Artėjant Europos Parlamento rinkimams gegužės 25 d., Europos Sąjungos piliečiai kviečiami išbandyti internetinį rinkimų kompasą EUvox.eu. Šis įrankis padeda nustatyti asmenines politines pažiūras bei palyginti jas su pagrindinių nacionalinių partijų bei Europos politinių partijų pozicijomis.
© Shutterstock nuotr.

Taip pat rinkimų kompaso naudotojų rezultatai tyrėjams padeda lyginti ES piliečių pozicijas įvairiais klausimais.

Ar ES turėtų perskirstyti pinigus iš turtingesnių skurdesniems ES regionams?

Aktualus klausimas ir skurdiems, ir turtingiems Europos regionams – ES biudžeto ir fondų lėšos. EUvox naudotojų duomenys rodo, kad pietų Europoje piliečiai palaiko, o šiaurėje – nesutinka su ES finansinių resursų perskirstymu. Ypač lėšų perskirstymą palaiko šalys įsivedusios eurą ir skaudžiai nukentėjusios nuo pasaulinė

s finansų krizės. Priešingai mano ES biudžeto šalys mokėtojos, tokios kaip Danija ir Nyderlandai. Rytų Europos šalys užima vidurinę poziciją, nors visgi dauguma jų labiau linkusios palaikyti perskirstymą. 41 procentas lietuvių, užpildžiusių EUvox.eu klausimyną, taip pat labiau linkę pritarti.

Diagrama Nr. 1
Diagrama Nr. 1

(1 diagrama. Teiginys: ES turėtų perskirstyti pinigus iš turtingesnių skurdesniems ES regionams. Žalia spalva – palaiko perskirstymą, raudona – prieš perskirstymą. EUvox.eu naudotojų duomenys 2014 m. gegužės 8 d.)

Ar ES piliečių teisė dirbti kitose ES valstybėse narėse turi būti ribojama?

Viena pamatinių ES laisvių yra laisvas darbo jėgos judėjimas. Tačiau šiaurės Europos gyventojai abejoja šios laisvės nauda. Dauguma šio regiono piliečių nesutinka atverti darbo rinkos atvykėliams iš kitų ES šalių. Pavyzdžiui, dauguma EUvox.eu naudotojų iš Jungtinės Karalystės palaiko darbo rinkos suvaržymus piliečiams iš kitų ES valstybių. Laisvo darbo jėgos judėjimo nepalaiko ir tokios šalys kaip Nyderlandai ar Kipras.

Tuo tarpu ekonominę krizę išgyvenę ar tik neseniai gavę galimybę įsilieti į ES darbo rinką, pietų ir rytų europiečiai, nepaisant didelių emigracijos srautų per pastaruosius metus, vis dar linkę palaikyti laisvą darbuotojų judėjimą. Per 80 proc. Lietuvos, Bulgarijos, Rumunijos, Ispanijos ir Portugalijos EUvox.eu naudotojų nesutinka su teiginiu dėl darbo rinkos suvaržymo.

Diagrama Nr. 2
Diagrama Nr. 2

(2 diagrama. Teiginys: ES piliečių teisė dirbti kitose ES valstybėse narėse turi būti ribojama. Žalia spalva – palaiko ribojimą, raudona – prieš ribojimą. EUvox.eu naudotojų duomenys 2014 m. gegužės 12 d.)

Daugiau apie internetinį rinkimų kompasą EUvox.eu

Tinklapyje EUvox.eu atlikus politinių pažiūrų testą, parengtą pagal šalies ir ES aktualijas, galima keliais skirtingais būdais palyginti asmeninių ir pagrindinių EP rinkimuose dalyvaujančių partijų nuostatų panašumą: pamatyti procentinį nuostatų atitikimą, atsirinkti tuos klausimus, kurie labiausiai rūpi ir išmesti tuos, kurie neaktualūs, išnagrinėti asmenines ir partijų pozicijas trijų dimensijų erdvėje ir netgi palyginti pozicijas su kitais EUvox.eu naudotojais iš visos ES.

EUvox.eu rezultatai yra objektyvūs ir nešališki, nes partijų pozicijas kiekvienoje šalyje pateikė ne jų atstovai, bet nustatė ir užkodavo nepriklausomi ekspertai.

Pavyzdžiui, Lietuvoje penki akademinės komandos nariai, naudodami viešai prieinamą informaciją – partijų programas, politikų pasisakymus ir kitus šaltinius – nustatė partijų pozicijas tam tikrais klausimais. Vėliau šie penki variantai buvo lyginami tarpusavyje ir diskutuojama tol, kol buvo pasiektas bendras sutarimas.

ES šalyse vykdomą projektą „Euvox.eu“ įgyvendina rinkimų kompasų kūrėjai iš Olandijos „Kieskompas“ ir akademinis konsorciumas „PreferenceMatcher“. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas dalyvauja kaip akademinis partneris.

Iniciatyvą remia Europos Parlamento Komunikacijos generalinis direktoratas ir Open Society Foundations (Soroso fondas).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (44)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (3)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (174)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (249)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (55)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Jackie Chano gyvenimas kaip filmas: padoriai skaityti ir rašyti neišmoko, bet šlovę atnešė drąsa bandyti

Jackie Chanas – vienas iš geriausiai žinomų kino žvaigždžių visame pasaulyje. Žiūrovus...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (422)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (54)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (82)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.