aA
Didėjant konkurencijai su tokiomis šalimis, kaip Kinija ir Indija, tarptautinė aukštojo mokslo sistema išgyvena didžiulius kiekybinius ir kokybinius pokyčius. Dėl to kyla poreikis atnaujinti 4 000 Europos universitetų veiklą – ne tik tarptautinį jos matmenį, bet ir tai, kaip Europos studentams teikiamas išsilavinimas savo kilmės šalyse.
Oksfordo universitetas
© Shutterstock nuotr.

Europos Komisija paskelbė naują Europos aukštojo mokslo pasaulyje strategiją , kuria siekiama užtikrinti, kad Europos aukštojo mokslo įstaigų absolventai galėtų įgyti tarptautinių gebėjimų, reikalingų norint dirbti bet kurioje pasaulio šalyje, o Europa išliktų patraukliausia pasaulio studentų mokymosi vieta.

Naujai ES švietimo, profesinio mokymo, jaunimo ir sporto programai „Erasmus+“, numatytai remti tarptautinius studentų mainus ir skatinti Europos universitetų bendradarbiavimą su viso pasaulio partneriais, kasmet bus skiriama per 400 mln. EUR.

Už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimo reikalus atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou kalbėjo: „Europos universitetams reikia mąstyti globaliai. Jie turi imtis strateginių veiksmų, kad kuo geriau panaudotų Europos kaip kokybiško aukštojo mokslo teikėjos reputaciją. Universitetai turi skatinti tarptautinį studentų ir darbuotojų judumą, užtikrinti naujovišką, pasaulinius standartus atitinkantį įvairių dalykų dėstymą, aukšto lygio mokymą bei mokslinius tyrimus.

Europos Sąjungos viduje daug Europos universitetų palaiko gerus ryšius, tačiau jiems dažnai pritrūksta aiškios ryšių su partneriais už Europos ribų stiprinimo strategijos. Tai reikia kuo skubiau keisti. Komisija teiks paramą valstybėms narėms, kad šios galėtų sukurti tarptautinius aukštojo mokslo įstaigų tinklus . Vieno visiems tinkamo sprendimo nėra: kiekviena šalis turi panaudoti savo stipriąsias vietas.“

Europos Sąjungos universitetuose ir kitose aukštojo mokslo įstaigose mokosi per 19 mln. studentų. Komisija pabrėžia, kad universitetai turi skatinti ir 85 proc. studentų, kurie nesinaudoja tarptautinėmis judumo programomis, tarptautiškumą, kad ir jie galėtų įgyti globalizuotame pasaulyje reikalingų tarptautinių gebėjimų. Tam universitetai turi sukurti tarptautines mokymo programas, skatinti kalbų mokymą ir plėsti skaitmeninio mokymo galimybes.

Tikimasi, kad netrukus aukštojo mokslo studentų skaičius visame pasaulyje išaugs keturis kartus, nuo apytikriai 100 mln. 2000 m. iki 400 mln. 2030 m.; ypač sparčiai jų daugės Azijoje ir Lotynų Amerikoje. Europa šiuo metu pritraukia apie 45 proc. visų tarptautinių studentų, bet konkuruojančios šalys sparčiai didina investicijas į aukštąjį mokslą. Daugiausiai tarptautinėmis judumo programomis naudojasi studentai iš Kinijos, Indijos ir Pietų Korėjos.

Naujoje programoje „Erasmus+“, kuri pradės veikti 2014 m. sausio mėn., pirmą kartą bus sutelktos galimybės, leidžiančios studentams iš ne Europos šalių dalį laiko studijuoti Europos universitetuose ir atvirkščiai. Finansavimas bus skirtas 135 000 studentų ir aukštojo mokslo darbuotojų iš Europos ir kitų pasaulio šalių mainams; tai 100 000 studentų ir darbuotojų daugiau, negu finansuojama pagal šiuo metu veikiančią „Erasmus Mundus“ programą. Dar bus finansuojami 3 mln. studentų ir aukštojo mokslo darbuotojų mainai ES viduje.

