aA
Visuomenės apklausos rodo, kad šiuo metu mūsų žmonėms yra aktualiausios keturios problemos – mažos pajamos, nedarbas, emigracija ir teisingumo trūkumas. Ar daug kandidatų į Europos Parlamentą suvokia šias problemas? Kaip jie siūlo jas spręsti būdami Europos Parlamento nariais? Manau, piliečiai privalo nuplėsti „ribotų Europos Parlamento kompetencijų“ šydą ir gauti iš kiekvieno kandidato atsakymą – ką jis ruošiasi padaryti spręsdamas Lietuvos žmonėms opiausias problemas.
Juozas Bernatonis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Po Lisabonos sutarties Europos Parlamentas tapo lygiaverčiu europinių įstatymų leidėju su valstybėms narėms atstovaujančia Taryba. Todėl labai svarbu, kad Lietuvos atstovai parlamente koordinuotų savo veiklą su Lietuvos vyriausybės pozicija įvairiais europinės teisės klausimais. Tik taip galima geriausiai išryškinti ir apginti Lietuvos interesus. Be to, būtina ieškoti paramos ir EP politinėse frakcijose. O svarbiausia, kad mūsų atstovai būtų patyrę žmonės, suvokiantys europinę teisę, įvaldę diplomatinį derybų meną ir sugebantys dirbti nuosekliai, sistemingai.

Socialdemokratai dirba ir į Europos Parlamento rinkimus eina vadovaudamiesi idėja – svarbiausia žmogus. Savo programoje mes įsipareigojame kurti pažangią Lietuvą pažangioje Europoje, kurios ekonomika būtų grindžiama demokratiniu valdymu ir užtikrintų geresnį žmonių gyvenimą. Mes siekiame pertvarkyti Europos Sąjungą taip, kad ji taptų Solidarumo Sąjunga.

Kartais žmonės apie Europos Parlamentą galvoja nutolintai, neįžiūri nei naudos sau, nei visai Lietuvai. Būtina paneigti tą stereotipą, kad Briuselis toli ir jam mūsų žmogus nerūpi. Kiekvienas kandidatas turi įsipareigoti spręsti Lietuvai šiuo metu svarbiausias - nedarbo, skurdo, emigracijos ir teisingumo - problemas.

Kriziniais konservatorių valdymo metais tik pagal oficialius duomenis Lietuvą paliko beveik 220 tūkstančių žmonių. Nesugebėdami įtakoti šių procesų, konservatoriai ėmė skleisti erezijas apie emigracijos naudą. Mano požiūris kitoks: nesibaigianti emigracija – didžiausia grėsmė Lietuvai. Jauni, darbštūs ir kūrybingi žmonės išvyksta ne nuotykių, o darbo ir socialinio teisingumo ieškoti. Kad jaunimas nepaliktų Lietuvos, būtina čia sukurti pažangias ir deramai apmokamas darbo vietas ir nemokamą aukštąjį mokslą. To jau pasiekė Estijos socialdemokratai. Jau dabar ES numatė tam tikras kovos su jaunimo nedarbu priemones, pavyzdžiui, vadinamosios „Jaunimo garantijos“ – valstybių įsipareigojimas darbo biržoje užsiregistravusiam jaunimui per ketvirtį pasiūlyti darbo vietą ar kitą užsiėmimą. Naujoje finansinėje perspektyvoje per 17 milijardų eurų yra numatyti Erasmus ir iniciatyvos skatinimo programos vykdymui. Kiekvienas Lietuvai Europos Parlamente atstovaujantis narys privalo padėti Lietuvai išnaudoti šias galimybes.

