aA
Graikijoje netgi vidurinioji klasė jaučia krizės daromą poveikį. Nemokamų virtuvių veikla ir maisto davinių išdavimas organizuojami net ir prabangiuosiuose Atėnų priemiesčiuose.
© AP/Scanpix

Kaip rašo DW, elegantiškame ir žaliame Kifisijos miesto priemiestyje Maria Kefalas-Salmatani, jaučiantiems nepriteklių dalinamas maistas ir medikamentai. 2003 m. į miesto tarybą buvo išrinktas naujasis narys, pasižadėjęs įrengti naujus namus neįgaliems vaikams ir jaunimui. Tačiau nuo tada vietos valdžios prioritetai pasikeitė: dėl įsiplieskusios ekonominės krizės, šiam išrinktam tarybos nariui iš pradžių teko pasirūpinti tais, kas labiausiai pajautė nepriteklių. Didžiąją šio projekto finansavimo dalį – 4 mln. eurų (13,81 mln. litų) – skyrė Europos Sąjunga (ES). Šiandieną šiam pagalbos teikimo projektui didžiąją finansavimo dalį skiria privatūs asmenys, tačiau šių metų sausio mėn. Kifisijos miesto administracija ketina atidaryti socialinę vaistinę, kuri taip pat bus skirta nepriteklių jaučiantiems gyventojams.

„Nuo devintojo XX a. dešimtmečio mūsų miestas buvo vieta, kurią gyvenimui buvo linkę rinktis įžymūs žmonės, tačiau tai tik viena medalio pusė. Kifisijoje yra viduriniosios klasės šeimų, susiduriančių su bedarbystės košmaru“, - pasakoja 62-ejų miestelio gyventojas. Šiame mieste yra daugybė šeimų su vaikais, kuriose anksčiau dirbo abu tėvai, tačiau dabar abu jie yra netekę darbo. Prasiskolinę verslininkai taip pat jaučia krizės padarinius taip stipriai, kad kartais netgi nebegali savarankiškai nusipirkti maisto produktų.

Svarbiausia – diskretiškumas

19 darbuotojų kasdien rūpinasi maisto dalijimu, jiems gelbsti savanoriai. Šiuo metu Kifisijoje 170 asmenų yra užsiregistravę gauti pagalbą maisto produktais. Tikrasis jaučiančių nepriteklių skaičius turbūt yra daug didesnis, nes kartais kadaise buvusios pasiturinčios šeimos paprasčiausiai yra per daug išdidžios kad pripažintų savo ekonominę situaciją ir priimtų valstybės skiriamą pagalbą.

„Labai dažnai žmonės mums užsimena, pavyzdžiui, kad jų kaimynų namuose nedega šviesa, o tai paprastai reiškia, kad elektra buvo atjungta dėl skolų“, - pasakoja tarybos narė Maria Kefalas Salmatani. Tokiais atvejais psichologai ir socialiniai konsultantai bando susisiekti su tokiais asmenimis ir suteikti jiems pagalbą, tai darydami kiek įmanoma diskretiškiau.

Kaip pasakoja miestelio meras Pantelisas Xyridakisas, panaši situacija susiklosčiusi ir į šiaurę nuo Atėnų esančiame prabangiame Psichikono priemiestyje, kur diskretiškumas – pagrindinis pagalbos teikimo principas. Gyventojai, kurie dabar yra patekę į sunkią finansinę situaciją ir gėdijasi paprašyti pagalbos, anksčiau net nebūtų galėję pagalvoti, kad kada nors pateks į tokią aklavietę, todėl miestelio valdžia nusprendė imtis ko nors neįprasto.

„Prieš pusantro mėnesio mes atidarėme kioską, kur kiekvienas gali ateiti ir palikti maisto skurstantiems“, - pasakojo P. Xyridakisas. „Šis kioskas pastatytas priešais didelį prekybos centrą, tačiau surinktas maistas dalijamas skurstantiems kitose nuošalesnėse vietose.“ Tam, miestelio mero nuomone, yra savaime suprantama priežastis. Aukojantys visada nori, kad juos pamatytų, todėl tai visada motyvuoja žmones aukoti. Kita vertus, iš paaukotų produktų gyvenantys asmenys nenorėtų, kad juos kas matytų.

