aA
Apie 4 tūkst. mokytojų, šiukšlių rinkėjų, pensininkų ir viešųjų įstaigų darbuotojų antradienį Atėnuose dalyvavo pirmosiose profesinių sąjungų organizuotose eitynėse po to, kai vyriausybė, siekdama užsitikrinti Europos Sąjungos (ES) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paskolą milžiniškai šalies biudžeto skylei užtaisyti, paskelbė apie dideles valstybės išlaidų mažinimo priemones.
Protestai Graikijoje prieš griežtas taupymo priemones
Protestai Graikijoje prieš griežtas taupymo priemones
© Scanpix

Trečiadienį Graikijoje taip pat bus atšaukti visi lėktuvų skrydžiai, ligoninėse dirbs tik reikalingiausi darbuotojai; visuomeninis transportas neveiks didžiąją dalies dalį, o kai kurios parduotuvės taip pat bus uždarytos, kai privačių įmonių darbuotojai prisidės prie viešojo sektoriaus streiko.

„Padėtis tikrai dramatiška. Demonstrantams užblokavus miesto centrą, negalėjome privažiuoti iki viešbučio. Panašu, kad šalis yra ant rimto socialinio konflikto slenksčio, žmonės negauna atlyginimų ir rizikuoja netekti darbo. Prieš mąstydama apie ekonomikos gaivinimą, vyriausybė turi sumokėti atlyginimus“, - teigė Europos Parlamento Biudžeto kontrolės komiteto pirmininkas Luigi de Magistris.

Tuo tarpu darbininkai, studentai ir pensininkai, protestuodami prieš Graikijos vyriausybės praeitą savaitgalį priimtą sprendimą sutaupyti 30 mlrd. eurų didinant mokesčius ir mažinant valstybės išlaidas, tikintis gauti 110 mlrd. eurų gelbėjimo paketą, dalyvaus eitynėse prie šalies parlamento.

Sulaukėme silpnų atsakymų dėl kovos su korupcija ir mokesčių mokėtojų pinigų švaistymo, nors tai, mano galva, esminė problema. Išvydome aiškią politinę valią ištraukti šalį iš krizės, tačiau labai svarbu, kad praeities klaidos nebūtų kartojamos.
L. de Magistri

Apklausos rodo, kad eiliniai Graikijos piliečiai vis labiau piktinasi, kad jie verčiami mokėti dėl šalį ištikusios krizės, tuo tarpu mokesčius vengiantys mokėti asmenys ir korumpuoti valdininkai lieka nenubausti.

Antradienį policija panaudojo ašarines dujas, vaikydama prie parlamento susirinkusį nedidelį protestuotojų būrį, kuris pareigūnus apmėtė akmenimis ir buteliais. Vis dėlto bendras demonstrantų skaičius buvo mažesnis, palyginti su ankstesnėmis akcijomis.

ES reikalauja garantijų

Tuo tarpu Europos Komisija reikalauja, kad Europos Sąjungos šalys paskolintų pakankamai lėšų, kurių užtektų iki gegužės 19 dienos Graikijai susimokėti svarbiausias skolas. Žadama, kad iki gegužės pabaigos, atlikus visas reikalingas procedūras šalyse narėse, pinigai pasieks Graikijos sąskaitas, skelbia "EuObserver".

L. Magistris po susitikimų su aukščiausiais Graikijos pareigūnais teigė, kad Graikijoje ekonominę krizę pagilino ne tik statistikos klastojimas, bet ir netinkamas ES lėšų naudojimas.

„Sulaukėme silpnų atsakymų dėl kovos su korupcija ir mokesčių mokėtojų pinigų švaistymo, nors tai, mano galva, esminė problema. Išvydome aiškią politinę valią ištraukti šalį iš krizės, tačiau labai svarbu, kad praeities klaidos nebūtų kartojamos, ir, visų pirma, būtų tinkamai panaudotos iš ES gaunamos lėšos“, - sakė L. Magistris. Anot jo, nuolat kaltinami Graikijos valdžios pareigūnai „privalo išsilaisvinti iš apsiausties“, tačiau ir ES solidarumas nėra besąlygiškas – Graikija turės suteikti adekvačias garantijas.

