšti, mergina teigia, kad būdama menininke tiesiog negali likti nuošaly įvykių, o protestuotojų energija, kurią ji pajuto Maidano aikštėje, dar ir įkvėpimo kūrybai šaltinis. „Suprantu, kad mados medija suvokiama ir kaip komercinė, tačiau man tai kartu ir būdas komunikuoti ir pasakoti savo istoriją žmonėms, šįkart apie laisvės troškimą ir pokyčių dvasią“,- mano M. Reva.

Ukrainos mados savaitė
Ukrainos mados savaitė
© Scanpix

Atspindi visuomenę

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto docentė Viktorija Žilinskaitė-Vytienė, žvelgdama į mados ir pilietinių iniciatyvų santykį pastebi, kad mada atspindi pačią visuomenę ir jos kaita vyksta nepriklausomai nuo dizainerių. Jei dizaineris „pagauna bangą“, susidaro iliuzija, kad jis ir diktuoja madą. Vis dėlto, kai visuomenė gyvena pilietinėmis iniciatyvomis ir demokratinėmis akcijomis, tai sukels atspindžius mados kūryboje.

„Labiausiai istorijoje pastebėtas yra džinsų – darbininkų darbo drabužio – patekimas į mados sistemą 6-ajame XX a. dešimtmetyje. Tai parodė kintančias visuomenės nuostatas ir dėvėtojo požiūrį, kad socialinė padėtis nelemia žmogaus intelekto, visi žmonės, nepriklausomai nuo jų socialinės kilmės turi vienodas teises dalyvauti visuomenės valdyme“, - sako V. Žilinskaitė-Vytienė. Tiesa, docentė pastebi dabar džinsai yra praradę savo simbolinę reikšmę, turėtą 6-ojo ir 7-ojo XX a. dešimtmečių metu.

Pokyčius visuomenėje atspindėjo ir prabangių bei laisvalaikio drabužių derinimas, ypač kašmyro švarkų su nudėvėtais džinsais, 9-ajame XX a. dešimtmetyje. Pasak V. Žilinskaitės-Vytienės, tai atitiko nuostatą, kad žmogaus kilmė socialinei padėčiai nebėra svarbesnė nei įdirbis ir asmeninės pastangos. Štai XXI a. pirmasis dešimtmetis išsiskyrė savo liberalumu – madinga buvo ne kažkas ypatinga, o beveik viskas.

„Dabartiniame dešimtmetyje matydami mados griežtėjimą, taip pat pastebime ir jos socialinės lygybės raišką. Tai ir šį pavasarį madinguose viršutiniuose drabužiuose, integruojančiuose baikerių ir prabangaus palto elementus – odinės rankovės, vilnonė liemens dalis, įstrižas užtrauktukas, dalykinis ilgis“,- teigia docentė.

Daug konfrontuojančios su masių kultūra mados, išryškinančios žmonijos problemas, tokias kaip gamtos tarša, pavyzdžių galima rasti Vakarų Europoje. V. Žilinskaitė-Vytienė pastebi, kad vieni mados kūrėjai atsisako naudoti gyvūnų kailį ir odą, kiti apsiriboja gyvūnais, augintais maistui ar sumedžiotais ekosistemos stabilizavimo tikslu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (21)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (63)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (471)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Greiti pinigai ir Trumpo draugai Laikykitės ten su Andriumi Tapinu (17)

„ Laikykitės ten su Andriumi Tapinu “ aptaria savaitės aktualijas, Kėdainių aktualijas ir...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie prieš 7 metus režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie širdies operaciją (9)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (95)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (15)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...

Šiaulių rajone žuvo pėsčiasis

Trečiadienio vakarą Šiaulių rajone žuvo pėsčiasis.

Neeilinis smurtas prestižinėje Kauno gimnazijoje: apsiginklavęs mokinys daužė paauglį papildyta policijos pranešimu (229)

DELFI pasiekė informacija, kad vienoje prestižinėje Kauno gimnazijoje mokinys kastetu daužė kitą...

Pirkėjas pastebėjo išaugusią žaislo kainą: ar tai „Maximos“ triukas apgauti per akcijas? (101)

Švenčių sezonas artėja ir vis daugiau lietuvių pradeda ieškoti dovanų, kurias galėtų įsigyti...