aA
Besitęsiantis JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) duomenų sekimo skandalas rodo: tam, kad būtų peržengtos privatumo ribos, pirma reikia motyvo, antra, galimybių. Vis gilėjantis ir platėjantis interneto tinklas suteikia daugybę galimybių sekti kitus, tad savo piliečius norinčios apsaugoti šalys gali mėginti pristabdyti bent jau galimybių, interneto, plėtrą.
© Shutterstock nuotr.

Remiantis buvusio NSA darbuotojo E.Snowdeno nutekinta slapta informacija praėjusią savaitę tarptautinėje spaudoje pasirodė naujos informacijos apie tai, jog JAV pareigūnai galimai klausėsi Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pokalbių mobiliuoju telefonu. Tad A.Merkel ir JAV prezidentas Barackas Obama susiskambino pasiaiškinti.

O A.Merkel yra ne bet kas – ją žurnalas „Forbes“ tą pačią savaitę įvardijo esančia įtakingiausia pasaulio moterimi. B.Obama esą ją patikino, kad „mes nesekame ir neseksime kanclerės komunikacijų“ (spauda greitai atkreipė dėmesį, kad B.Obama nepavartojo būtojo laiko - apie tai, ką JAV darė ir ko nedarė praeityje).

Tad dabar Vokietijos politikai nori išklausyti E.Snowdeno Vokietijoje Bundestage. Su juo slaptoje rezidencijoje Maskvoje susitikęs Vokietijos žaliasis politikas Hansas-Christianas Ströbele pranešė apie E.Snowdeno laišką A.Merkel su pasisiūlymu liudyti Vokietijos Bundestago tyrime bei norą patvirtinti dokumentų autentiškumą, jeigu po tokio bendradarbiavimo galėtų saugiai likti Vokietijoje arba panašioje šalyje. Vasarą E.Snowdenas kreipėsi dėl politinio prieglobsčio Vokietijoje, bet jis buvo atmestas, kadangi teisiškai esą E.Snowdenas turėjo kreiptis asmeniškai ir tuo metu fiziškai būti Vokietijoje. Jeigu E.Snowdenas atvyktų į Vokietiją liudyti, jis galėtų atitikti šiuos reikalavimus.

Besitęsiantis JAV šnipinėjimo skandalas verčia pergalvoti valstybių, atstovaujamų saugumo ir kitų institucijų, bei jų piliečių santykius ir pasitikėjimą šiais skaitmeniniais laikais. Kad informacija būtų renkama ir panaudojama neatsiklausus, reikia, kad sutaptų du dalykai: visų pirma reikia motyvo, antra, galimybių. Skaitmeninė era sukuria daugybę galimybių ir jų ateityje sukurs vis daugiau.

Tad pasigirdo nuomonių, jog NSA šnipinėjimo skandalas „suskaldys internetą“. „The Guardian“ cituojami ekspertai atkreipia dėmesį į Brazilijos ir Vokietijos ketinimus siųsti regioninius informacijos srautus per vietinius serverius o ne per esančius JAV. Indijoje valstybės tarnautojai pastarąjį mėnesį esą skatinami nenaudoti „Gmail“ pašto, o ypatingai svarbius dokumentus spausdinti spausdinimo mašinėlėmis, o ne kompiuteriu. Svarstoma, kad tai gali labai neigiamai paveikti

Pasak straipsnyje cituojamo Iano Browno iš Oksfordo Interneto instituto, tokie pokyčiai būtų brangūs ir pristabdytų sparčią inovacijų plėtrą. Tačiau esą tokia kaina gali pasirodyti verta sumokėti už ramybę, kad jų piliečių privati informacija, konfidenciali verslo ir vyriausybės informacija nebūtų renkama ir naudojama kitų šalių.

Parengė Vija Pakalkaitė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (24)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (65)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Profesorius Lukoševičius: druska gali žudyti, bet jos visiškai atsisakius – tragiškos pasekmės (2)

Koks valgomosios druskos vaidmuo žmogaus mityboje ir jos sąsajos su kraujospūdžiu? Aiškinama, kad...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (26)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (223)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Pavergė ne vieno garsaus menininko širdį: vieni vadino mūza, kiti – vyrus gniuždančiu monstru (3)

Ją vadino kūrėjų mūza. Ji įsimylėdavo talentingiausius to meto vyrus, jie atsakydavo tokiais...

Kalėdinės mugės pasaulyje – kur geriausia ieškoti šventinės nuotaikos? (1)

Rankas šildantis karšto gėrimo puodelis magiškomis švieselėmis blyksinčioje...

Prieš 23 metus duotam interviu Samas papasakojo apie išbyrėjusius dantis, o savo ateitį „numatė“ Rusijoje (28)

Internete pasirodė prie 23 metus kurta laida „X klanas“ (aut.Ligita Juknevičiūtė ir Remigijus...

Gabrielius Landsbergis: siūlome stabdyti mokesčių pertvarką (110)

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) Tarybos...