Europos Komisijos gąsdinama teisinėmis procedūromis, džiaugdamasi nedidele, bet labai reikalinga kaimynių parama, Prancūzija kenčia nuo karingos jos prezidento retorikos prieš romus. Bet galbūt kitos romus deportuojančios šalys galėtų ją ištraukti iš šios kebeknės, prancūzų dienraštis „Libération“.
© AFP/Scanpix

Paskutinę minutę romų klausimas įtrauktas į rugsėjo 16 d. Europos viršūnių susitikimo Briuselyje programą. Iš pradžių planuota, kad šis 27 ES valstybių galvų ir jų aukščiausiųjų diplomatų susitikimas bus skirtas vien naujajai Europos užsienio politikai aptarti. Tačiau Prancūzijos ir ES institucijų konfliktui tampant nebevaldomu, klausimas ryte buvo įtrauktas į darbotvarkę.

Tai jau ne pirmas kartas, kai Paryžius ir Briuselis vaidijasi. Tačiau praeityje kivirčai vykdavo dėl ekonominių dalykų: konkurencinės politikos, decifito, pramonės ar žemės ūkio reikalų. O šį kartą konfliktas užkabino pagrindines Europos vertybes. Jis primena ES boikotą Austrijai, kai joje į valdžią atėjo kraštutinė dešinioji Jörgo Haiderio partija.

„Ne taip reikia kalbėti su didžiąja valstybe“

Nicola Sarkozy
Nicola Sarkozy
© AFP/Scanpix

Dabartinė Paryžiaus ir Briuselio nesantaika, prasidėjusi rugpjūčio mėnesį, viršūnę pasiekė praėjusį savaitgalį, kai žiniasklaidai pavyko gauti vidaus reikalų ministerijos vidinius raštus, kuriuose nurodoma taikytis būtent į romus, nors Prancūzijos vyriausybė buvo užtikrinusi Europos Komisiją, kad deportuodama neišskiria jokios etninės grupės.

Taigi rugsėjo 14 d. Viviane Reding paskelbė apie savo ketinimus paduoti Prancūziją į Europos teisingumo teismą dėl etninės diskriminacijos, pridėdama: „Maniau, kad po Antrojo pasaulinio karo Europai nebereikės išgyventi tokios situacijos“. Užuot sušvelninęs situaciją, Prancūzijos Europos reikalų ministras Pierre Lellouche grubiai atkirto: „Mūsų kantrybė turi ribas: ne taip reikia kalbėti su didžiąja valstybe“. Po kelių valandų Prancūzijos valstybės galva ir pats į šią istoriją įnešė išdidumo ir paniekos kupiną indėlį.

Taip nesėkmingai nesugebėjusi suvaldyti šios krizės Prancūzija iš esmės liko viena prieš visą Sąjungą. EK prezidentas José Manuelis Barroso „asmeniškai“ paantrino komisarei, primindamas būtinybę „laikytis Bendruomenės įstatymų“. Vokietija teigia, kad EK „turi visišką teisę“ prašyti Prancūziją pasiaiškinti, nes yra „viešųjų laisvių“, numatytų Europos sutartyse, tarp jų ir Lisabonos sutartyje, prižiūrėtoja.

Prancūzija ir vėl prieš visą pasaulį?

Kiek toli dar eis Prancūzija? Romus į savas šalis siunčia ir Vokietija?
© AFP/Scanpix

Tačiau – ir N. Sarkozy tai žino – su romais, kurie niekur nėra laukiami, panašiai elgiamasi daugumoje kitų Europos šalių, tiesiog pastarosios skrupulingai vengia bent mažiausios panašumo į ksenofobišką Prancūzijos retoriką. Tiesą pasakius, Vokietija ką tik pasirašė susitarimą su Kosovu repatrijuoti 12 tūkst. romų (tarp jų 5 tūkst. vaikų), kurių dauguma per pastaruosius dešimt metų atvyko į Vokietiją ieškoti prieglobsčio.

Taigi viską gerai apsvarsčius, visa Prancūzijos kaltė tėra tai, kad ji garsiai ir aiškiai pasisakė apie tai, ką kiti daro patyliukais, todėl tai galėtų jai garantuoti saikingą jos bendrininkių paramą konfrontacijoje su Komisija. Tai, savo ruožtu, leistų Prancūzijai iš šios krizės išeiti nugalėtoja – jei jai pavyktų romų klausimą paversti visos Europos klausimu, kuriam reikia bendro sprendimo. Ar pavyks N. Sarkozy tai padaryti, ar jis verčiau pasiliks prie savo karingos retorikos, supriešindamas Prancūziją su visu pasauliu?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiaudiniškius siaubiančio vyro bijo visas kaimas: jis lyg tiksinti bomba

Dar prieš kelis metus Šiaudiniškiuose gyvenantis Julius Švedas buvo pavyzdingas šeimos žmogus,...

Pakvietė į vakarienę restorane – išėjo su pirkiniu už 2 tūkst. eurų (68)

Kaip manote, kiek gali kainuoti pagalvė? O dvi pagalvės ir antklodė? Žurnalistų pagalbos...

Brandos egzaminus šimtukais prieš kelerius metus išlaikę studentai: tie pasiekimai nelabai ką reiškia (44)

Nyderlandai, Škotija, Anglija – tai tik kelios kryptys, kurias įvardijo šįmet šimtukais...

Kaimynus sukiršino vaizdo stebėjimo kameros (184)

Keturbučio namo kieme įtaisytos vaizdo stebėjimo kameros įplieskė konfliktą tarp kaimynų.

Ministerija skelbia 3 priemones pensininkų skurdui mažinti (31)

Statistikos departamentui paskelbus šalies skurdo rizikos rodiklius, paaiškėjo, kad 2017 m....

Įsigijo naują telefono kortelę ir prasidėjo keisti skambučiai (13)

Įsivaizduokite, kad nusiperkate naują telefono SIM kortelę, dar net nespėjate naujuoju numeriu...

Per Žolinę gimęs Natalijos Bunkės sūnus atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventėje dalyvavo ir Danielius Bunkus (1)

Šiandien dainininkės Natalijos Bunkės ir verslininko Danieliaus Bunkaus sūnus Kristupas atšventė...

Iš laukuose išmestų kiaušinių išsirito viščiukų vada

Baltarusijos Minsko srities gyventojai susidūrė su šimtais laukuose išmestų kiaušinių, iš...

Prezidento rinkimai: trys svarbiausi kandidatai turi priežasčių tylėti (771)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų populiariausiais kandidatais išlieka asmenys, kurie...

Molėtų „Ežerūną“ valdys broliai Kuzminskai: Saulius – prezidentas, Mindaugas – valdybos narys (5)

Nacionalinėje krepšinio lygoje žaisti besiruošiantį Molėtų „Ežerūną“ papildė broliai...