aA
Vokietijos susivienijimo architektas ir iškilus pokario Europos veikėjas, varančioji Europos integracijos jėga Helmutas Kohlis yra ilgiausiai valstybės šiuolaikinėje istorijoje kancleriu buvęs žmogus. Šeštadienį (balandžio 3 d.) H. Koliui sukanka 80 metų. Dėl prastos sveikatos būklės šią sukaktį jis pažymės tik savo artimųjų rate.
Helmut Kohl

Vieningos Europos advokatas

Stambus vyras, kuris padarė savo karjerą pergudraudamas jį nepakankamai įvertinusius oponentus, H. Kolis visus šešiolika savo valdymo metų, nuo 1982 iki 1998 m., ir Prancūzijos prezidentas Francois Mitterrandas buvo nenuilstantys vieningos Europos valiutos advokatai, rašo Reuters.

H. Kohlio, kaip tarptautinio lygio veikėjo, autoritetas išliko didelis. 1984 m. Prancūzijoje, Verdun kapinėse jis pagerbė Pirmojo pasaulinio karo metu žuvusius karius, stovėdamas ranka rankon su F. Mitterrandu. Nuotraukos, kuriose buvo užfiksuota ši akimirka, įkūnijo pokario Europos susitaikymą.
H. Kohlis artimai bendravo su JAV prezidentu Billu Clintonu bei Rusijos prezidentu Borisu Jelcinu. Kaip vienas iš sukalbamiausių JAV sąjungininkų Europos Sąjungoje ir NATO, jis dažnai atlikdavo užkulisių derybininko tarp Vašingtono ir kitų Europos sostinių, ypač Paryžiaus, vaidmenį.

Savo politiniais manevrais ir asmeninėmis savybėmis H. Kohlis demonstruodavo savo talentą, bet kuriuo laiku skambindamas į Baltuosius rūmus ar Kremlių ir bandydamas sušvelninti tarp Rytų ir Vakarų kilusius ginčus. H. Kohlio šlovės valanda išmušė tomis svaiginančiomis dienomis, kurios nulėmė Berlyno sienos griuvimą 1989 m. lapkritį, ir per dramatiškus po to 1990 m. spalio 3 d. įvykusio Vokietijos susivienijimo sekusius mėnesius.

Įveikęs skepticizmą ir net kai kurių Vakarų sąjungininkų priešiškumą, H. Kohlis sugebėjo daugiau mažiau pagal savo pasiūlytas sąlygas suvienyti komunistinius Rytus ir kapitalistinius Vakarus. Jis sugebėjo išlaikyti Rytų Vokietiją taikia, pažadėjęs jai įvesti Vakarų Vokietijos markes.

Tai - neįtikėtinas pasiekimas. H. Kohlis, pasinaudodamas savo paprasta asmenine diplomatija išsklaidyti Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos įtarimus dėl vokiečių nacionalizmo, jis projektavo Vokietijos suvienijimą. Be to, jis sugebėjo pelnyti ir sovietų lyderio Michailo Gorbačiovo pasitikėjimą.

Keturios kadencijos

Komunizmo žlugimas Rytų Europoje labai pasitarnavo H. Kohliui namuose. 1989 m. pradžioje jo populiarumas ėmė mažėti ir jis vos ne vos išgyveno partijos viduje atsiradusių varžovų jam mestą iššūkį. Vis dėlto, H. Kohlis nepaisė kritikų ir dėkingų rinkėjų buvusioje Rytų Vokietijoje dėka 1990 m. lengvai laimėjo trečią kadenciją.

1994 m. jis vėl buvo perrinktas, nors ir nedidele persvara, nes daugelis Rytų Vokietijos rinkėjų, nusivylę H. Kohlio pažadais dėl po Vokietijos susivienijimo atsirasiančių „klestinčių landšaftų” rytuose, atsisuko prieš jį.

H. Kohlis penktą kartą dalyvavo rinkimuose, norėdamas užsitikrinti, kad galutiniai žingsniai, nulemsiantys vieningos Europos valiutos atsiradimą, bus įgyvendinti. Vietoje to, jis tapo pirmuoju pokario Vokietijos kancleriu, pralaimėjusiu rinkimus. Nuo 2005 m. didžiausiai Europos Sąjungos valstybei vadovauja Angela Merkel.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (59)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (326)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (571)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (772)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (11)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika (98)

2017 metų gruodį prieš pat Kalėdas Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (62)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Finansų planavimo programėlės – išmanus būdas taupyti (6)

Finansų ekspertai sako, kad tarp turtuolio ir vargšo paprastai būna vienas esminis skirtumas –...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1386)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Gražulio nuopelnų (252)

Petro Gražulio paskyrimas į Žmogaus teisių komitetą ne tik sulaukė 16 tūkst. parašų,...