Buvęs Europos Komisijos (EK) vadovas Jacques Delorsas, EK vadovavęs 1985-1995, dabar vadovaujantis tyrimų institutui „Notre Europe“, įsitikinęs, kad Europai "būtina siela".
Jacques Delors
© UPPA/Scanpix

-Vis dažniau pasigirsta nuomonių, kad europinis projektas buksuoja. Kokia jūsų Europos ateities vizija?

-Be jau minėtų priežasčių yra dar dvi. Globalizacija stumia į tam tikrą nacionalizmą ar net regionalizmą. Vis labiau mūsų visuomenėse įsigali individualizmas. Tai kenkia tiek nacionalinei, tiek europinei demokratijai.

-„Europos Parlamento dėka pliuralistinė gyvybinga demokratija yrane tuščia sąvoka, bet tikrovė“, – šiandien sakėte europarlamentarams.Kaip atnaujinti Europos ir piliečių ryšį, kuris, daugelio nuomone, yranutrūkęs?

-Šįryt savo pasisakyme priminiau, jog europinėdemokratija egzistuoja. Tarkime, EP dėka buvo patvirtinta subalansuotaPaslaugų direktyva. Kuri iš 27 vyriausybių kalba apie EuroposParlamento nuveiktus darbus? Kiek iš jų aiškina apie europinędemokratiją? Nė viena. Antipedagogika ateina ne iš ES institucijų, betiš nacionalinių vyriausybių.

-Vienas Europos Parlamento draugų „Facebook'o“ tinkle, vardu Danielis, teigia, jog Europos projektas iki šiol buvo vykdomas „iš viršaus į apačią“, tuo tarpu tikrą vienybę sukurti įmanoma tik iš apačios į viršų. Ką manote apie šiuos žodžius?

-Jie nėra klaidingi. Pradžioje Europos projektą leido plėtoti pokario entuziazmas, vėliau jis tapo labiau elitiniu ir ekonominiu. Kadangi Europa nėra federacija, tokia kaip JAV, demokratijos įgyvendinimo tarpininkas yra nacionalinė vyriausybė.

Vis dėlto, jei vyriausybėms priimtina apie Europą kalbėti taip, tarytum tebebūtų prieš du amžius vykusio Vienos Kongreso laikai, vargu ar galėsime ką nors padaryti. Negalime sukurti prieš vyriausybes nukreiptos Europos, deja, jos toli gražu nėra entuziastingai nusiteikusios Europos atžvilgiu.-Vokietijos susivienijimo metu vadovavote Europos Komisijai. Koks jūsų vaidmuo „istorijos pagreitėjimo“ procese?

-1989-aisiais įsibėgėję įvykiai galėjo vesti jei ne į pasaulinį karą, tai link kruvinų susidūrimų ar nestabilumo laikotarpio.

Kadtaip neatsitiko, turime būti dėkingi Gorbačiovui, prezidentui Bušuivyresniajam, kancleriui Koliui ir M. de Mezjerui. Valstybių vadovai irEuropos Bendrija greitai ėmė ginti idėją, jog Rytų Vokietija yraEuropos dalis.

Šiomis aplinkybėmis ėjau Europos Komisijospirmininko pareigas, turėdamas teisės aktų iniciatyvos ir sutarčiųsaugotojo teises. Nuo pat 1988-ųjų stengiausi atkreipti dėmesį įesmines problemas, o dieną po sienos griūties patikinau, kad rytųvokiečių vieta – Europoje. Sulaukiau kai kurių žmonių kritikos, tačiautai buvo istoriniai pokyčiai.

-Ar turėjote baimių dėl Rytų Vokietijos integracijos į Europos Bendriją?

-Taip.nors galutinis rezultatas buvo teigiamas, mano atsakomybę turintisžmogus privalėjo nerimauti. Vakarų vokiečiams aiškinau apie tarp taipvadinamųjų „vesių“ ir „osių“ kylančias problemas.

