aA
Prie raginimų griežčiau kontroliuoti įvairias finansines išvestines priemones po Prancūzijos, Vokietijos ir kitų ES valstybių prisijungė ir 500 mln. Europos Sąjungos piliečių atstovaujantis Europos Parlamentas.
© "Panevėžio balsas"

Siekiant užkirsti kelią finansų krizėms, svarbu mažinti riziką, kylančią dėl nepatyrusių investuotojų ir spekuliantų veiksmų, tokia pozicija atsispindi antradienį priimtoje EP rezoliucijoje. Europarlamentarai ragina ES lygmeniu griežčiau reguliuoti išvestines finansines priemones ir sumažinti jų kiekį, taip pat uždrausti spekuliacinius apsikeitimo sandorius.

Parlamentas siūlo „gerokai sumažinti bendrą išvestinių finansinių priemonių kiekį, kad jis būtų proporcingas bazinių jas atitinkančių vertybinių popierių apimčiai“, taip pat „užtikrinti, kad ateityje išvestinių priemonių kainos geriau atspindėtų riziką ir kad būsimos rinkos infrastruktūros sąnaudas padengtų ne mokesčių mokėtojai, o rinkos dalyviai“.

EP ragina reguliuojant skirti rizikos valdymui naudojamas išvestines ir tokias, kurios naudojamos tik spekuliavimo tikslais. Jo nariai siūlo „taikyti diferencijuotą požiūrį į skirtingas galimas įvairių išvestinių produktų rūšis atsižvelgiant į jų rizikingumą, jų naudojimo teisėtiems apsidraudimo tikslams mastą ir jų vaidmenį finansų krizėje“.

Europarlamentarai ragina didinti išvestinių priemonių skaidrumą, pranešant apie visus sandorius duomenų saugykloms, taip pat standartizuojant išvestinių priemonių sutartis. Jie taip pat siūlo suteikti Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijai įgaliojimus išduoti veiklos leidimus pagrindinėms finansinių sandorių šalims ir prižiūrėti šiuos sandorius. Parlamentas „prašo Komisiją ypač užtikrinti, kad išvestinių finansinių priemonių, kuriomis nėra prekiaujama akcijų rinkoje, vertinimas būtų vykdomas nepriklausomai ir skaidriai, kad būtų išvengta interesų konfliktų“, sakoma pranešime.

Jeigu atsisakoma atlikti tarpuskaitą centralizuotai, dvišalių išvestinių finansinių priemonių sandorių atveju iš finansų įstaigų turėtų būti reikalaujama daugiau nuosavų lėšų, mano europarlamentarai. Kita vertus, Parlamentas pritaria Komisijos ketinimui tam tikrais atvejais numatyti išimtis mažesniųjų įmonių dvišalėms išvestinėms finansinėms priemonėms – tokias kaip mažesni kapitalo reikalavimai.

EP laikosi nuomonės, kad visos išvestinės finansinės priemonės, kurios yra susijusios su viešaisiais ES finansais (tarp jų – valstybių narių valstybės skola ir vietos administracijų biudžetais), turėtų būti standartizuotos ir jomis turi būti prekiaujama biržoje.

Parlamentas „ragina uždrausti kredito įsipareigojimų neįvykdymo apsikeitimo sandorius, kurie nepagrįsti kreditais ir yra grynai spekuliaciniai“, nes dėl jų dirbtinai pabrangsta įsipareigojimų neįvykdymo apsikeitimo sandoriai ir kyla rizika finansų sistemai. Savo ruožtu europarlamentarai ragina uždrausti spekuliacinius žaliavų ir žemės ūkio produktų sandorius, taip pat apsvarstyti galimybę nustatyti viršutines rizikos ribas konkretiems produktams.

Nors ši rezoliucija yra teisiškai neįpareigojanti, Europos Komisija rugsėjį žada pateikti šios srities teisės akto projektą, kurį vėliau turės svarstyti EP.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente rinkimuose balsavęs Skvernelis: turiu savo planų; nuolat atnaujinama (1108)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (12)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (17)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Turistų rojus Šiaurės Europoje slepia augančią grėsmę: turime priešą (164)

Šio ledinio turistų rojaus fasadas slepia augančią grėsmę, apie kurią dauguma turistų net...

Lietuvės planuotos ir vos 6 tūkst. eurų kainavusios vestuvės sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio (94)

Sandros Dainaravičienės planuotos vestuvės pateko į įžymaus užsienio naujienų portalo...

Ateitis jau čia – robotai, purškiantys kiekvieną piktžolę ir savarankiškai dirbantys traktoriai (3)

Robotai įsigali žemės ūkyje sparčiau nei kas galėjo įsivaizduoti. Pirmosios visiškai...

Tokia vasara pajūryje bus paskutinė: apie naują draudimą daugelis jau buvo pamiršę (185)

Seimo narės Aušrinės Armonaitės socialiniuose tinkluose paskelbtas priminimas, kad kitais metais...

Ališauskienė: į rinkimus neis tie, kurie balsavo už Juozaitį (17)

Sekmadienį vykstančiuose Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose sociologė Rasa Ališauskienė...

Eksperimentas – nutarė įsitikinti, ar obuolių actas padeda sulieknėti (10)

Daugelis garsenybių vartoja obuolių actą. Pvz., Kourtney Kardashian geria obuolių acto du kartus...