ES patvirtino strategiją „Europa 2020“, kurioje numatė konkrečius tikslus, tame tarpe 20 mln. sumažinti skurde gyvenančių žmonių skaičių, užtikrinti, kad trys ketvirtadaliai 20-64 metų amžiaus žmonių turėtų darbą. Šią strategiją įgyvendina visos ES institucijos, tam yra kuriamos specialios programos ir iniciatyvos. Nemažai gali nuveikti ir EP nariai. Mums turėtų būti gėda, kad pagal skurdą esame ketvirti nuo galo ES - skurdo paplitimas didesnis tik Latvijoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje -, o pagal minimalų atlyginimą mus aplenkė ir Latvija. Tokia situacija susidarė, kadangi konservatorių vyriausybė visą krizės naštą suvertė ant neturtingų žmonių pečių. Taip pat neišnaudojo tų galimybių, kurias suteikė ES verslo vystymui.

Pagrindinis europinių lėšų panaudojimo kriterijus turi būti atsiperkamumas - visų pirma, naujų darbo vietų kūrimas ir žmonių pajamų didinimas.

Europines žmogaus teises suprantu žymiai plačiau, negu aiškina kai kurie kolegos. Pirmiausia, tai teisė į darbą, į normalų atlyginimą už darbą, tai teisė į socialines garantijas – kitaip sakant, teisė į normalų gyvenimą. Teisingumas yra ta sritis, kurioje dera ir susikerta EP ir nacionalinių parlamentų kompetencija. Europinės ir nacionalinės teisės santykis – labai sudėtingas, komplikuotas ir plačiai diskutuojamas dalykas. Todėl kiekvienas Europos Parlamento narys iš Lietuvos privalo sau kelti uždavinį – ginti Lietuvos nacionalinę teisę nuo nepagrįsto europinės teisės spaudimo. Ir europinės žmogaus teisės turi būti įgyvendinamos Lietuvoje atsižvelgiant į mūsų tautos tradicijas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė: aš nevengiu sąsajų su partija, tačiau turiu visišką sprendimų laisvę (448)

Prezidento posto siekianti Ingrida Šimonytė sako, kad rinkimų kampanija niekaip nepakeitė jos...

Lietuvos nusikalstamumui – dar neregėtas teisėsaugos smūgis: paviešino, kaip gudriai grupuotės veikia šiais laikais (132)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Rusijos propagandistas prisikalbėjo, sulaukė kvietimo į dvikovą (278)

Rusijos valstybinės televizijos propagandininkas sulaukė kvietimo į dvikovą – ir viskas dėl...

Įsivyraus vėsesni orai (3)

Penktadienio dieną šaltasis atmosferos frontas iš mūsų šalies stums paskutinius šiltos ir...

Valinską pagyręs Jasikevičius kalbėjo apie White'o svorį ir svarbiausią faktorių finale (2)

Į „Betsafe– LKL “ finalą žengusio Kauno „Žalgirio“ vedlys Šarūnas Jasikevičius...

Mėnesio prognozė: birželio orai džiugins, bet ne visą laiką (16)

Lietuvos upėse ir ežeruose paviršinė vandens temperatūra netoli kranto jau yra pasiekusi...

Panevėžyje rimto pasipriešinimo nesulaukęs „Žalgiris“ – LKL finale (46)

Kauno „Žalgiris“ tęsia tradiciją – jau 26-tą sezoną iš eilės iškopė į...

Mokslų daktarė išaiškino, kokia smidrų nauda mūsų organizmui ir kaip tinkamai juos reikia paruošti (53)

Nors lietuviai smidrus atrado pakankamai neseniai, tačiau kulinariniame meniu jie gyvuoja jau...

Neatsilaikė rusaitės kerams: „nuodų spintoje“ laikytas įrašas paviešintas Europai lemtingu metu (79)

Nelyginant perkūnas iš giedro dangaus į Austrijos vyriausybę trenkė kompromituojantis vaizdo...

Neseniai vaikelio susilaukusi Gerda Žemaitė švenčia gimtadienį: ryte sulaukė ypatingos sūnaus dovanos (44)

„TV pagalbos“ žvaigždė Gerda Žemaitė švenčia 38-ąjį gimtadienį. Balandžio 3-iąją...