Pagrindiniai faktai

Europos aukštojo mokslo pasaulyje strategija remiasi 2011 m. pradėto ES aukštojo mokslo modernizavimo veiksmais, kuriais siekiama gerinti aukštojo mokslo kokybę ir šiuolaikiškumą, užtikrinant, kad jaunuoliai įgytų darbo rinkai tinkamų įgūdžių.

Komisija aktyviai siekia stiprinti pasaulinius akademinės partnerystės ryšius. Pasitelkdama naujos kartos ES programas, ypač „Erasmus+“ ir iniciatyvą „Horizontas 2020“, ir pasinaudodama sėkmingos programų „Erasmus Mundus“ bei „Marie Curie veiksmai“ veiklos rezultatais, Komisija siekia užtikrinti, kad Europos aukštojo mokslo tarptautinio matmens plėtimas ir mokslo sistemos modernizavimas taptų svarbiausiu prioritetu.

Pagrindiniai Komisijos paskelbtos tarptautinio matmens skatinimo strategijos tikslai:

- gerinti bendrąją Europos mokslo kokybę: skatinti savitarpio mokymą, bendradarbiavimą ir viso pasaulio aukštojo mokslo institucijų palyginamumą;
- aktyviai skatinti naujoves ir kurti darbo vietas Europoje, pritraukiant tarptautiniu mastu judžių studentų ir profesinių įgūdžių turinčių migrantų;
- plėsti studentų akiratį, gerinti jų įsidarbinimo galimybes, rengti juos tapti pasaulio piliečiais;
- veikti ir įtraukti naujus studentus, siekiant gerinti ES pasaulinę poziciją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieškalėdinė karštinė: pirkti brangiausią dovaną yra pigiausias būdas? koks pirkinys – jau greičiau įžeidimas (12)

Prieškalėdinė karštinė įgauna pagreitį, o tradiciniai klausimai, kaip išrinkti dovanas...

Profesorius papasakojo, kodėl smegenys ima vis mažiau atlikti savo darbą: pateikia 6 žingsnius, kaip to išvengti (74)

Žmogaus smegenys, kaip ir raumenys, negaudamos pakankamai darbo ir nespręsdamos užduočių praranda...

Seimo viešbučio istorijos: Pranckiečio ten laukia 4 kambarių butas, bet jis jame retas svečias (137)

Priešais Seimą, Gedimino prospekte stūksantis Seimo viešbutis paskutiniu metu kelia vis daugiau...

Įvardijo prasčiausias Vilniaus mokyklas: vadovai nesupranta vertinimo ir peikia reitingų sistemą (147)

Nors pirmajame geriausių Lietuvos gimnazijų penketuke – net kelios Vilniaus ugdymo įstaigos,...

JAV netrukus turės nepaskandinamą lėktuvnešį? (439)

Nedidelė maždaug 8,2 kvadratinio kilometro ploto vulkaninės kilmės sala Rytų Kinijos jūros...

Gyvai / LKL dvikova Pasvalyje: „Pieno žvaigždės“ – „Rytas“ tiesioginė transliacija (9)

Šeštadienio vakarą Pasvalyje vykstančiose „Betsafe-LKL“ antrojo rato rungtynėse susitinka...

Jūs net neįsivaizduojate, kam „Facebook“ naudoja jūsų nuotraukas: gebės atpažinti kiekvieną (12)

To paties pavadinimo socialinį tinklą valdanti amerikiečių kompanija „Facebook“ prieš...

Miesto gatvėje – tamsu kaip vienkiemy: klaidžioja ir laiškininkai, ir pagalbos tarnybos

Panevėžyje per pastaruosius metus gerokai sumažėjo tamsių užkaborių. Miestui elektrifikuoti...

Liūdnos žinios meilę „prirakinusioms“ poroms: nuo tiltų nuiminės spynas (8)

Kėdainių rajono savivaldybėje sparčiai vykdant miesto parko tvarkymo darbus prieita ir prie...