aA
Sausio 26 d. švęsime Tarptautinę muitinės dieną. Šiais metais pasaulinė muitinių bendruomenė imsis plataus užmojo ateities darbotvarkės. Svarbi Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) Balio prekybos susitarimų rinkinio, priimto per gruodžio mėn. vykusį 9-tąjį PPO ministrų konferencijos posėdį, dalis yra Susitarimas dėl prekybos palengvinimo. Susitarime nustatyti konkretūs įsipareigojimai pertvarkyti, supaprastinti ir modernizuoti procedūras, taip pat didinti skaidrumą ir nuspėjamumą prekiautojams.
© Organizatorių nuotr.

Siekiant palengvinti prekybą, labai svarbus muitinės darbas. Kad prekyba iš tiesų palengvėtų, muitinės įstaigoms tenka svarbus vaidmuo – visų pirma, keisti požiūrį ir suvokimą. Muitinės ne tik saugo, kontroliuoja ir renka valstybės pajamas. Muitinės taip pat teikia paslaugas visuomenei ir prisideda prie ekonomikos plėtros ir pasaulinės gerovės. Kad muitinės veiksmingiau atliktų šį vaidmenį, labai svarbu jas remti ir stiprinti. Siekiant sėkmingai įgyvendinti Susitarimą dėl prekybos palengvinimo ir pasinaudoti jo teikiama nauda visame pasaulyje, būtina suteikti daugiau galių nacionalinėms muitinės įstaigoms.

Balio rinkinio Susitarimo dėl prekybos palengvinimo potencialas yra milžiniškas. Jame nustatytos priemonės sumažins administracinę naštą ir sandorių sąnaudas, todėl padidės gerovė. Šios priemonės ne tik gerins ekonominį veiksmingumą, bet ir turės teigiamą poveikį visuomenėms – padės sumažinti korupcijos mastą, nusikalstamumą ir saugumo riziką pasaulinėje tiekimo grandinėje. Besivystančioms šalims susitarimas padės sutaupyti maždaug 325 milijardus eurų per metus ir pagreitins jų integraciją į pasaulio ekonomiką.

Susitarimas padės besivystančioms ir mažiausiai išsivysčiusioms šalims sklandžiau prekiauti ir taip suteiks galimybę kurti geresnę ateitį. Jis taip pat bus naudingas išsivysčiusioms šalims: 10 proc. turėtų sumažėti prekybos sąnaudos ir palengvėti prekybos srautai veiklos vykdytojams. Prekybos palengvinimo nauda gali būti labai didelė, ypač tiems, kurie dar tik ketina diegti prekybos palengvinimo principus.

Didelis Susitarimo dėl prekybos palengvinimo nuopelnas – pripažįstama, jog tam tikroms šalims reikalinga finansinė parama, techninė pagalba ir pereinamasis laikotarpis, kad jos galėtų iki galo įvykdyti savo įsipareigojimus. Reformoms reikalingi ištekliai ir techniniai pajėgumai, bet susitarimu užtikrinama, kad parama būtų suteikta tiems, kuriems ji reikalinga ir kurie jos paprašo. Be to, jau parengti prekybos palengvinimo priemonių įgyvendinimo dokumentai, priemonės ir strategijos.

Pasaulio muitinių organizacija (PMO), turinti ilgą muitinės standartų įgyvendinimo patirtį, yra svarbus žinių ir paramos šaltinis 179 valstybėms narėms, kurioms tenka 98 proc. pasaulio prekybos. PMO standartai ir teikiama techninė pagalba padės darniai įgyvendinti Susitarimą dėl prekybos palengvinimo visame pasaulyje. ES jau seniai pripažino prekybos palengvinimo naudą ir ES šalys turi vienus geriausių tarptautinių reitingų šioje srityje. ES tvirtai remia Susitarimą dėl prekybos palengvinimo ir siekia užtikrinti, kad visos šalys turėtų tokias pačias galimybes pasinaudoti prekybos palengvinimu. PMO ir ES yra pasirengusios suintensyvinti šią veiklą ir sutelkti valstybes nares, kad PPO susitarimas dėl prekybos palengvinimo būtų įgyvendintas.

