Visuomenės apklausos rodo, kad šiuo metu mūsų žmonėms yra aktualiausios keturios problemos – mažos pajamos, nedarbas, emigracija ir teisingumo trūkumas. Ar daug kandidatų į Europos Parlamentą suvokia šias problemas? Kaip jie siūlo jas spręsti būdami Europos Parlamento nariais? Manau, piliečiai privalo nuplėsti „ribotų Europos Parlamento kompetencijų“ šydą ir gauti iš kiekvieno kandidato atsakymą – ką jis ruošiasi padaryti spręsdamas Lietuvos žmonėms opiausias problemas.
Juozas Bernatonis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Po Lisabonos sutarties Europos Parlamentas tapo lygiaverčiu europinių įstatymų leidėju su valstybėms narėms atstovaujančia Taryba. Todėl labai svarbu, kad Lietuvos atstovai parlamente koordinuotų savo veiklą su Lietuvos vyriausybės pozicija įvairiais europinės teisės klausimais. Tik taip galima geriausiai išryškinti ir apginti Lietuvos interesus. Be to, būtina ieškoti paramos ir EP politinėse frakcijose. O svarbiausia, kad mūsų atstovai būtų patyrę žmonės, suvokiantys europinę teisę, įvaldę diplomatinį derybų meną ir sugebantys dirbti nuosekliai, sistemingai.

Socialdemokratai dirba ir į Europos Parlamento rinkimus eina vadovaudamiesi idėja – svarbiausia žmogus. Savo programoje mes įsipareigojame kurti pažangią Lietuvą pažangioje Europoje, kurios ekonomika būtų grindžiama demokratiniu valdymu ir užtikrintų geresnį žmonių gyvenimą. Mes siekiame pertvarkyti Europos Sąjungą taip, kad ji taptų Solidarumo Sąjunga.

Kartais žmonės apie Europos Parlamentą galvoja nutolintai, neįžiūri nei naudos sau, nei visai Lietuvai. Būtina paneigti tą stereotipą, kad Briuselis toli ir jam mūsų žmogus nerūpi. Kiekvienas kandidatas turi įsipareigoti spręsti Lietuvai šiuo metu svarbiausias - nedarbo, skurdo, emigracijos ir teisingumo - problemas.

Kriziniais konservatorių valdymo metais tik pagal oficialius duomenis Lietuvą paliko beveik 220 tūkstančių žmonių. Nesugebėdami įtakoti šių procesų, konservatoriai ėmė skleisti erezijas apie emigracijos naudą. Mano požiūris kitoks: nesibaigianti emigracija – didžiausia grėsmė Lietuvai. Jauni, darbštūs ir kūrybingi žmonės išvyksta ne nuotykių, o darbo ir socialinio teisingumo ieškoti. Kad jaunimas nepaliktų Lietuvos, būtina čia sukurti pažangias ir deramai apmokamas darbo vietas ir nemokamą aukštąjį mokslą. To jau pasiekė Estijos socialdemokratai. Jau dabar ES numatė tam tikras kovos su jaunimo nedarbu priemones, pavyzdžiui, vadinamosios „Jaunimo garantijos“ – valstybių įsipareigojimas darbo biržoje užsiregistravusiam jaunimui per ketvirtį pasiūlyti darbo vietą ar kitą užsiėmimą. Naujoje finansinėje perspektyvoje per 17 milijardų eurų yra numatyti Erasmus ir iniciatyvos skatinimo programos vykdymui. Kiekvienas Lietuvai Europos Parlamente atstovaujantis narys privalo padėti Lietuvai išnaudoti šias galimybes.

