aA
Už aplinkosaugą atsakingas eurokomisaras Janezas Potocnikas sutiko papasakoti apie planus gerinti Europos Sąjungos (ES) plastiko atliekų perdirbimą.
© AFP/Scanpix

Žvelgdami atgal į XX a., ateities istorikai gali nuspręsti jį pavadinti plastiko amžiumi. Šiuolaikinis gyvenimas beveik visiškai neįsivaizduojamas be šios medžiagos, tačiau plastiko naudingumas nenuginčijamas. Dėl savo savybių ši medžiaga yra labai naudinga, patvari, lengva ir nebrangi, tačiau tampa problematiška, kai tenka šią medžiagą utilizuoti.

Labai dažnai plastiko gyvavimo trukmė daug ilgesnė nei pagaminto produkto panaudojimo trukmė. Tačiau nedidelė plastiko kaina skatina mus šią medžiagą vartoti vis daugiau, įsigyjant trumpą laiko tarpą naudojamus objektus. Visi esame matę plastiko atliekų kalnus, tvindančius visą pasaulį.

Tačiau šiukšlių krūvos slepia paprastą tiesą . Be jokios abejonės, plastikas – svarbus resursas. Europoje kiekvienais metais pagaminama 60 tonų plastiko. Didelė dalis pagaminamo plastiko naudojama pakavimui, o vėliau yra išmetama. Beveik pusė viso pagaminamo plastiko atsiduria sąvartynuose, o tai prilygsta 12 mln. tonų į žemę užkastos naftos. Tik nedidelė dalis plastiko atliekų perdirbama, todėl situaciją būtina keisti. Jei norime ir toliau mėgautis plastiko teikiamais privalumais, būtina išmokti šią medžiagą perdirbti.

Perdirbamo plastiko kiekio padidinimas reikštų daugiau ekonominių ir aplinkosaugos privalumų. Galėtume naudoti išteklius efektyviau, tokiu būdu pasiruošdami galimam ateityje mūsų laukiančiam stygiui. Taip mums pavyktų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančias išmetamąsias dujas bei būtų sumažintas žaliavų ir iškastinio kuro importas.
Remiantis pateikiamais paskaičiavimais, jei būtų perdirbama 70 proc. plastiko atliekų, iki 2020 m. pavyktų sukurti 160 tūkst. naujų darbo vietų atliekų perdirbimo sektoriuje. Mikroorganizmų skaidomas plastikas ir bioplastikas – tai nėra paprastas sprendimas, nes kelia kitų problemų ir iššūkių, ypač kai šios atliekos patenka į perdirbimo punktus. Tokias atliekas būtina kruopščiai atrinkti.

Situaciją blogina tai, jog didžioji dalis šiuo metu išmetamų plastiko atliekų nėra tinkamai surenkama, išrūšiuojama ar bent jau tinkamaii suverčiama sąvartynuose. Labai dažnai šios atliekos atsiduria jūrose ir vandenynuose, kur lieka dešimtmečius, o tai daro didžiulę žalą jūros ekosistemai.

Mokslininkai jau yra aptikę vietų vandenynuose, kur mikroplastiko koncentracija šešis kartus viršija planktono koncentraciją, o tai reiškia, kad plastikas jau įsiterpė į jūrinę fauną bei žmonių organizmus.

Milžiniškas pasaulinio vandenyno užterštumas – tai iššūkis visam pasauliui, todėl būtina šią problemą spręsti pasauliniu mastu. Tačiau šiuos pokyčius kažkas turi inicijuoti. ES turi parodyti pavyzdį visam pasauliui, kaip kuriama visapusiška strategija sprendžiant į jūrą išmetamų šiukšlių problemą bei optimizuojant plastiko atliekų apdorojimo procesą.

Plastikiniai maišeliai sudaro didžiąją jūrinės taršos dalį. Kiekvienais metais ES išmetami milijardai panaudotų plastikinių maišelių. Nenuostabu, kad pastarosios mūsų surengtos konsultacijos dėl plastiko atliekų metu buvo sulaukta didžiulės paramos tam, kad būtų imtasi veiksmų šiai problemai spręsti ES lygmeniu. Todėl Europos Komisija (EK) neseniai pateikė siūlymą mažinti sunaudojamų lengvųjų plastikinių maišelių kiekį.

Mūsų siūlomas planas, skirtas mažinti šiukšlinimo problemą, apima du aspektus. Pirma, ES šalys narės būtų įpareigojamos imtis veiksmų tam, kad būtų mažinamas lengvųjų plastikinių maišelių suvartojimas. Antra, siekiama užtikrinti, kad planuojamas sumažinimas taptų realybe.

