Mėginimas Kalėdų dieną susprogdinti iš Amsterdamo į JAV skridusį keleivinį lėktuvą atnaujino diskusijas Europoje dėl kiaurai žmogaus kūną skenuojančių aparatų privalomo taikymo visuose Europos Sąjungos (ES) oro uostuose. Priešininkai teigia, kad tai pažeidžia asmens privatumą, ir abejoja tokios priemonės veiksmingumu.
© AFP/Scanpix

Amsterdamo Schipholo oro uoste, kuriame savižudiškam teroro aktui pasirengęs nigerietis sėdo į lėktuvą, skrendantį į Detroitą, keleiviai jau tikrinami tokiais skeneriais, jų šiuo metu yra 15. Tačiau kol kas vis dar laukiama, kokį sprendimą dėl šios įrangos priims Europos Parlamentas (EP).

Imtis griežčiausių priemonių savo oro uostuose žada ir Didžioji Britanija. Vidaus reikalų sekretorius Alanas Johnsonas sakė, kad šalis stengsis kuo greičiau įdiegti kūno skenerius oro uostuose.

Šie skeneriai peršviečia žmogaus kūną rentgeno arba mikrobangų spinduliais ir parodo viską, kas gali būti paslėpta po drabužiais. Tačiau tikrintojai detaliai mato ir žmogaus figūrą bei intymias kūno vietas. Vienas toks aparatas kainuoja apie 70 tūkst. eurų, o dabar naudojamas įprastas metalo detektorius - 10 tūkst. eurų.

Po pastarojo incidento Amerikos lėktuve šią techniką gaminančių firmų akcijos pašoko 10 procentų.

Susirūpinę privatumu

Kai kurie Europos oro uostai, pavyzdžiui, Schipholo ir Hytro, keleiviams jau siūlo rinktis kūno skenerį vietoj apieškojimo rankomis tapšnojant visą kūną. Vis dėlto ši priemonė dar tik eksperimentinė, kol neišspręsta asmens privatumo problema.

Pernai Europos Komisija (EK) atmetė siūlymą visoje ES taikyti šiuos skenerius, kai EP nariai palygino procesą su "virtualiu striptizo seansu" ir pareikalavo atlikti nuodugnų tyrimą, koks bus tokios patikros poveikis. Šis tyrimas dar nebaigtas. Patys europarlamentarai "užmarinavo" 6 tokius skenerius, kurie buvo skirti saugumui jų būstinėse Briuselyje ir Strasbūre pagerinti.

Nors šis incidentas visus gerokai išgąsdino, Vokietijos politikai, pernai tokius EK planus išvadinę "nesąmone", ir dabar nusiteikę skeptiškai. "Šis pasikėsinimas nėra pakankama priežastis keisti saugumo įstatymus", - pareiškė Vokietijos parlamento Vidaus reikalų komiteto vadovas Wolfgangas Bosbachas. Panašios nuomonės laikosi ir Vokietijos policijos saugumo padalinių vadai. Kūno skeneriai jiems atrodo neadekvati priemonė net nepaisant šios įrangos patobulinimų, kai intymios keleivių vietos ekrane uždengiamos.

Pavojingos prekės

Tačiau specialistai įžvelgia ir dar vieną pavojų oro uostuose. Tai - veikiančios neapmuitinamos parduotuvės, kuriose galima nusipirkti pavojingų prekių, pavyzdžiui, skutimosi peiliukų, žiebtuvėlių, degių alkoholinių gėrimų ir kvepalų. Perėję saugumo patikrą potencialūs užpuolikai šiose parduotuvėse gali gauti visko, ko reikia bombai pagaminti. Todėl ES turėtų kuo greičiau uždrausti oro uostuose pardavinėti šias potencialiai pavojingas prekes. Taip pat negalima leisti oro uostų restoranuose naudoti metalinių stalo įrankių. Be to, dažnai terminaluose būna lengvai pasiekiamų cheminių valiklių, iš jų išradingas asmuo gali pagaminti bombą.

Saugumo ekspertai nurodo, kad ekstremistui iš Nigerijos taip priartėti prie savo tikslo pavyko labiau dėl netinkamo žvalgybų darbo, o ne dėl blogų saugumo standartų oro uostuose. Tuo galima itin suabejoti. Kad ir kaip blogai šiuo atveju dirbo Centrinė žvalgybos valdyba, gavusi perspėjimą apie nigerietį, šis asmuo vis dėlto sugebėjo pro visas apsaugas įsinešti į lėktuvą sprogmenis, kuriuos slėpė savo apatiniuose.

Specialistai taip pat nurodo, kad labiau nei nauja įranga oro uostuose reikalinga geresnė tvarka sudarant normalias saugumo pareigūnų darbo sąlygas: mažesnius darbo krūvius ir geresnį apmokėjimą. Jų manymu, pigūs skrydžiai vykdomi saugumo sąskaita. Oro uostų ir oro linijų darbuotojai dažnai dirba už minimalią algą, operatoriai taupo personalo sąskaita.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Penkiamečio tragedija: motina stojo ginti patėvio (42)

„Grasino įkišti pimpaliuką jam į užpakalį“, – toks kaltinimas buvo įrašytas byloje,...

Orai: pirmiau trumpi lietūs ir perkūnija, vėliau – įspūdinga šiluma

Artimiausiomis dienomis per šalį nuvilnis lietus, kai kur griaudės perkūnija, bus vos gaiviau....

Tėvo ligoninėje netekęs vyras: traktuoju tai kaip žmogžudystę ir aplaidų darbą (375)

Jūrininkas Tomas Zigmantavičius atostogų metu Klaipėdoje planavo atšokti artimųjų vestuves ir...

Dėl išskirtinės nuotraukos lietuvė tapo žinoma visoje Italijoje: mane tai papiktino (50)

Trejus metus Milane gyvenanti Gintarė Sutkevičiūtė vadina save sušių menininke. Ji kuria...

Lietuvių kelionė į Iraną: neleidžiama miegoti poromis, o viešbutyje karšta lyg dykumoje (89)

Mūsų šios dienos herojus – dar vienas iš pasaulio blogiukų – Irano Islamo respublika. Iranas...

Šalia Vilniaus įvyko didelė avarija: sužaloti 2 žmonės, viena vairuotojų girta atnaujinta 21.30 (64)

Magistraliniame kelyje A4 (Vilnius–Druskininkai), prie Paluknio miestelio, pirmadienio vakarą...

Oksana Pikul: Simas jau susirinko daiktus ir išsikraustė į Panevėžį (263)

Nuolatiniai išgėrinėjimai, nuo kelių dienų iki kelių savaičių trunkantys pasilinksminimai...

Tokio košmaro nė nesapnavo: nuomos nemokėjo, butą suniokojo, išsinešė viską (243)

Užsienyje gyvenanti Laura (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – DELFI), grįžusi į nuomojamą...

Kas nutiktų, jei visi lėktuvo keleiviai prijungtų savo telefonus krautis? (13)

Šiuolaikiniai lėktuvai yra išties neįtikėtini technologiniai šedevrai. Tai – tarsi...

Tiesus kelias į „subobėjimą“ – sekso atsisakymas (21)

Bobos nėra lytis, nėra amžius, nėra kokia nors kita socialinė grupė. Tai sindromas. Diagnozė....