Bažnyčios teikiama pagalba - priimtinesnė

Prieš prasidedant ekonominei krizei, nekilnojamojo turto kainos Psichikone buvo pasiekusios 10 tūkst. eurų (34 528 litų) už kvadratinį metrą. Šio miestelio valdžia tada net nebūtų pagalvojusi, kad jiems teks pradėti tiekti pirmo būtinumo maisto prekes skurstantiems. Tačiau pastaruosius keletą metų maisto dalijimo punkte jau lankosi 120 asmenų. Kartą per savaitę šie žmonės ateina atsiimti maisto davinio, kurio turėtų pakakti savaitei. Per Kalėdas Psichikone taip pat buvo surengta šventė, į kurią buvo kviečiami visi jaučiantys nepriteklių.

P. Xyridakiso teigimu, jam tai tapo puikia galimybe asmeniškai susipažinti su visais šiais žmonėmis bei informuoti juos apie teikiamą pagalbą. Tačiau net miestelio meras nežino tikslaus skurstančiųjų skaičiaus, nes didelė jų dalis nesikreipia į valstybines institucijas, o atvyksta ieškoti pagalbos į bažnyčias.

„Mūsų paskaičiavimais, mažiausiai 300 mūsų miestelio gyventojų kiekvieną dieną kreipiasi pagalbos į bažnyčios maisto banką“, - pasakojo P. Xyridakisas. Katalikų bažnyčia, turinti atskirą maisto banką, ypatingai aktyviai teikia tolio pobūdžio pagalbą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvio gyvenimas – deimantais klotas: jaunas vyras sukasi klestinčiuose versluose per du žemynus (35)

Jaunas Lietuvos žydas Patrikas Ribas šiandien gali džiaugtis itin sėkmingu šeimos verslu. Nuo...

Nesuvokiamos skerdynės: dėl 10 km plyno lauko galvas padėjo per milijoną karių (69)

Somos mūšis , buvo vienas didžiausių Pirmojo pasaulinio karo mūšių. Jis vyko nuo 1916-ųjų...

Princesės Dianos žūties liudininkais tapusi amerikiečių pora bijo dėl savo gyvybių: parodymai atskleidė netikėtas detales (80)

Kaip sako 1997 metų rugpjūčio 31 dieną princesės Dianos žūties Paryžiuje liudininkais...

Paaugliai žaislus keičia į ginklus: buriasi į grupes, smurtauja, vagia ir nieko nebijo (137)

Vagia automobilius, peilius naudoja kaip grasinamuosius įrankius, apiplėšinėja, spardo, muša ir...

Patikrinę iš JAV į Lietuvą atvežtą „Volvo“ visureigį konstatavo: gerai, kad ne dyzelinis (128)

Vieša paslaptis, sako autoservisų specialistai, kad dažniausiai benzininiai automobiliai genda...

Nemaloni tiesa: šie baisuokliai gyvena ant jūsų veido ir kasnakt rengia puotas (35)

Nepulkite į paniką, bet ant jūsų veido veikiausiai yra kelios dešimtys voragyvių, gyvenančių...

Į kovą dėl Davieso parašo jungiasi „Barcelona“: pasiūlymas gerokai pelningesnis nei kitų (9)

Kauno „Žalgirio“ lyderis Brandonas Daviesas – dar vieno Eurolygos grando radare. Pasak...

Kodėl daliai žmonių sunkiau pajusti orgazmą ir ką jiems daryti (12)

Žmonės nepatiria orgazmo taip dažnai, kaip rodoma Holivudo filmuose ar kalbama prie savaitgalio...

Grilio mylėtojų šventėje – nuodėmingo maisto lavina: kepimo virtuozai pranoko patys save (9)

Saulėtą šeštadienio popietę būrys žmonių rinkosi į didžiausios Baltijos šalyse grilio...

Norėdami išvengti odos vėžio, privalote apsižiūrėti: gydytoja įvardijo, kam rizika susirgti didžiausia (5)

Anot gydytojos dermatovenerologės Astos Dumbliauskienės , odos vėžio prevencija Lietuvoje...