aA
Įdomu pasvarstyti, kas yra europietiškosios vienybės pagrindas, kas geriausiai simbolizuoja europietiškumą. Geriau būtų diskutuoti gyvai, bet tenka monologais.
© Reuters/Scanpix

Europoje gyvena labai skirtingi žmonės. Labai skiriasi ispanas iš pietinių šalies rajonų nuo suomio. Labai skiriasi visuomenės faktinė santvarka Palerme nuo Varėnos rajono. Kalbos ir tarmės tiek skirtingos, kad net Lietuvoje dzūkai, kalbantys tarmiškai negali susikalbėti su nuoširdžiai kalbančiais žemaičiais.

Istoriškai europiečiai labiau siekė materialinių gėrybių, o kinai - dvasinės tobulybės. Dabar europiečiai nykstanti senstanti visuomenė, o kinų milijardai ir parduoda tas materialines vertybes europiečiams
D. Stonis

Keletas pavyzdžių, iš asmeninės patirties kas yra europietis: čiukčis, gyvenantis Lietuvoje (vedė lietuvę ir atvyko gyventi su ja prieš 25 metus į Lietuvą). Turi 2 ar 3 vaikus. Žmona paveldėjo dvarą prie Dubysos. Žmona mirė prieš keletą metų. Jam tas dvaras liko. Tai jis laiko save lietuviu – europiečiu, dvarininku, lietuviškų dvarų tradicijų, karališkosios bajorijos tradicijų puoselėtuoju.

Kitas pavyzdys. Vyresnėlis sūnus gyvena studentų bendrabutyje Porto mieste Portugalijoje. Su juo gyvena labai jau tamsaus gymio juodukas (palyginus su juo B. Obama yra baltasis) Portugalijoje (jo senelis su močiute pabėgo iš savo šalies Afrikoje žlungant kolonijinei tvarkai gimtinėje) laiko save ir vadina portugalu – europiečiu. Kas gali būti bendra tarp visų tų žmonių, tarp tokio lietuvio ir tokio portugalo?

Norint atsakyti į klausimą, kas tiems skirtingiems žmonėms yra europietiškosios vienybės pagrindas, kas geriausiai simbolizuoja europietiškumą, kas yra europietis, reikia pažinti labai daug europiečių, amerikiečių, azijiečių, afrikiečių, australų… Nežinau, ar kas gali pasigirti Lietuvoje tokiomis plačiomis pažintimis...

Bendras noras gyventi gerai

Europiečiui gal būdingi tie patys bendrumai kaip ir žmoniškumas.

„Geras europietis - nebūtinai tas, kuris greitai siūlo pagalbą.. Geras europietis - tas, kuris gerbia Europos sutartis ir šalių teises, kad euro zonos stabilumas nenukentėtų", - sakė Vokietijos kanclerė. Vokietijos kanclerės mintis apie tai, kas yra europietis labai praplėtė mūsų suvokimo ribas: europietis ne tas kuris pirmas skuba į pagalbą, ne, prioritetai europiečiui, pasirodo, kiti.

Panašu, kad europietiškosios vienybės pagrindas – noras gerai gyventi savo kieme (Graikijoje, Ispanijoje, Vengrijoje) nors ir ne pagal pajamas. Europos parlamento užduotis lygtai būtų sukurti tokias sąlygas ir taisykles, kurios tai užtikrintų, bet tik pagal pajamas.
D. Stonis

Panašu, kad europietiškosios vienybės pagrindas – noras gerai gyventi savo kieme (Graikijoje, Ispanijoje, Vengrijoje) nors ir ne pagal pajamas. Europos parlamento užduotis lygtai būtų sukurti tokias sąlygas ir taisykles, kurios tai užtikrintų, bet tik pagal pajamas.

Svarbiausia suvokti, kad mūsų tikslas negali būti pasiektas per dieną, savaitę, ar net mėnesį. Kažkur skaičiau pasakojimą apie vieną indėną, kuris kartu su europiečiu keliavo. Vieną dieną jis atsisėdo ant suoliuko ir ilgai sėdėjo. Kai europietis jo paklausė, kas atsitiko, pastarasis ištarė:

“Aš taip greitai ėjau ir tiek blaškiausi, kad mano siela su manimi nespėjo. Dabar aš jos turiu sulaukti”. Jūs taip pat turite valingai atsisakyti visuomenės siūlomų galimybių ir ramiai laukti pasimetusios sielos.

