aA
"Išminčių tarybos" ataskaitoje pateiktas problemų, su kuriomis ES gali susidurti per ateinančius 20 metų, sąrašas, praneša „Euobserver“. Akivaizdu, kad jų sprendimui bus būtinas drąsus vadovavimas. Daugelio žmonių manymu būtent šios savybės ir trūksta dabartiniams ES politikams.
Vaira Vykė-Freiberga
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

46 lapų dokumentas, kurį paruošė 12 asmenų „Išminčių taryba", kuriam pirmininkavo buvęs Ispanijos ministras pirmininkas Felipe Gonzalezas, dalyvavo ir buvusi Latvijos prezidentė Vaira Vykė - Freiberga, buvo pristatytas sekmadienį (gegužės 9 d.). Dokumente nagrinėjamos probleminės sritys, kuriose šalims narėms nepavyko pasiekti progreso, nepaisant to, kad Europos politikai keletą metų žinojo, kad šias problemas reikia spręsti.

„Projekto Europa 2030“ ataskaitoje pažymima, kad dabartinė finansinė krizė, kurios metu šalių vyriausybės bandė išlaikyti pasitikėjimą silpnėjančiomis eurozonos rinkomis, yra „raginimas Europai reaguoti į besikeičiančią pasaulio tvarką“.

„2010 m. gali pažymėti naujo ES etapo pradžią, o ateinančiais 50 metų Europa gali atlikti kategoriško pasaulio veikėjo vaidmenį, arba kitu atveju sąjunga ir jos narės gali susidurti su atskirtimi ir tapti vis mažiau svarbiu Azijos žemyno vakarų pusiasaliu“, – įspėjama dokumente.

Kai kurios konkrečios rekomendacijos pateiktos ekonominio valdymo srityje. Jau pastebima, kad įvykiai, susiję su bandymais gelbėti skolų spaudžiamą Graikiją, verčia perrašyti ES taisykles.

„Svarbiausia, kad šiai situacijai reikia stipraus politinio valdymo, tokio valdymo, kuris išsiskiria sugebėjimu palaikyti sąžiningą ir vaisingą dialogą su piliečiais ir valdyti partnerystės principu“, – teigiama ataskaitoje.

Ataskaitoje nurodoma, kad yra būtina ilgalaikė Europos gynybos vizija ir bendra Europos strateginė koncepcija. Teigiama, kad kol kas ES nesugebėjo paversti savo ekonominės įtakos politine įtaka: „Tik sukūrusi tokį strateginį požiūrį į užsienio reikalus, ES sugebės didžiulę savo ekonominę įtaką (kol kas didžiausią pasaulyje) veiksmingiau paversti politine įtaka.“

ES piliečiai

Didelė ataskaitos dalis yra skirta ES piliečiams, kurie, daugumos nuomone, yra atskirti nuo Europoje vykstančio politinio proceso. Pažymima, kad piliečiai turės jausti Europos projekto „nuosavybės teisę“, jei juo norima sėkmingai siekti tolimesnių tikslų.

Patariama pakeisti Briuselio dėmesį „komunikacijų politikai“, dažnai turinčiai per daug teigiamą požiūrį, labiau realistišku požiūriu.

„Vietoje dėmesio komunikacijų politikai, kuri kartais ribojasi su propaganda, pageidautina kalbėti apie politiką, atvirai paaiškinant, koks kyla pavojus ir nurodant įvairius galimus pasirinkimus.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (60)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (326)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (573)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (773)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (11)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika (98)

2017 metų gruodį prieš pat Kalėdas Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (62)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Finansų planavimo programėlės – išmanus būdas taupyti (6)

Finansų ekspertai sako, kad tarp turtuolio ir vargšo paprastai būna vienas esminis skirtumas –...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1386)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Gražulio nuopelnų (252)

Petro Gražulio paskyrimas į Žmogaus teisių komitetą ne tik sulaukė 16 tūkst. parašų,...