ES patvirtino strategiją „Europa 2020“, kurioje numatė konkrečius tikslus, tame tarpe 20 mln. sumažinti skurde gyvenančių žmonių skaičių, užtikrinti, kad trys ketvirtadaliai 20-64 metų amžiaus žmonių turėtų darbą. Šią strategiją įgyvendina visos ES institucijos, tam yra kuriamos specialios programos ir iniciatyvos. Nemažai gali nuveikti ir EP nariai. Mums turėtų būti gėda, kad pagal skurdą esame ketvirti nuo galo ES - skurdo paplitimas didesnis tik Latvijoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje -, o pagal minimalų atlyginimą mus aplenkė ir Latvija. Tokia situacija susidarė, kadangi konservatorių vyriausybė visą krizės naštą suvertė ant neturtingų žmonių pečių. Taip pat neišnaudojo tų galimybių, kurias suteikė ES verslo vystymui.

Pagrindinis europinių lėšų panaudojimo kriterijus turi būti atsiperkamumas - visų pirma, naujų darbo vietų kūrimas ir žmonių pajamų didinimas.

Europines žmogaus teises suprantu žymiai plačiau, negu aiškina kai kurie kolegos. Pirmiausia, tai teisė į darbą, į normalų atlyginimą už darbą, tai teisė į socialines garantijas – kitaip sakant, teisė į normalų gyvenimą. Teisingumas yra ta sritis, kurioje dera ir susikerta EP ir nacionalinių parlamentų kompetencija. Europinės ir nacionalinės teisės santykis – labai sudėtingas, komplikuotas ir plačiai diskutuojamas dalykas. Todėl kiekvienas Europos Parlamento narys iš Lietuvos privalo sau kelti uždavinį – ginti Lietuvos nacionalinę teisę nuo nepagrįsto europinės teisės spaudimo. Ir europinės žmogaus teisės turi būti įgyvendinamos Lietuvoje atsižvelgiant į mūsų tautos tradicijas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Analizė parodė žiaurią realybę: tai, kas vyksta Lietuvos ligoninėse, netelpa į jokius rėmus (6)

Apie darbo vietų ir gydymosi paslaugų išsaugojimą regionuose garsiai kalbantys politikai dėl...

Netikėtas inspektorių reidas prekybos centre: svorį ant pakuotės atitiko ne visos prekės (1)

Vasarą galima pavadinti tikru ledų karštinės sezonu. Tačiau ar tikrai nusipirkus tam tikro...

Prabilo mįslingai mirusio kario artimieji: mirties priežastis yra visiškai neaiški (317)

Savaitgalį vykusios karių linksmybės baigėsi mįslinga tragedija – netikėtai mirė 25-erių...

Užkalnis. Kodėl gyvename blogai? Nes turime per daug atostogų ir laisvų dienų (644)

Palaukit, apie ką aš čia vėl? Apie tą patį: kad turime Lietuvoje viską, ko nusipelnome, ir dar...

Ulevičius: Palangoje sustabdytas „Cadillac“ – ne Karbauskio patikslinta 00.20 (347)

Ketvirtadienio vakarą naujienų portalas lrytas.lt paskelbė, kad Palangos prieigose vykdyto...

Po dailidžių ir studentų sviesto iššūkio „Žalgirio“ treneris prabilo apie būtinas permainas (15)

5 tūkst. gyventojų neturinčio Klaksviko (Farerų salos) futbolininkai nepasimetė šimtą kartų...

Karolina Meschino prakalbo apie siaubingus kompleksus, kurie kamuoja nuo pat vaikystės: rengėsi net tėčio drabužiais (127)

Kompleksų, ko gero, turi kiekvienas žmogus – net ir žvaigždės prisipažįsta, kad vienu ar kitu...

Ginekologė įspėja neprisižaisti: įvardijo pačią nepatikimiausią priemonę nuo nėštumo (59)

Nors rinkoje apstu įvairių priemonių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, ne visi linkę jomis...

Alikantėje įstrigę lietuviai kelias valandas duso lėktuve (44)

Ketvirtadienio popietę iš Alikantės į Kauną turėjęs skristi „Ryanair“ oro linijų...

Kaip aš sužinojau, kad mano vyras vedė kitą moterį (11)

Yve Gibney, nacionalinės sveikatos tarnybos medicinos sesuo iš Mersisaido, buvo laimingai...