aA
Šiais metais vyksiantys Europos Parlamento rinkimai neturėtų sutrikdyti euro įvedimo Lietuvoje nuo 2015 m. sausio 1 d. procedūrų, įsitikinęs finansų viceministras Algimantas Rimkūnas. Jeigu Lietuva atitiks vadinamuosius makroekonominius Mastrichto kriterijus, savo pritarimą euro įvedimui mūsų šalyje liepos mėnesį duos jau naujos sudėties EP. Tam, kad nekiltų jokių techninių nesklandumų, kryptingai dirba šalies diplomatai ir kiti atsakingi asmenys.
© Scanpix

Norint tapti euros zonos nare, šalis privalo ne tik atitikti teisinės ir ekonominės konvergencijos kriterijus, bet ir laiku gauti visų reikalingų ES institucijų pritarimą. Šiais metais Lietuvai nereikės specialiai prašyti Europos Komisijos ir Europos centrinio banko (ECB) ataskaitos apie atitikimą Mastrichto kriterijams, kaip tai daryti pernai reikėjo latviams, nes minėta ataskaita kas dveji metai parengiama automatiškai, savo įvertinimą gauna net ir tos valstybės narės, kurios neplanuoju tapti euro zonos narėmis, pvz., Danija. Esant palankiam įvertinimui dėl atitikimo konvergencijos kriterijams, sprendimą dėl euro įvedimo turi priimti ES Ekonomikos ir finansų ministrų taryba (ECOFIN) – pasikonsultavusi su Europos Parlamentu ir gavusi Europos Vadovų tarybos pritarimą.

„Kaip žinia, dabartinis Europos Parlamentas dirbs maždaug iki balandžio 20 d., toliau prasidės rinkimų kampanija, tačiau pagrindiniai darbai vis dėlto vyks dar dadartinio parlamento komitetuose. Iš esmės rinkiminės kampanijos metu, per pačius rinkimus ir po jų sprendimus priiminės EK, kuri dar dirbs sena sudėtimi, ir ECB, kuriame jokių permainų nenumatoma. Esant pozityviam Lietuvos makroekonominių rodiklių įvertinimui, beliks sulaukti formalių ECOFIN ir Europos parlamento patvirtinimų – tikimės, jog naujos sudėties EP tokį patvirtinimą duos vienoje pirmųjų plenarinių sesijų liepos mėnesį.“ - sako A. Rimkūnas. Tokiu atveju Lietuva išlaikytų tokį patį grafiką, kokį praėjusiais metais turėjo kaimynė Latvija.

Tuo, kad rinkimai į Europos Parlamentą nesutrikdys būtinų procedūrų, įsitikinęs ir Lietuvos banko Tarptautinių ryšių departamento direktorius Rimtautas Bartkus. Anot jo, rinkiminis ciklas neturėtų tapti kliūtimi Lietuvai įsivesti eurą. „Mums svarbu tinkamai padaryti savo namų darbus, tai yra, pasirengti sklandžiam valiutos pakeitimui ir dėti pastangas sustiprinti ekonominį tvarumą.“ - atkreipia dėmesį R. Bartkus.

Ar Lietuvai pavyks sulaukti teigiamo įvertinimo dėl atitikimo Mastrichto kriterijams? Finansų viceministras A. Rimkūnas primena, kad Europos Komisijos ir Europos centrinio banko ataskaitoje bus vertinami praėjusių metų Lietuvos makroekonomikos rodikliai (tame tarpe ir daug nerimo kėlęs infliacijos rodiklis), kurie turėtų atitikti keliamiems reikalavimams. „Tačiau yra dar vienas kiekybiškai sunkiai įvertinamas kriterijus – ekonomikos tvarumas. Šiuo klausimu ne taip viskas aišku...“ - prisipažįsta viceministras.

Bet kokiu atveju, Lietuva, įvertindama EP rinkimų faktorių, deda daug diplomatinių pastangų, kad nesutriktų euro įvedimo grafikas. Pasak viceministro A. Rimkūno, dar gruodžio mėnesį įvyko susitikimas su naujai paskirtu vadinamuoju „raportuotoju“ euro įvedimo Lietuvoje klausimu, jis kovą atvyksta į Lietuvą. „Prieš tai dar atvyks Europos Komisijos ekspertai, kalbėsimės, jie vertins mūsų padėtį. Tad – dirbame visais įmanomais frontais.“ - sako A. Rimkūnas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda nutarė kirsti atgal: Šimonytės štabo lėšos pasiekė konservatorių partijos narius ir giminaičius (272)

Pirmadienį, likus mažiau nei savaitei iki antrojo prezidentinių rinkimų turo, Ingridos Šimonytės...

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (153)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Keturiolikmetė iš Klaipėdos traukiniu išvažiavo į Vilnių ir dingo (17)

Gegužės 20 d., apie 6.40 val., mama išlydėjo savo keturiolikmetę dukrą Evą R. (gim. 2004 m.)...

Vairuojantys „devyndarbiai“ prisipažino apie avarijas: net nepastebėjo partrenkto žmogaus (5)

Sėdę prie vairo vairuotojai nesugeba susitelkti svarbiausiai veiklai – vairavimui, sako saugaus...

Zelenskiui – Kremliaus perspėjimas (83)

Kremlius antradienį perspėjo Ukrainos naująjį prezidentą Volodymyrą Zelenskį neprašyti...

Žmoną paviešintu vaizdo įrašu sukompromituoti bandęs Rolandas Skaisgirys sulaukė jos atsako

Antradienį Vaidos ir Rolando Skaisgirių skyrybų dramą vainikavo „Videometros“ paviešintas...

Metė gydytojos darbą ir išėjo „į niekur“ – dabar valdo sėkmingą verslą (10)

Prieš trejus metus rezidentūros studijas atidėjusi perspektyvi gydytoja Rūta Merkytė nėrė į...

„INVL Asset Management“ paskirta 140 tūkst. eurų bauda

Lietuvos banko valdyba paskyrė 140 tūkst. Eur baudą UAB „ INVL Asset Management “ už jos...

Nauja tendencija: turtingieji kuria šeimos biurus, kad dar labiau praturtėtų (55)

Pasaulyje daugėja šeimos biurų, kurie skirti padėti turtingoms šeimoms ne tik valdyti jau turimą...

Surplys atleido NMA vadovą Bėrontą papildyta Bėronto komentaru (27)

Šiandien žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pasirašė įsakymą dėl Nacionalinės mokėjimo...