Finansinė ir techninė parama yra tik viena medalio pusė. Norint pasinaudoti prekybos palengvinimu, prireiks iniciatyvos ir užmojo – tuo kiekviena šalis turės pasirūpinti pati. Politikos formuotojai, prekybos institucija ir muitinė turi ryžtingai nusiteikti lengvinti prekybą, bet ir toliau vykdyti pavestas sienos kontrolės funkcijas. Susitarimas dėl prekybos palengvinimo gali būti veiksmingai įgyvendintas ir padidinti nacionalinę gerovę tik jei glaudžiai bendradarbiaus visi nacionaliniai suinteresuotieji subjektai. Per kelis artimiausius mėnesius turėsime puikią galimybę toliau lengvinti prekybą ir dėti geresnės ateities pamatus.

Už mokesčius ir muitus atsakingas Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta

Pasaulio muitinių organizacijos generalinis sekretorius Kunio Mikuriya

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Landsbergis: Venckienės ir kitose garsiose bylose uždėtas „kalpokas“, apie ką galima kalbėti, o apie ką – ne (310)

Daugybė neatsakytų klausimų jau dešimtmetį besitęsiančioje Garliavos istorijoje bei panašiose...

Dėl trečio kėlinio sindromo nuogąstaujantis Jasikevičius renkasi „geriausią prieinamą“ naujoką (13)

Trys pralaimėjimai iš eilės, ir visuose juose Šarūnas Jasikevičius mato vieną bendrą bruožą....

Palygino žiemos atostogų kainas populiariuose kurortuose: kai kuriuose išleisite dvigubai daugiau (8)

Artėjant didžiosioms žiemos šventėms, dažnas nori bent šiek tiek atsipūsti ir ištrūkti nors...

Trečias pralaimėjimas iš eilės: „Žalgirį“ nuskandino taiklūs Calatheso tritaškiai (443)

Kauno „Žalgiris“ (3-6) krenta į duobę – Eurolygoje patyrė trečią pralaimėjimą iš eilės...

Lietuva seka Melanios Trump pramintu keliu: ar pakaks tik vieno skonio cigarečių? DELFI specialiai iš Londono (31)

Seimo narys Mykolas Majauskas siūlo uždrausti elektroninių cigarečių skystį, kuriame yra...

Šiurpūs liudininkų pasakojimai apie dvaruose klaidžiojančias mirusiųjų sielas: nuo kankinimų iki nelaimingos meilės (5)

Lietuvos dvarininkų gyvenimas XIII-XIX a. apipintas pasakojimais ir paslaptimis. Sklando ne tik...

Tragedija Rusijoje: duobėje su verdančiu vandeniu žuvo du vyrai (127)

Rusijos Penzos mieste lengvasis automobilis įkrito į smegduobę, žuvo du vyrai, pradėtas...

Šiuose namuose jau spėjo pagyventi du garsūs aktoriai: žvilgtelėkite, kaip atrodo (2)

Kultinio serialo „Bręstantis blogis“ žvaigždė Aaron Paul kartu su savo žmona bei kūdikiu...

Po 30 metų trukusios santuokos atsidūrė aklavietėje: žmona panoro mane palikti, bet kaip ją sulaikyti? (16)

Ar pavyks išbristi iš aklavietės, priklauso nuo to, keik jūs abu sugebėsite atleisti, teigia...

Mano, kad atrado seniai ieškotą paslaptingą pasaulį: negi Saulės sistemoje dar yra neatrastų planetų (4)

Devintoji planeta astronomų protus jaudina jau seniai: manoma, kad mūsų Saulės sistemoje...