Artėjant naujųjų kandidatų į Europos Komisijos komisarus tvirtinimui Europos Parlamente, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Audronius Ažubalis kreipėsi į Lietuvoje išrinktus europarlamentarus, ragindamas juos vyksiančiose diskusijose aktyviai kelti Šiaurės srovės dujotiekio keliamų grėsmių klausimus.
Audronius Ažubalis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Jo nuomone, visų pirma, reikalinga imtis realių veiksmų užtikrinant, kad jokia veikla, susijusi su dujotiekio tiesimo darbais, nepakenktų su Baltijos jūra besiribojančių šalių gyventojams, jų sveikatai ir saugumui, nepablogintų ir taip sudėtingos ekologinės Baltijos jūros būklės.

A. Ažubalio nuomone, taip pat būtina aiškiai numatyti veiksmų planus, kuriais vadovaujantis būtų šalinami galimi dujotiekio gedimai, reaguojama avarijų atveju, kurios gali būti pražūtingos jūros aplinkai. Pasak parlamentaro, tokiais atvejais bendrovė "Nord Stream" privalo prisiimti visišką atsakomybę už kompensacijų nukentėjusioms šalims mokėjimą.

A. Ažubalis tikisi, kad aplinkos ir žmonių saugumas nebus paaukoti tam, kad būtų pasiekta grynai ekonominių ir politinių tikslų.

Todėl, jo nuomone, iš kandidatų į naująją Komisiją reikalinga reikalauti aiškių ir nedviprasmiškų atsakymų į šiuos jautrius klausimus. "Žmonių gyvenimo kokybės ir teisės gyventi saugioje ir sveikoje aplinkoje užtikrinimas, Baltijos jūros likimas neabejotinai nusipelno prioritetinio dėmesio, o šių klausimų sprendimas negali būti ir toliau nuolat atidėliojamas", - kreipimesi į europarlamentarus teigia komiteto pirmininkas.

Jis taip pat apgailestauja, kad ankstesnės kadencijos Europos Komisija nesiėmė aktyvių veiksmų atstovaujant bendram visos Europos Sąjungos ir jos piliečių interesui šiuo atžvilgiu.

Dar praėjusių metų pradžioje buvo kreiptasi į ES aplinkos apsaugos ir energetikos komisarus, primenant, kad Lietuva yra ne kartą išsakiusi nuogąstavimus dėl galimų Šiaurės srovės dujotiekio tiesimo darbų sukeliamų neigiamų pasekmių Baltijos jūros ekologinei būklei, žmonių sveikatai ir saugumui, žuvininkystės pramonei ir turizmo sektoriui.

Komiteto pirmininko laiškuose komisarams buvo primintos ir Lietuvos bei Lenkijos gyventojų peticijos, kuriose reiškiamas susirūpinimas dėl dujotiekio poveikio aplinkai, ir šių peticijų pagrindu 2008 m. liepos 8 d. priimta Europos Parlamento rezoliucija, kurioje aiškiai pritariama piliečių reiškiamam susirūpinimui.

Taip pat rezoliucijoje patvirtinama, kad prieš tiesiant dujotiekį Baltijos jūros dugnu būtina nepriklausomai įvertinti jo poveikį aplinkai, apsvarstyti alternatyvius maršrutus bei aiškiai numatyti atsakomybę už galimą žalą įvairių nelaimių tiesiant dujotiekį ar netgi galimos ekologinės katastrofos pasekmes. Europos Parlamentas rezoliucijoje išreiškė apgailestavimą, kad ES, ypač Komisija, šiame procese atlieka tik antraeilį vaidmenį, ir paragino ją imtis konkrečių veiksmų siekiant užtikrinti ES piliečių interesų apsaugą.

A. Ažubalis apgailestauja, kad šie aktualūs klausimai iki šiol išlieka neatsakyti ir netgi nebėra svarstomi, o reikalingi dujotiekio tiesimui sprendimai priimami, taip ir neišgirdus visuomenės reiškiamo nerimo, mokslininkų pateikiamų tyrimų rezultatų, ekspertų komentarų, kurie akivaizdžiai įvardija egzistuojančius pavojus.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Penkiamečio tragedija: motina stojo ginti patėvio (42)

„Grasino įkišti pimpaliuką jam į užpakalį“, – toks kaltinimas buvo įrašytas byloje,...

Orai: pirmiau trumpi lietūs ir perkūnija, vėliau – įspūdinga šiluma

Artimiausiomis dienomis per šalį nuvilnis lietus, kai kur griaudės perkūnija, bus vos gaiviau....

Tėvo ligoninėje netekęs vyras: traktuoju tai kaip žmogžudystę ir aplaidų darbą (375)

Jūrininkas Tomas Zigmantavičius atostogų metu Klaipėdoje planavo atšokti artimųjų vestuves ir...

Dėl išskirtinės nuotraukos lietuvė tapo žinoma visoje Italijoje: mane tai papiktino (50)

Trejus metus Milane gyvenanti Gintarė Sutkevičiūtė vadina save sušių menininke. Ji kuria...

Lietuvių kelionė į Iraną: neleidžiama miegoti poromis, o viešbutyje karšta lyg dykumoje (89)

Mūsų šios dienos herojus – dar vienas iš pasaulio blogiukų – Irano Islamo respublika. Iranas...

Šalia Vilniaus įvyko didelė avarija: sužaloti 2 žmonės, viena vairuotojų girta atnaujinta 21.30 (64)

Magistraliniame kelyje A4 (Vilnius–Druskininkai), prie Paluknio miestelio, pirmadienio vakarą...

Oksana Pikul: Simas jau susirinko daiktus ir išsikraustė į Panevėžį (262)

Nuolatiniai išgėrinėjimai, nuo kelių dienų iki kelių savaičių trunkantys pasilinksminimai...

Tokio košmaro nė nesapnavo: nuomos nemokėjo, butą suniokojo, išsinešė viską (243)

Užsienyje gyvenanti Laura (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – DELFI), grįžusi į nuomojamą...

Kas nutiktų, jei visi lėktuvo keleiviai prijungtų savo telefonus krautis? (13)

Šiuolaikiniai lėktuvai yra išties neįtikėtini technologiniai šedevrai. Tai – tarsi...

Tiesus kelias į „subobėjimą“ – sekso atsisakymas (21)

Bobos nėra lytis, nėra amžius, nėra kokia nors kita socialinė grupė. Tai sindromas. Diagnozė....