aA
Sveikatos apsauga – geras dalykas, o JAV prezidentas Barackas Obama nori išlikti istorijoje prezidentu, atlikusiu „reikiamus pokyčius“. Atrodo, kad jei jis to neįvykdys, jis gali privesti amerikiečius prie finansinių įsipareigojimų nevykdymo. Koks išmintingumas!
© Scanpix

Finansinių įsipareigojimų nevykdymas, kai Amerikos verslas visame pasaulyje klesti, nesutrukdys verslo subjektams, pasklidusiems po visą pasaulį, tačiau tai gali privesti prie pakartotinų derybų dėl JAV valstybinės skolos.

Kaip rašo „New Europe“, be jokios abejonės, B. Obama, atkakliai reikalaudamas prisiimti rizikas dėl ypatingosios padėties išsaugojimo, turi omenyje atsarginę poziciją. Tai gali apimti Amerikos valstybinę skolą Kinijai. Kodėl gi ne? Būtent iš amerikiečių išmokome, kaip skolas paversti pelnu.

Tai gali turėti nenuspėjamų rezultatų, nes Kinija yra tokia pati supergalia kaip ir JAV, o konfrontacijos atveju, ji gali pasiekti daug daugiau dėl disciplinuotumo.

Šiame kontekste reikėtų paminėti ir Rusiją – trečiąją planetos supergalią. Be to, pastaruoju metu Rusija žengia link Šaltosios taikos, kurioje gyvename po Vokietijos sienos griūties, pavertimo ir vėl Šaltuoju karu, kuris po Antrojo pasaulinio karo tapo priemone atkurti pusiausvyrą pasaulyje.

Kalbant apie Europos Sąjungą (ES), deja jos supergalia pavadinti negalima, nors ji ir turi visą būtiną ginkluotę. Supergaliai reikia dviejų privalomų dalykų: ginklų, galinčių sugriauti visą pasaulį bent kartą, nes daugiau nei vieno ir nereikia, ir neginčijamo lyderio, turinčio raktus nuo atominių ginklų bei pasiruošusio paspausti mygtuką (tai reiškia, kad jis lyderis) preventyviai (kas reiškia, kad lyderis turi smegenų).

Jungtinės Valstijos, Kinija ir Rusija turi šiuos ginklus bei neabejotinus lyderius (su smegenimis). ES turi ginklus – Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės (JK) atominis arsenalas kartu sudėjus paverčia ES pirmos klasės supergalia. Vis dėlto kas galėtų vadintis neginčijamu ES lyderiu, su smegenimis ar be jų, kuris paspaustų šį mygtuką, bei kurgi tas mygtukas yra?

Tačiau trūkumai ir iššūkiai, su kuriais ES susiduria, čia nebus aptariami. Šiuo metu svarbi Amerika ir B. Obamos sveikatos apsaugos planas.

Per pastaruosius penkiasdešimt metų, ES išvystė stiprią ir efektyvią medicininės priežiūros sistemą, tuo tarpu Amerika nedarė praktiškai nieko. Dėl to ES, kurianti medicininės priežiūros sistemą, paremtą efektyvia socialinės apsaugos sistema, pristatė darbuotojams palankius darbo įstatymus bei nukreipė didžiulį valstybinį aparatą ne tik dirbančių žmonių aptarnavimui, bet taip pat ir tinkantį bedarbiams, kas sukūrė naują „socialinės valstybės“ dimensiją.

Pirmuosius ES taikomos praktikos rezultatus galima pamatyti Graikijoje, Italijoje ir Prancūzijoje, tuo tarpu buvo paskaičiuota, kad mažiau nei už 15 metų Švedija nesugebės išmokėti pensijų.

Tokia pati situacija gali atsitikti ir Jungtinėse Valstijose, jei B. Obamos sveikatos apsaugos planas pavyks. Kyla politinis klausimas, ar JAV ir toliau kritikuos dabartį dėl galimybės atsisakyti B. Obamos sveikatos apsaugos reformos ateityje, ar žengs į priekį link sueuropinimo, kas gali priartinti JAV prie finansinio pirmavimo pabaigos.

Atrodo, kad išmintingiausias situacijos sprendimas – B. Obamos plano sustabdymas, išlaikant dabartinę situaciją tiek ilgai, kiek tik įmanoma. JAV prezidentas B. Obama neišliks istorijoje, tačiau bent jau bus prie jos priartėjęs.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (53)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (40)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (547)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (3)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Rumunai suvarpė Lietuvos vartus ir išmetė rinktinę į žemiausią divizioną (314)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vykusiose...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (67)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos (143)

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...

Kremliaus kėslai verčia sunerimti: visai šalia Lietuvos – pavojingi signalai (121)

Latvija švenčia šimtmetį . Tačiau Latvijos parlamentarai nespėjo įteikti dovanos šaliai –...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (185)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...