aA
Ar vienas euras, išleistas Europos Sąjungos (ES) lygmeniu, atneša daugiau naudos nei išleistas nacionaliniu ar regioniniu lygmeniu? Šis klausimas taps dominuojančiu artimiausiais mėnesiais, nes įstatymų leidėjai dar kartą mėgins sukurti sąlygas ES bendrųjų pajamų didinimui bei iš naujo perbraižys finansavimo skyrimo žemėlapį, kad būtų užtikrintas nuoseklus ekonominis augimas ir darbo vietų skaičiaus didėjimas.
Euras
© Scanpix

Kaip rašo www.euractiv.com, ES lyderiai jau ne vienerius metus mėgina sustabdyti ES valstybes kamuojančią įsiskolinimų krizę. Jų iniciatyva buvo veržiami diržai bei skiriamos griežtos taupymo priemonės, neleidusios ekonomikai atsigauti. Pastaruoju metu jie su užsispyrimu taikė nelanksčią strategiją, skirtą ekonomikos augimui ir darbo vietų skaičiaus didinimui.

ES taip pat pavyko priimti sumažintą 960 mlrd. eurų (daugiau nei 3,3 trln. litų) biudžetą 2014 – 2020 m. periodui. Susitarimas dėl bendrosios teisinės bazės suteikia šiek tiek lankstumo, o derybos dėl finansavimo paskirstymo kiekvienai veiklos krypčiai bus ir toliau tęsiamos.

Tuo tarpu aiškėja, kad ES bendrųjų pajamų – vidinių resursų – klausimas reikalauja didesnio dėmesio. Aukšto rango Europos Komisijos (EK), EP ir Europos Tarybos (ET) paskirta patarėjų grupė imsis vidinių resursų sistemos apžvalgos bei reikiamu metu pateiks siūlymus 2020 m. prasidėsiančiam naujajam biudžetiniam periodui.

ES indėlis į nacionalinį biudžetą taps svarbiu diskusijų objektu. Jau yra sukurtų metodikų, padėsiančių suprasti, ar ES lygmeniu išleistas euras atneša daugiau naudos, nei išleistas nacionaliniu ar regioniniu lygmeniu.

EP taip pat paprašė detalesnio išlaidų programų ištyrimo, nes puikiai žinoma, jog šiandien ES vis dar kamuojanti krizė išeina už ekonomikos ribų bei tampa gilia legitimumo krize, kuriai didelės įtakos turi finansinė apskaita.

Lyginant su JAV, ES daug mažiau dėmesio skiria įstatymų leidybos proceso įvertinimui.

Europos auditorių teismas – nepriklausoma ES audito institucija – ne vienerius metus telkė dėmesį labiau į finansinį ir atitikimo auditą nei į vykdymo patikrinimus, kuriais būtų vertinamas įvairių ES programų efektyvumas ir produktyvumas.

Kai kurių analitikų teigimu, kartu su atsakingiau kontroliuojamomis išlaidomis, taip pat galėtų būti vykdomas ir reikšmingas taupymas, kas padėtų 28 ES valstybėms narėms siekti harmonijos kai kuriose srityse
Neseniai „Bertelsmann Foundation“ atlikto tyrimo duomenimis, ES šalys narės galėtų sutaupyti nuo 420 mln. (1,45 mlrd. litų) iki 1,3 mlrd. eurų (4,49 mlrd. litų) kasmet (nuo 6 iki 19 proc. visų bendrų ES šalių narių metinių išlaidų).

Papildomai sutaupytos lėšos galėtų harmonizuoti bendradarbiavimą gynybos srityje, kas bus aptariama per ES viršūnių susitikimą, įvyksiantį šių metų gruodžio mėn.

„Protingesnis atsakas į griežtų taupymo priemonių iškeltus iššūkius – sričių, kur daugiausiai išlaidaujame tiek nacionaliniu, tiek ir ES lygmenimis, peržvelgimas bei išsiaiškinimas, ar galime pagerinti efektyvumą reorganizuodami bei geriau koordinuodami išlaidas tiek nacionaliniu, tiek ir ES lygmenimis“, - teigia „Notre Europe“ Jacques’o Delors’o įkurtame mokslinių tyrimų centre dirbanti mokslininkė Eulalia Rubio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (140)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Išlydėjusi 11-metį sūnų į mokyklą motina tokios tragedijos nesitikėjo

Kartais turi nutikti kas nors labai nelaimingo, kad sužinotume, kokie nuostabūs žmonės mus supa....

Tiekėjai kyla prieš vieną didžiausių pirkėjų (42)

Lietuvos daržovių augintojų asociacija planuoja skųstis atsakingoms institucijoms vieno iš...

Sunerimę Čeponis ir Sirvydis pateisina Šaro rimbą, bet siūlo keisti „Žalgirio“ žaidimą (7)

„Stengsiuosi, kad mūsų vyrai pataptų vėl tokiais pačiais žmonėmis, kokie jie buvo...

Vaida Kurpienė: jokiais laikais nevalgėme tiek daug mėsos (42)

Kad ir kokia aktuali atrodytų aplink vis eskaluojam sveikos mitybos tema, Lietuvoje padėtis ne tik...

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia skelbia nutraukianti ryšius su Konstantinopoliu (27)

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia pirmadienį paskelbė nutraukianti ryšius su Konstantinopolio...

Vilniaus savivaldybės planuose – keliskart didėjantis finansavimas informacijos viešinimui papildyta 20.05 (6)

Vilniaus savivaldybė , planuodama išlaidas viešiesiems pirkimams, artimiausiu metu numato...

Santykių ekspertas pataria: ką daryti, kad vyras nustotų manipuliuoti ir skaudinti? (1)

Situacija tokia, kad su buvusiu sugyventiniu turime vienerių metukų vaiką ir jau aštuonis...

Varšuvos universiteto profesorė įspėja: po Prezidento rinkimų Lietuvos gali laukti nelinksmas scenarijus (205)

Nerimą turėtų kelti ne tik realios valdžios galimybės čia ir dabar primesti savą valią,...