aA
Apie 4 tūkst. mokytojų, šiukšlių rinkėjų, pensininkų ir viešųjų įstaigų darbuotojų antradienį Atėnuose dalyvavo pirmosiose profesinių sąjungų organizuotose eitynėse po to, kai vyriausybė, siekdama užsitikrinti Europos Sąjungos (ES) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paskolą milžiniškai šalies biudžeto skylei užtaisyti, paskelbė apie dideles valstybės išlaidų mažinimo priemones.
Protestai Graikijoje prieš griežtas taupymo priemones
© Scanpix

Trečiadienį Graikijoje taip pat bus atšaukti visi lėktuvų skrydžiai, ligoninėse dirbs tik reikalingiausi darbuotojai; visuomeninis transportas neveiks didžiąją dalies dalį, o kai kurios parduotuvės taip pat bus uždarytos, kai privačių įmonių darbuotojai prisidės prie viešojo sektoriaus streiko.

„Padėtis tikrai dramatiška. Demonstrantams užblokavus miesto centrą, negalėjome privažiuoti iki viešbučio. Panašu, kad šalis yra ant rimto socialinio konflikto slenksčio, žmonės negauna atlyginimų ir rizikuoja netekti darbo. Prieš mąstydama apie ekonomikos gaivinimą, vyriausybė turi sumokėti atlyginimus“, - teigė Europos Parlamento Biudžeto kontrolės komiteto pirmininkas Luigi de Magistris.

Tuo tarpu darbininkai, studentai ir pensininkai, protestuodami prieš Graikijos vyriausybės praeitą savaitgalį priimtą sprendimą sutaupyti 30 mlrd. eurų didinant mokesčius ir mažinant valstybės išlaidas, tikintis gauti 110 mlrd. eurų gelbėjimo paketą, dalyvaus eitynėse prie šalies parlamento.

Sulaukėme silpnų atsakymų dėl kovos su korupcija ir mokesčių mokėtojų pinigų švaistymo, nors tai, mano galva, esminė problema. Išvydome aiškią politinę valią ištraukti šalį iš krizės, tačiau labai svarbu, kad praeities klaidos nebūtų kartojamos.
L. de Magistri

Apklausos rodo, kad eiliniai Graikijos piliečiai vis labiau piktinasi, kad jie verčiami mokėti dėl šalį ištikusios krizės, tuo tarpu mokesčius vengiantys mokėti asmenys ir korumpuoti valdininkai lieka nenubausti.

Antradienį policija panaudojo ašarines dujas, vaikydama prie parlamento susirinkusį nedidelį protestuotojų būrį, kuris pareigūnus apmėtė akmenimis ir buteliais. Vis dėlto bendras demonstrantų skaičius buvo mažesnis, palyginti su ankstesnėmis akcijomis.

ES reikalauja garantijų

Tuo tarpu Europos Komisija reikalauja, kad Europos Sąjungos šalys paskolintų pakankamai lėšų, kurių užtektų iki gegužės 19 dienos Graikijai susimokėti svarbiausias skolas. Žadama, kad iki gegužės pabaigos, atlikus visas reikalingas procedūras šalyse narėse, pinigai pasieks Graikijos sąskaitas, skelbia "EuObserver".

L. Magistris po susitikimų su aukščiausiais Graikijos pareigūnais teigė, kad Graikijoje ekonominę krizę pagilino ne tik statistikos klastojimas, bet ir netinkamas ES lėšų naudojimas.

„Sulaukėme silpnų atsakymų dėl kovos su korupcija ir mokesčių mokėtojų pinigų švaistymo, nors tai, mano galva, esminė problema. Išvydome aiškią politinę valią ištraukti šalį iš krizės, tačiau labai svarbu, kad praeities klaidos nebūtų kartojamos, ir, visų pirma, būtų tinkamai panaudotos iš ES gaunamos lėšos“, - sakė L. Magistris. Anot jo, nuolat kaltinami Graikijos valdžios pareigūnai „privalo išsilaisvinti iš apsiausties“, tačiau ir ES solidarumas nėra besąlygiškas – Graikija turės suteikti adekvačias garantijas.

„Sugebėjusi pasinaudoti Graikijos turtais, tokiais kaip turizmas ir istorija, valdžia gautų pakankamai resursų šaliai prikelti“, - teigė europarlamentaras.

Graikijos bėdos
Pirmoji per visą istoriją finansinė pagalba vienai iš 16-os eurą naudojančių valstybių – Graikijai kainuos mokesčių didinimą, valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimų ir pensijų mažinimą.
  • Iki 2012 metų imtinai 30 mlrd. eurų ketinama sutaupyti sumažinus valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir pensijas, padidinus mokesčius ir racionalizavus vyriausybės veiklą.
  • Metinės šventinės premijos valstybės tarnautojams bus apribotos tūkstančiu eurų ir panaikintos tiems, kurių mėnesinis atlyginimas viršija 3 tūkst. eurų. Pensininkų priemokos taip pat apribotos 800 eurų ir panaikintos tiems, kurie gauna daugiau kaip 2,5 tūkst. eurų. Atlyginimų mažinimas nebus taikomas privačiajam sektoriui.
  • Graikai savo metinį atlygį gauna kaip 14 algų - papildomas sumos jiems išmokamos per Kalėdas, Velykas ir vasaros atostogoms.
  • Tarp toliau didinamų mokesčių bus degalų, alkoholio ir tabako mokesčiai. Viršutinė pardavimų mokesčio riba didinama nuo 21 iki 23 procentų.
  • Šalies Finansų ministerija planuoja, kad Graikijos skola 2013 metais pasieks 140proc. bendrojo vidaus produkto ir pradės mažėti nuo 2014 metų.


Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (6)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (88)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Užkalnis: kvepiu kaip keiksmažodis

Kai kas nors nori parašyti tekste keiksmažodį ir praslysti pro cenzorius ir davatkas, rašo su...

Didžiųjų valstybių spąstai Lietuvai verčia verslininkus panikuoti (128)

Šių metų balandžio mėnesį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo už Mobilumo Paketo priėmimą....

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (52)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Geriausi Lietuvos paplūdimiai prie ežerų: ramybė, grynas oras ir atgaiva išvargusiam kūnui

Jei dar nežinojote – Lietuvoje mes turime beveik tris tūkstančius ežerų. Pasislėpę giliai...

Macrono didysis planas ėmė ir subliuško (1)

Mažiausiai 20 Europos Parlamento rinkimų dalyvių sieks iškovoti mandatą ne savo gimtinėje, o...

Jerai Grantas po sezono paliks „Neptūną“

Klaipėdos „Neptūnas“ jau žino, kad kitą sezoną turės verstis ne tik be vyriausiojo...

Savaitgalio pusryčiai: traškūs belgiški vafliai kiekvienam smaližiui

Manau, savaitgalį dažnas iš mūsų pasvajoja apie vėlyvus, gardžius, sočius, ilgus pusryčius ....