Nors nebuvo ikigalo aišku, ar viskas pavyks, daugelis vakarų vokiečių entuziastingainorėjo padėti Rytams. Daugelis vadovų ėmė kurti įmones RytųVokietijoje, kurios ekonominė padėtis buvo apgailėtina.

Iš esmės, procesas dar nesibaigė, tačiau manau, jog per dvidešimtmetį Vokietija nuveikė nepaprastai daug.

-Ar Vokietijos susivienijimo pamokos gali tapti pavyzdžiu naujų ES narių integracijai?

-Padėtisgerokai pasikeitė. 1989-ųjų įvykiai atvėrė kelią Vokietijossusivienijimui ir Europos plėtrai. Manau, jog tai, kas įvykoVokietijoje, sukėlė daug emocijų vakaruose gyvenusiems europiečiams.

Kalbantapie kitas šalis, visuomet buvau plėtros šalinininkas. Galbūt buvopasirinktas netinkamas metodas. Jei tuo metu būčiau buvęs valdžioje,būčiau palengvinęs procesą.

Tarp europiečių būtinas tikrasabipusis supratimas, kurį puoselėjo Europos tėvai kūrėjai, o ne vienbendri interesai. Reikia neleisti šiai ugniai užgesti. Kartą esu sakęs,jog Europai būtina siela. Tai gali šokiruoti dalį tikinčiųjų, tačiaugalvoje turėjau pasaulietišką šio žodžio reikšmę. Sielos reikia iršiandieninei Europai.


Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Galingiausią žmogų Sovietų Sąjungoje pažadino skambutis, šis sureagavo ne iškart: pasekmės buvo tragiškos (264)

Ankstyvą 1986 m. balandžio 26-osios rytą įvyko viena didžiausių atominių katastrofų...

Palangos bare gavusi sąskaitą nustėro (540)

„Jei nebūčiau pastebėjusi, būčiau tiesiog sumokėjusi daugiau nei reikia, nes padavėjas nei...

Naktinės linksmybės Palangoje: Jonines nurungė priešvestuvinis šėlsmas (30)

Joninių išvakarėse J. Basanavičiaus gatvę užliejusioje minioje buvo galima pastebėti ne vieną...

Kraupiais nusikaltimais pažymėta Vilniaus vieta, kur siautė mokytoju troškęs tapti maniakas (89)

Sostinėje esančio Pasakų parko pavadinimą žino net ir kitoje Lietuvos pusėje gyvenantys...

Kritikus apraminę vokiečiai tikisi lemtingo lūžio, švedus įsiutino nepagarba: būta „tam tikrų“ gestų (91)

Vokietija vaikščiojo labai plonu ledu ir pasaulio čempionus nuo kuklaus taško su Švedija skyrė...

Vyrai į vatą nevynioja: taiklios žinomų tėčių mintys apie tėvystę kelia juoką

Vaikai vargina, veda iš proto ir kiekvieną akimirką bando tėvų nervų ir kantrybės ribas. Bet...

Joninių laužai Kernavėje skelbia: dienos ima trumpėti (26)

Kur švęsti Jonines? Į šį klausimą vienintelį atsakymą žinantys kasmet traukia į Senąją...

Išvardijo, kokios ligos tyko vakarėlių užkandžiuose (9)

Koks vakarėlis, jei ant stalo nėra padėto didžiulio dubens traškučių ir užtepėlių jiems?...

Dramatiška vokiečių pergalė išsaugo pasaulio čempionų kailį incidentas po rungtynių (454)

Šeštadienio vakarą futbolo sirgalių dėmesį kaustė žūtbūtinė titulą ginančių vokiečių...

Atmetęs dar vieną pasiūlymą iš už Atlanto Jasikevičius nesiblaškys – lieka „Žalgiryje“ (317)

Po istorinio sezono su Kauno „Žalgiriu“ 42 metų Šarūnas Jasikevičius vos kelias dienas...