Buvęs Europos Komisijos (EK) pirmininkas Romano Prodi ir buvęs Austrijos kancleris Alfredas Gusenbaueris pirmadienį, birželio 17 dieną, pirmininkavo viešam renginiui Briuselyje, tvirtindami, kad susitarimas dėl Europos Sąjungos (ES) ir Ukrainos asociacijos sutarties per Vilniaus viršūnių suvažiavimą lapkričio mėnesį pasitarnautų ES interesams.
Ukrainos vėliava
© AFP/Scanpix

Per konferenciją, kurią organizavo Ukrainos vyriausybės lobistai ir kuri vyko Briuselio spaudos klube, R. Prodi savo kalboje sakė, jog ES reikia užmegzti santykius su Kijevu, turint galvoje, kokie ypatingi yra Ukrainos santykiai su Rusija.

Buvęs EK pirmininkas, šias pareigas ėjęs 1999 – 2004 metais, kai nuvilnijo didžiausia per visą bloko istoriją ES plėtros banga, reziumavo, jog nuo tų laikų pavyko daug nuveikti, stiprinant pasitikėjimą tarp ES ir Ukrainos.   

R. Prodi kaip pavyzdį pateikė įtampą ir Rusijos būgštavimus, kuriuos sukėlė Ukrainos suartėjimas su NATO, ir kurie išblėso, kai Kijevas atsisakė planų prisijungti prie Šiaurės Atlanto pakto.  Šiandien Ukraina yra patikima NATO partnerė, tačiau „didesnių problemų su Rusija dėl to nekyla“, pridūrė jis.  
  
R. Prodi pažymėjo, jog ES turi suprasti, kad Ukraina daugeliu atvejų yra „Rusijos lopšys“ ir kad Briuseliui reikia politikos, kuri „atsižvelgtų į šią ypatingą situaciją“.  
 
„Dialogas tarp ES ir Rusijos turi vykti ne nepaisant Ukrainos, bet dėl Ukrainos“, - teigė R. Prodi, tikindamas, jog tiek ES, tiek Rusija turėtų pademonstruoti gerą valią bei politinę brandą ir nesvarstyti savo interesų Ukrainos atžvilgiu kaip žaidimo, kuriame vienas laimi tiek, kiek kitas pralaimi.  
 
Buvęs EK pirmininkas taip pat prisiminė „didžias Ukrainos tradicijas“ mokslo, kosmoso, aeronautikos, farmacijos ir mechaninės inžinerijos srityse, pridurdamas, kad nepaisant skausmingo perėjimo, šaliai reikia toliau plėtoti savo palikimą tiek su Rytais, tiek su Vakarais. Jis taip pat liaupsino Ukrainą turint „stipriausią pilietinę visuomenę“ iš visų buvusių sovietinių respublikų.   

R. Prodi nuomone, tai, kad Ukrainai neseniai buvo suteiktas stebėtojos statusas Rusijos muitų sąjungoje, kuriai priklauso Baltarusija ir Kazachstanas, yra suderinama su ES Asociacijos sutartimi bei Išsamiu ir visapusišku susitarimu dėl laisvos prekybos.    

Jokio galutinio termino paleisti J. Tymošenko?

A. Gusenbaueris teigė turįs vilčių, kad Ukrainai užmezgant artimesnius santykius su ES, problema dėl kalinamos buvusios ministrės pirmininkės Julijos Tymošenko bus išspręsta „tinkamu metu“. Tačiau jis neužsiminė apie jokį konkretų terminą, iki kurio reikėtų išspręsti šį klausimą, pastaruoju metu virtusį didele kliūtimi ES ir Ukrainos santykiams.

Buvęs Austrijos kancleris taip pat sakė manantis, kad Ukrainos vyriausybę ir opoziciją vienija „stiprus bendras sutarimas“ dėl Ukrainos krypties Europos link.  
   
Jis pažymėjo, kad ES nereikėtų „stumti Ukrainos į Rusijos rankas“ ir kad „nepriklausoma Ukraina“ geriausiai pasitarnautų Europos ambicijoms bei ES „geostrateginiams interesams“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių Lietuvoje suerzinti Kremliaus ruporai pratrūko: jūs patys prisiprašysite (1010)

Kelios milžiniškos JAV vadovaujamos pratybos Baltijos šalyse, didesnis Aljanso matomumas regione,...

Orai: viltis laukiantiems lietaus ir išvargintiems karščių (2)

Savaitės pradžioje tęsis itin karšti orai , tačiau nuo antradienio sulauksime pokyčių. Tuo...

Neįprasta ūkininko pasiūla: juodą darbą padarys už jus, beliks tik mėgautis (18)

Klaipėdos rajone, Dituvoje, gyvenantis ūkininkas Vytautas Zapalskis su šeima raugina viską, ką...

Brazilijos vartininkas pralinksmino „Liverpool“ fanus: pirkite jį greičiau!

Brazilijos rinktinė pasirodymą pasaulio futbolo čempionate pradėjo netikėtai sužaisdama...

Horizonte – pensijų krizė? Pagal kokią formulę gali būti ilginamas pensinis amžius (140)

Lietuvoje mažėjant gyventojų ir sprendžiant pensijų sistemos problemas, šaliai ateityje gali...

Rimvydas Valatka. Misija nuskinti konservatorius, o Lietuvą paleisti be kelnių (614)

Nudegusi pirštus Prezidentė nusivylė savo pačios šūkiu – atverti politinę sistemą...

Policija parodė, kas nutinka tiems, kurie nori iš sostinės į Klaipėdą nuvykti per valandą (102)

Noras per valandą iš Vilniaus nulėkti iki Klaipėdos , anot pareigūnų, labai brangus. Lietuvos...

Žilvinas Grigaitis greitąja išgabentas į ligoninę: nemalonias pasekmes jaus dar ilgai (218)

„Po fantastiško savaitgalio ryto sportas baigėsi kelione greitosios automobiliu į ligoninę....

Šveicarai sustabdė Brazilijos rinktinę su Neymaru (168)

Sekmadienio vakarą Rostovo stadione savo kelią 2018 metų pasaulio futbolo čempionate pradėjo...

Perspėjimai tiems, kurie darbo kompiuterį naudoja asmeniniams reikalams (5)

Šiais laikais daugelis įmonių aprūpina savo darbuotojus įvairiausiais darbui reikalingais...