Pasimetusi siela

<font color="#6699cc"><strong>Konkursas.</strong></font> Kas bendro tarp čiukčio dvarininko Lietuvoje ir juodaodžio portugalo
© Reuters/Scanpix

Panašu, kad europiečiai nelabai suvokia evoliucinio vystymosi visuomenėje ir ekonomikoje dėsnius. ES parama naujiems savo nariams atnešė neabejotinos naudos, bet už ekonominio vystymosi iškraipymus vistiek reikia susimokėti. Brangiai. Lietuviams emigracija. Išnykimu kaip tautai pasimetusiai nuo savo sielos (tradicijų?).

Istoriškai europiečiai labiau siekė materialinių gėrybių, o kinai - dvasinės tobulybės.
Dabar europiečiai nykstanti senstanti visuomenė, o kinų milijardai ir parduoda tas materialines vertybes europiečiams.

ES parama naujiems savo nariams atnešė neabejotinos naudos, bet už ekonominio vystymosi iškraipymus vistiek reikia susimokėti. Brangiai. Lietuviams emigracija. Išnykimu kaip tautai pasimetusiai nuo savo sielos (tradicijų?)
D. Stonis

Dažnai spaudoje skaitome ir per TV girdime apie plataus masto konfliktą tarp musulmoniškų ir europietiškų vertybių bei pavojus mūsų kultūros ir gyvenimo būdo išlikimui, nes islamistai yra didelė dabartinė senojo žemyno problema. Kas čia per mintis? Tai religinių vertybių susidūrimas su pasaulietinėmis? Gal normalu būtų pasakyti „musulmoniškų vertybių susidūrimas sus krikščioniškomis“. Bet tai jau žinome nuo pirmojo kryžiaus žygio. Kai pasigilini į tuos kryžiaus žygius, pamatai, kad jie taip pat vyko dėl materialių priežasčių.

Gal reikėtų pripažinti, kad europietiškų vertybių susiformavimui didelę įtaką darė krikščionybė. Tada mums reiktų pakalbėti apie europietiškų – krikščioniškų vertybių puoselėjimą. Bendra visiems europiečiams, būtų galima laikyti...

Šiuo rašiniu autorius dalyvauja konkurse "Europietiškumas mano akimis".

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė: likus pusantrų metų iki Seimo rinkimų formuoti naują Vyriausybę yra per didelė prabanga (60)

Iki rinkimų likus vos kelioms dienoms kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė sako, kad...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (128)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (211)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Kūrybingi pietūs Antakalnyje: patiekalų pavadinimai privers išsižioti, o kainos – nustebti

Jau nuo ankstyvo pavasario mano telefone galite rasti atskirą patiekalų archyvą su maisto...

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (233)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Iš nužudytos motinos įsčių išpjautas mažylis iš paskutiniųjų kabinasi į gyvenimą

Čikagos ligoninėje medikai kovoja dėl mažylio gyvybės. Kūdikis gydomas intensyviosios terapijos...

Vaiko priežiūra Lietuvoje ir svetur: pasakė, kur motinystės atostogos ilgiausios, o vaikų ugdymas geriausias

Diskutuojant dėl šeimos ir profesinių įsipareigojimų derinimo paprastai taikoma dvikryptė...

Kelionė į darbą – blogiausia dienos dalis: ar norėtumėte, kad šį laiką darbdavys apmokėtų?

Du penktadaliai žmonių visame pasaulyje vertina keliones į darbą ir iš jo kaip blogiausią dienos...

Kelti vestuvių į JAV išskubantis Gebenas: kitą sezoną tikrai noriu būti „Žalgiryje“ laida „Krepšinio zona“ (3)

Prieš metus iš JAV į Lietuvą sugrįžęs Martinas Gebenas LKL senbuviams atrodė žalias...

Saulius Prūsaitis vasarą pasitinka su nauja daina „Modelis“ ir jos stilingu vaizdo klipu: įvertinkite (3)

Saulius Prūsaitis turi puikių naujienų. Šiandien dainininkas pristato naują dainą „Modelis“...