aA
Auštantis Liepos 1 d. rytas atnešė du istorinius įvykius - Lietuva pradėjo pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai tuo pačiu metu, kai Kroatija įstojo į gausėjančią Europos šeimą.
© AP/Scanpix

Praėjusi savaitė buvo pilna renginių šioms progoms paminėti. Zagrebas aidėjo džiaugsmingais šūksniais. Vilnius neatsiliko surengdamas šventę, pritraukusią ES elitą.

Tačiau Briuselyje abu įvykiai buvo minimi kartu, būtent pažymint, jog šios dvi progos negali būti aplaistomos šampanu atskirai. Gardaus lietuviško maisto apsuptyje, skambant nuotaikingam kroatų chorui ES taryba priėmė dūzgiančią minią svečių. Kadangi kalbas sakančių buvo daug norinčių, teko draugiškai varžytis dėl scenos. Iš visų tartų minčių labiausiai įstrigusi į galvą - kad Kroatijai itin pasisekė įstoti į ES Lietuvai perimant vadžias.

Abejų šalių lūkesčiai dėl ateities kyla iš panašaus istorinio konteksto. Mažos valstybės, aršiai kovojusios dėl nepriklausomybės, norinčios įtvirtinti savo egzistavimą tiek Europos, tiek pasaulio mąstu.

Šis noras parodyti savo kultūrinį ir politinį savitumą lemia tiek entuziazmą, tiek nuogastavimą dėl ateities. Nepaisant milžiniškų Lietuvos pastangų stumtis į priekį nuo 2004 m. ir Kroatijos beveik dešimtmetį trukusių pastangų įstoti į ES, kyla pora svarbių klausimų.

Visų pirma, ar Lietuvos pirmininkavimas Taryboje nėra tiktai hiperbolizuojamas formalumas?

Kritikai pabrėžia, jog Lietuvai bus mažai vietos saviraiškai, reikės paprasčiausiai važiuoti jau nutiestais bėgiais. Optimistai, tuo tarpu, žiūri į visą situaciją kaip puikią progą parodyti Lietuvos gabumus valdant milžinišką Europos aparatą; mūsų charakteris pasireikš per kompetenciją, nebūtinai per perdėtai ambicingus planus.

Antra, ar Kroatijos ateitis bus geresnė Europos šeimos kontekste ir kaip padaryti, kad jos įstojimas nebūtų sparčiai nurašomas kaip tik dar vienas renginys?

Turint omenyje Kroatijoje vykusius milžiniškus pokyčius per ilgą laiko tarpą vardan ES narystės, galima neabejoti, kad Liepos 1 d. proga yra kažkas daugiau nei įsiliejimas tik į finansais pagrįstą sąjungą. Kroatijos svarba ES pasireiškia per pastangas įtvirtinti Europines vertybes ir dėl fakto, kad jos pavyzdys gali paskatinti šalis kandidates Balkanuose daryti tą patį.

Lietuva ir Krotija iš esmės supranta viena kitos siekius. Šalių artimas bendradarbiavimas ateityje turėtų atnešti daug teigiamų pokyčių. Tereikia nepamiršti, kad Lietuvos pirmininkavimas vykdomos ne vien dėl mūsų statuso kėlimo, būtina nuolatos atminti kertinę ES aspiraciją - bendra gerovė ir Europos stiprinimas. Lieka tikėtis, jog tai nebus užmiršta.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Protestas Gruzijoje: 10 tūkst. žmonių bandė šturmuoti parlamentą policija panaudojo gumines kulkas ir vandens patrankas (334)

Gruzijoje ketvirtadienio vakarą apie 5 tūkst. žmonių susirinko į protestą prieš Rusijos...

80 proc. širdies ligų galima išvengti ir kardiologė pataria, kaip tai padaryti: vieno dalyko turite atsisakyti iškart (74)

Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra daugiau nei 56 proc. DELFI laidoje „...

Atviras pokalbis su Agne Jagelavičiūte: visur, kur buvo galima tiesiog laimėti – aš pralaimėjau (147)

„Gal yra žmonių, kuriems kažkas gyvenime pasisekė ir galbūt sėkmė egzistuoja, bet savo...

Apie nuslėptą „bachūro“ praeitį Pravieniškėse prabilusiam kauniečiui – kalinių egzekucija (144)

Pravieniškių pataisos namus valdžiusiems Kauno nusikaltėliams įsiteikti norėjęs kalinys manė,...

Sabonis – gandų sūkuryje: gali būti iškeistas į aukštą naujokų biržos šaukimą (33)

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Brukline įvyks NBA naujokų birža. Savo pavardes joje...

Pasakė, kokių orų tikėtis per Jonines: galimi du scenarijai (4)

Penktadienio dieną per Lietuvą keliaus šaltasis atmosferos frontas, kuris stums labai šiltą ir...

Vyro išpažintis: mergina ruošė man vakarienę, o aš tuo metu mylėjausi su kita (66)

„Mano mergina ruošė man šventinę vakarienę, o aš tuo metu buvau jai neištikimas. Esu...

Sparčiai populiarėjantis miego pagalbininkas – baltasis triukšmas: ką būtina žinoti apie galimus pavojus (21)

Prisimenu, kad kartais atrodydavo, jog visą dieną nieko kito neveikiu, kaip tik migdau savo...

30-metį glumina kolegių mėtomos užuominos: neprasidėčiau su jomis dėl vienos priežasties (221)

Man labai patiko naujas ir labai atmosferą įkaitinęs straipsnis apie vyrų ieškančias moteris...

Į Marakešo stiliaus vakarėlį susirinkusios garsenybės stebino savo įspūdingais kostiumais (73)

Ketvirtadienio vakarą „Relais & Châteaux Stikliai " kiemelyje vyko tradicija jau tapęs...