Kadangi šiame EK siūlyme nepateikiama konkrečių priemonių šiam tikslui pasiekti, nėra pabrėžiamas svarbus priemonių, skirtų plastikinių maišelių suvartojimui mažinti, vaidmuo. Pavyzdžių ieškoti toli netenka: keletas ES šalių narių jau dabar yra pasiekusios įspūdingų rezultatų, mažinant plastikinių maišelių suvartojimą, gana paprastomis priemonėmis.

Šiame siūlyme teigiama, jog jei šiuo siūlymu nebus pasiekti rezultatai, kurių tikimasi, EK ketina imtis visą ES apimsiančių plastikinių maišelių suvartojimo mažinimo priemonių ateityje.
Be jokios abejonės, plastikas – tai tik viena iš atliekų rūšių, EK rengia ir kitas iniciatyvas, siekiant transformuoti ES į uždaro ciklo ekonomiką, kurioje atliekos, kurių neįmanoma išvengti, būtų panaudojamos kaip resursas bei vėl panaudojamos.

Ypatingai daug dėmesio skiriama trimis kryptimis ruošiamoms direktyvoms dėl atliekų: direktyvai dėl pakavimo ir pakavimo atliekų, direktyvai dėl sąvartynų bei atliekų direktyvai. Mes siekiame perdirbti ir pakartotinai panaudoti maksimalų atliekų kiekį, apriboti deginamų šiukšlių kiekį tam, kad deginamos būtų tik perdirbimui netinkamos atliekos, bei palaipsniui visiškai nutraukti sąvartynų naudojimą.

Šie tikslai jau buvo nustatyti bendrojoje ES aplinkosaugos veiksmų programoje iki 2020 m. bei resursų efektyvumo plane. Taigi mūsų laukia daug darbo artimiausiais mėnesiais.

Nereikėtų pamiršti, kad atliekos – tai regioninio ir valstybinio lygmens problema, todėl norėčiau, kad būtų rengiami kompetentingi debatai vietos ir valstybiniu lygmenimis dėl atliekų padirbimo. Noriu, kad žmonės klaustų, kodėl iš viso egzistuoja atliekos. Tam, kad būtų rasti sprendimai, kaip atliekas paversti resursais bei judėti link uždaro ciklo ekonomikos ES, turime motyvuoti ir mobilizuoti kuo daugiau ES šalių narių gyventojų.

Būtent dėl to raginu visus pavienius europiečius ir nevyriausybines organizacijas priimti iššūkį ir gegužės 10 d. išvalyti miestus, miškus ir paplūdimus sudalyvaujant „Išvalykime Europą“ iniciatyvoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sąmyšis mokyklose nesibaigia: šįkart į kampą spaudžiami ne mokytojai, o abiturientai (1)

Mokslo metai mokyklose prasidėjo sumaišties kupinomis emocijomis. Ir nors garsiausiai buvo kalbama...

Kolegijos Kryme direktorė apie kruviną išpuolį: žudė visus iš eilės Peskovas: įtariama teroro akto versija (310)

Rusijos okupuotame Kryme , Kerčės politechnikos kolegijoje nugriaudėjo sprogimas.

Silicio slėnis šoka tango su despotais (19)

Silicio slėnio technologijų milžinės tradiciškai atranda išmintingų būdų, kaip kurti...

Žuvusios manekenės Didžiūnaitytės tragedija sujaudino žinomas moteris: jų klausimai – itin nepatogūs (15)

Praėjusių metų tragiškai žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės istorija iki šiol nėra...

Šimašiui – netikėti kaltinimai: kilo klausimų dėl rinkimų kampanijos skaidrumo Šimašius: tai visiškas absurdas (40)

Opozicinės Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) frakcija Vilniaus miesto savivaldybės taryboje...

IT specialistas: prieš Lietuvą gali būti ruošiama labai rimta ataka (4)

„Internete nieko nebūna nemokamo“, – sako Ramūnas Liubertas. Jis – informacinių...

Klimatologai – apie anomalijas Lietuvoje: žiemą laukia šilumos bangos, o Vėlinės bus labai šaltos (46)

Šiuo metu mus džiugina bobų vasara. O kokie gi orai laukia likusį rudenį, kokia bus žiema? Pasak...

Rusijos „erelio“ vadybininkas išvadino McGregorą prostitute, UFC bosas neigia kalbas apie revanšą (16)

Po milžiniško susidomėjimo sulaukusios skandalingos UFC dvikovos tarp Chabibo Nurmagomedovo ir...

Pasisemkite idėjų iš parodos: kokios tendencijos ryškėja lietuvių interjeruose (3)

Lietuviams svarbu, kad jų namai būtų vieninteliai ir nepakartojami. Todėl interjerui jie skiria...

Liudvikas Andriulis. Piktas monstras, gąsdinantis Skvernelį (242)

Su siaubu žiūrėdamas vakarykštį Skvernelio pasisakymo apie visuomenės teisę žinoti įrašą,...