„Sugebėjusi pasinaudoti Graikijos turtais, tokiais kaip turizmas ir istorija, valdžia gautų pakankamai resursų šaliai prikelti“, - teigė europarlamentaras.

Graikijos bėdos
Pirmoji per visą istoriją finansinė pagalba vienai iš 16-os eurą naudojančių valstybių – Graikijai kainuos mokesčių didinimą, valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimų ir pensijų mažinimą.
  • Iki 2012 metų imtinai 30 mlrd. eurų ketinama sutaupyti sumažinus valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir pensijas, padidinus mokesčius ir racionalizavus vyriausybės veiklą.
  • Metinės šventinės premijos valstybės tarnautojams bus apribotos tūkstančiu eurų ir panaikintos tiems, kurių mėnesinis atlyginimas viršija 3 tūkst. eurų. Pensininkų priemokos taip pat apribotos 800 eurų ir panaikintos tiems, kurie gauna daugiau kaip 2,5 tūkst. eurų. Atlyginimų mažinimas nebus taikomas privačiajam sektoriui.
  • Graikai savo metinį atlygį gauna kaip 14 algų - papildomas sumos jiems išmokamos per Kalėdas, Velykas ir vasaros atostogoms.
  • Tarp toliau didinamų mokesčių bus degalų, alkoholio ir tabako mokesčiai. Viršutinė pardavimų mokesčio riba didinama nuo 21 iki 23 procentų.
  • Šalies Finansų ministerija planuoja, kad Graikijos skola 2013 metais pasieks 140proc. bendrojo vidaus produkto ir pradės mažėti nuo 2014 metų.


Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilnietės liga glumina ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių medikus: pirmasis požymis buvo didelis silpnumas

34-erių metų vilnietės Anos Kozlovskos liga stebina ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių medikus....

Verslas PliusEdgaras Savickas

Ketvirtadalį pelno dividendams skiriantis Šiaulių banko vadovas: tam tikra prasme esame Amerika

Šiaulių banko administracijos vadovas Vytautas Sinius sako dabar negalintis vienareikšmiškai...

Verslas PliusBloomberg News

Rusijos infliacija nusmuko į žemiausią lygį nuo invazijos į Ukrainą

Rusijos infliacija sušvelnėjo daugiau negu buvo prognozuota – iki žemiausio lygio nuo...

Delfi PliusThe Economist

Rusija 2 būdais galėtų Ukrainoje blokuoti GPS ryšį: štai kodėl ji taip nedaro

Kraterių raštas, likęs ant Antonivkos tilto Pietų Ukrainos Chersono mieste, iliustruoja...

Klaipėdiečiai sunerimę: įtarimų sukėlė Melnragės paplūdimyje pilamas keistos spalvos smėlis

Kai nieko nebuvo daroma dėl I Melnragės paplūdimio, kurį itin siaurina audros ir krantų erozija,...

Vestuves vedanti Nijolė Pareigytė – apie savo blogus šios šventės atsiminimus, jaunavedžių įgeidžius ir naujas tradicijas

Jau kelerius metus vestuves vedanti Nijolė Pareigytė-Rukaitienė sulaukia daugybės jaunavedžių...

Į nekilnojamą turtą investavęs Mino juokauja: užteks ir man iki mirties, ir dar vienoms skyryboms

Mindaugas Mickevičius-Mino atrodo praktiškai nepasikeitęs nuo tų laikų, kai išgarsėjo viename...

Net ir nekaltai atrodančios žaliosios trąšos gali sunaikinti derlių: kaip jas naudoti tinkamai

Žaliosios augalinės trąšos arba susmulkinta žolė ir piktžolės – vienas geriausių ir...

Dvaro restorane užsisakė vakarienei patiekalų: kai padavėja juos patiekė ant stalo, paprašė iš virtuvės pakviesti šefą

Latviai kalba, kad jų šalyje yra toks dvaras, kuris savo istoriniu autentiškumu ir prabanga...

Delfi PliusPeter Martin

„Bloomberg“ šaltiniai: karas Ukrainoje turės netikėtą poveikį – šį kartą gali būti kitaip (2)

Ukrainoje šėlstant giliausiam Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo konfliktui, Joe Bideno...