aA
TIME metų žmogumi išrinktas, auksu tviskančią Popiežiaus Benedikto XVI-ojo aprangą į paprastesnį apdarą iškeitęs Popiežius Pranciškus vėl sukėlė komentarų ir pasvarstymų bangą. Savo naujame 84 puslapių apaštališkame paraginime Pontifikas drąsiai kritikuoja dabartinę ekonominę sistemą ir ragina katalikus nesivaikyti žemiškųjų turtų, o dalintis jais su kitais. Taip tarytum bandydamas sugrąžinti bažnyčią prie jos šaknų, Popiežius susilaukia kritikos, bet taip pat artėja ir prie Europos Sąjungos deklaruojamų vertybių.
Popiežius Pranciškus Vatikane priėmė Vladimirą Putiną
© AFP/Scanpix

Ką gi tokio kontroversiško Pranciškus dėsto savo paraginime? Kapitalizmą ir neoliberalizmą kritikuojantis kreipimasis laisvosios rinkos ekonominį modelį „iš viršaus žemyn“ (ang., „trickle down economics“) vadina „nuomone, kuri niekad nebuvo patvirtinta faktais, ir išreiškia šiurkštų ir naivų pasitikėjimą ekonominės galios turinčiųjų gerumu bei tarytum šventais dabartinės ekonomikos sistemos raštais.“ Popiežius kviečia tikinčiuosius kovoti su ekonomine atskirtimi bei socialine nelygybe ir kritikuoja ideologijas, kurios „gina absoliučią rinkos ir finansinių spekuliacijų autonomiją.“ Trumpai tariant, Pontifikas, tikriausiai pirmą kartą per pastarųjų šimtmečių istoriją, prabilo apie vyriaujančios ekonominės sistemos spragas.

Ši kritika, nereikia ir sakyti, susilaukė komentarų iš politinio centro bei dešinės. Vieni, kaip kad Darrellas Delemaide, atmeta teiginius, jog Popiežius kritikavo kapitalistinę sistemą: problema – ne pati sistema, o žmonių godumas. Dešiniųjų pažiūrų amerikiečių žurnalistas Davidas Harsanyi, neseniai pradėjęs dirbti su kontraversiškuoju amerikiečių konservatoriumi Glenn Becku, savo straipsnyje sutinka, jog Pontifikas kritikuoja laisvosios rinkos ekonominę sistemą, ir tą kritiką griežtai atmeta. „Nors joks protingas žmogus netiki, kas viena ekonominė sistema gali būti vaistas nuo visų ligų, bet nejau daugybė protingų žmonių neteigtų, jog laisvosios rinkos ekonomika – ir moraliniai įsitikinimai, kuriais ji grįsta – nepadėjo pasauliui išbristi iš skurdo daugiau, nei jokia kita sistema?“ – klausia Davidas.

Įdomu tai, jog, nors ir nepradėjęs esminės bažnyčios reformacijos, Popiežius tarytum pradeda nuo savęs. Štai gyvena jis ne ankstesnių popiežių apartamentuose, o daug paprastesniuose Vatikano svečių namuose, ir sėdi net ant prabangaus sosto, o mažiau prabangios kėdės. Prieš tai Popiežius nustebino katalikus ir kitų religijų išpažinėjus savo kalba apie seksualinių mažumų atstovus. Katalikų Bažnyčia, ne vienerius dešimtmečius kritikuojama dėl savo diskriminacinių homofobinių įsitikinimų, sukluso: mažumų elgesys (tai yra, pats seksualinis aktas), anot Pontifiko, yra nuodėmingas, bet pati orientacija – ne.

Kol konservatyvesnių pažiūrų katalikų pasaulėvaizdis tikriausiai buvo kiek sudrebintas šitokių pasisakymų, vyksta įdomus reiškinys: Vatikanas tarytum artėja prie tokio krikščioniškosios Europos įvaizdžio, kokį jį norėtų matyti turbūt ne vienas oficialios religijos atsisakęs žmogus. Tai yra, pakelti nykščius į viršų už Popiežiaus kalbas gali ir katalikybės dėl jos diskriminacinių pažiūrų bei prabangos spindesio atsisakęs buvęs katalikas.

Klausimas dabar tas, ar užteks vieno Popiežiaus Pranciškaus, kad Vatikanas priartėtų prie Europos Sąjungos (nors, žinoma, ne tik šio vienintelio regiono) deklaruojamų vertybių rinkinio? Organizacinių mechanizmų skaidrumas, reprezentatyvumas ir anti-diskriminaciniai įstatymai, kova su socialine atskirtimi: ES ir Vatikanas, jei žodžiai turės ir svaresnę veiksmų išraišką, gali turėti daug daugiau bendro, nei dabar. Žinoma, išlieka opus moterų teisių bei lygybės klausimas, į kurį negalima žiūrėti pro pirštus. Kas žino, gal tai – kitos Popiežiaus kalbos tema?

Justina Poškevičiūtė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorikas iš Vokietijos Lietuvą pažino nusprendęs čia išlaikyti vairavimo teises (31)

Kai priėjęs pasisveikinti Felixas Ackermannas raiškiai ištaria „laba diena“, pasitikslinu...

Pilnai dar neveikiančiu keltu „Regina Seaways“ plukdo į Švediją: nepatogumus kompensavo kotletu (18)

Spalio pradžioje iš Kylio į Klaipėdą plaukusiame kelte „ Regina Seaways “ dėl gedimo...

„Penktas kėlinys“ tarp Jasikevičiaus ir Obradovičiaus – varžėsi komplimentais (6)

Žaidė gerai, bet varžovai buvo dar geresni. Kauno „Žalgiris“ 75:82 nusileido Stambulo...

Ekipos progresu pasiguodęs Milaknis prisiminė pernykštę patirtį: jau buvo tokių situacijų (1)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkams nepavyko savaitės Eurolygoje užbaigti antra pergale: Stambulo...

Savaitgalį orai pasikeis galutinai: nemalonumai apims visą Lietuvą (48)

Šeštadienį Lietuvoje termometrai rodys 8–13 °C. O nuo naujos savaitės vidurio orai pasidarys...

Pagirtinai tris kėlinius kovojęs „Žalgiris“ neatlaikė Eurolygos vicečempionų tempo (428)

Kauno „Žalgiris“ (1/2) penktadienį nesėkme užbaigė šią Eurolygos dvigubą savaitę ir...

Urbšys kirto „valstiečių“ veidams: atrodo, kad jie yra apsvaigę nuo valdžios (63)

Lietuvoje – tikra įrašų krizė. Nereikalingus ir nenaudingus įrašus – sunaikina. O naudingi...

Masinė avarija kelyje Vilnius–Panevėžys: susidūrė 4 automobiliai ir autobusas žuvo žmogus (200)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad kelyje Vilnius–Panevėžys (A2) 21 kilometre susidūrė 4...

„AX Armani“ puolimo mašina sutriuškino „Olympiakos“, baskai krito nuo „Real“ lietuvių sąskaitoje – 17 taškų

Įspūdingą pergalę Pirėjuje pasiekė Milano „AX Armani“ (2/1) ekipa, kuri Eurolygos 3-iame...

Buvau priversta rinktis tarp aborto ir psichiatrinės ligoninės (58)

Kai Julie Mannix atsisakė darytis abortą, jos tėvai uždarė ją į psichiatrijos ligoninę. Tik...