Šiais metais vyksiantys Europos Parlamento rinkimai neturėtų sutrikdyti euro įvedimo Lietuvoje nuo 2015 m. sausio 1 d. procedūrų, įsitikinęs finansų viceministras Algimantas Rimkūnas. Jeigu Lietuva atitiks vadinamuosius makroekonominius Mastrichto kriterijus, savo pritarimą euro įvedimui mūsų šalyje liepos mėnesį duos jau naujos sudėties EP. Tam, kad nekiltų jokių techninių nesklandumų, kryptingai dirba šalies diplomatai ir kiti atsakingi asmenys.
© Scanpix

Norint tapti euros zonos nare, šalis privalo ne tik atitikti teisinės ir ekonominės konvergencijos kriterijus, bet ir laiku gauti visų reikalingų ES institucijų pritarimą. Šiais metais Lietuvai nereikės specialiai prašyti Europos Komisijos ir Europos centrinio banko (ECB) ataskaitos apie atitikimą Mastrichto kriterijams, kaip tai daryti pernai reikėjo latviams, nes minėta ataskaita kas dveji metai parengiama automatiškai, savo įvertinimą gauna net ir tos valstybės narės, kurios neplanuoju tapti euro zonos narėmis, pvz., Danija. Esant palankiam įvertinimui dėl atitikimo konvergencijos kriterijams, sprendimą dėl euro įvedimo turi priimti ES Ekonomikos ir finansų ministrų taryba (ECOFIN) – pasikonsultavusi su Europos Parlamentu ir gavusi Europos Vadovų tarybos pritarimą.

„Kaip žinia, dabartinis Europos Parlamentas dirbs maždaug iki balandžio 20 d., toliau prasidės rinkimų kampanija, tačiau pagrindiniai darbai vis dėlto vyks dar dadartinio parlamento komitetuose. Iš esmės rinkiminės kampanijos metu, per pačius rinkimus ir po jų sprendimus priiminės EK, kuri dar dirbs sena sudėtimi, ir ECB, kuriame jokių permainų nenumatoma. Esant pozityviam Lietuvos makroekonominių rodiklių įvertinimui, beliks sulaukti formalių ECOFIN ir Europos parlamento patvirtinimų – tikimės, jog naujos sudėties EP tokį patvirtinimą duos vienoje pirmųjų plenarinių sesijų liepos mėnesį.“ - sako A. Rimkūnas. Tokiu atveju Lietuva išlaikytų tokį patį grafiką, kokį praėjusiais metais turėjo kaimynė Latvija.

Tuo, kad rinkimai į Europos Parlamentą nesutrikdys būtinų procedūrų, įsitikinęs ir Lietuvos banko Tarptautinių ryšių departamento direktorius Rimtautas Bartkus. Anot jo, rinkiminis ciklas neturėtų tapti kliūtimi Lietuvai įsivesti eurą. „Mums svarbu tinkamai padaryti savo namų darbus, tai yra, pasirengti sklandžiam valiutos pakeitimui ir dėti pastangas sustiprinti ekonominį tvarumą.“ - atkreipia dėmesį R. Bartkus.

Ar Lietuvai pavyks sulaukti teigiamo įvertinimo dėl atitikimo Mastrichto kriterijams? Finansų viceministras A. Rimkūnas primena, kad Europos Komisijos ir Europos centrinio banko ataskaitoje bus vertinami praėjusių metų Lietuvos makroekonomikos rodikliai (tame tarpe ir daug nerimo kėlęs infliacijos rodiklis), kurie turėtų atitikti keliamiems reikalavimams. „Tačiau yra dar vienas kiekybiškai sunkiai įvertinamas kriterijus – ekonomikos tvarumas. Šiuo klausimu ne taip viskas aišku...“ - prisipažįsta viceministras.

Bet kokiu atveju, Lietuva, įvertindama EP rinkimų faktorių, deda daug diplomatinių pastangų, kad nesutriktų euro įvedimo grafikas. Pasak viceministro A. Rimkūno, dar gruodžio mėnesį įvyko susitikimas su naujai paskirtu vadinamuoju „raportuotoju“ euro įvedimo Lietuvoje klausimu, jis kovą atvyksta į Lietuvą. „Prieš tai dar atvyks Europos Komisijos ekspertai, kalbėsimės, jie vertins mūsų padėtį. Tad – dirbame visais įmanomais frontais.“ - sako A. Rimkūnas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (187)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (187)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Nakvynė pajūryje už 5 eurus: poilsiautojai iškenčia vos 2-3 dienas (9)

„Šalta, žmonių nėra, vasara – š*****“, – piktai rėžia namelius poilsiautojams...

Orai tradicijų nelaužys – per Jonines bus vėsu ir šlapia (10)

Šventinis savaitgalis gražiais ir saulėtais orais nelepins, šilta taip pat nebus. Šalyje vyraus...

Teisiamųjų suole atsidūrusio Liberalų sąjūdžio reitingai smuko rekordiškai (12)

Jei rinkimai į Seimą vyktų dabar, Liberalų sąjūdis nepatektų į Seimą, nes neperžengtų...

Įspūdingas pirkinys nepasiekė Liudviko Andriulio – naujos „Audi“ teks laukti ilgai (33)

Vokietijoje praūžusi smarki audra sugadino ne vieną naują „ Audi “ automobilį. Tarp...

Ji turėjo gimti mirusi: sukrečianti po aborto išgyvenusios naujagimės istorija (82)

Kai Melissai Ohden suėjo 14 metų, ji sužinojo šokiruojančią tiesą – jos motina nutraukė...

Papiktino 100 eurų reikalavimas už staliuko rezervaciją: gal nevaidinkite čia Niujorko ar Londono (189)

Bent kartą gyvenime kavinėje ar restorane daug kam tenka rezervuoti staliuką kokiam nors...

Apie svarbią organizmui medžiagą žino ne visi: trūkumas vargina, bet jį pastebėti sunku (15)

Galbūt apie tai nesusimąstėte, tačiau priežastis, kodėl jums norisi saldumynų, esate pavargę...

Sinoptikai neišgąsdino: Palangoje – būriai poilsiautojų ne tik iš Lietuvos (39)

Ketvirtadienio vakarą lietaus nuplautoje Palangoje buvo galima sutikti vos vieną kitą praeivį,...