aA
Pagal naujausio Europos bankininkystės priežiūros institucijų komiteto (CEBS) atlikto Europos Sąjungos bankų testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatus, ES ir eurozonos bankų sistemos yra atsparios dideliems ekonominiams ir finansiniams sukrėtimams. Tačiau visai neseni įvykiai Airijoje, kur bankai iš dalies ir nulėmė valstybės skolos krizės didėjimą, aiškiai parodė, kad tokie testai ne visuomet gali būti pakankamai objektyvūs ar leidžiantys pamatyti visas grėsmes. Pridėjus dar ir viešąją nuomonę, į kurią politikai, nori nenori, privalo atsižvelgti, jau galima daryti logišką išvadą, kad Europos Komisija sieks kryptingai įgyvendinti bankinio sektoriaus reformą.
Violeta Klyvienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Siekiant užtikrinti ilgalaikį bankinės sistemos stabilumą, bus griežtinami kapitalo ir likvidumo reikalavimai. Europos Komisijos siūlymu vadinamieji „Bazelio II“ reikalavimai bus perkelti į ES įstatymų bazę. Tai leistų tiek kokybiškai, tiek kiekybiškai pagerinti bankų sistemos kapitalo bazę, o vadinamojo „kapitalo buferio“ sudarymas užtikrintų didesnį bankų veiklos anticikliškumą. Kitaip tariant, eliminuotų drastiškų kilimų ir nuosmukių galimybę. Naujos taisyklės reikalautų palankiais laikotarpiais sudaryti papildomus kapitalo atidėjimus, kuriuos būtų galima naudoti sunkesniu (krizės) metu kaip papildoma stabilizavimo priemonė.

Žinoma, tokių gana plačių priemonių įgyvendinimas turi ir pliusų, ir minusų. Akivaizdu, kad papildomi kapitalo reikalavimai tikrai nepaskatins greitesnio kreditų atsigavimo, taip pat atitinkamai lems didesnes palūkanas skolininkams. Už šias priemones pasisakantys analitikai akcentuoja tai, kad jos turės santykinai nedidelį neigiamą poveikį BVP, o galima nauda dėl to, kad bus išvengta finansinių krizių ateityje, kompensuos visus kaštus.

Aiškesnė vertybinių popierių rinka

Kita kryptis, kurią bus siekiama tobulinti – išvestinių vertybinių popierių rinka. Pagrindiniai reformos tikslai – padidinti šios rinkos skaidrumą, siekti didesnio standartizavimo bei informacijos prieinamumo. Analogiškai prieš tai aptartam atvejui, šios priemonės taip pat mažins išvestinių priemonių rinkos pelningumą. Tačiau pastaroji pasaulio kreditų krizė labai aiškiai ir nedviprasmiškai parodė, kokį didžiulį poveikį išvestinės finansinės priemonės gali turėti realiajai ekonomikai. Tai, kad aptariamai sričiai iki šiol nebuvo netaikoma praktiškai jokia reguliavimo sistema, smarkiai prisidėjo prie neigiamų pastarosios kreditų krizės padarinių.

Siekiant geriau apsaugoti investuotojus bei indėlininkus, Europos Komisija planuoja toliau ne tik stiprinti bankų priežiūrą, bet pradėti stebėti ir kontroliuoti ES veikiančių reitingo agentūrų veiklą – taip siekiant sumažinti interesų konfliktų riziką bei padidinti pastarųjų veiklos skaidrumą. Galiausiai planuojama harmonizuoti ir indėlių draudimo schemas, siekiant padidinti ES indėlininkų saugumą bei – atitinkamai – jų pasitikėjimą bankais.

Gali apsunkinti finansų sektoriaus atsigavimą

Finansų sektorius artimiausiais metais gali sulaukti ir daugiau pokyčių, galinčių apsunkinti sektoriaus atsigavimo tendencijas. Šiuo metu, kai vis dar nemaža dalis ES ekonomikų susiduria su didžiuliu fiskalinės konsolidacijos poreikiu, vis garsiau kalbama apie dar vieną potencialų biudžeto pajamų šaltinį – bankų pajamas. Bene plačiausiai šioje srityje dabar diskutuojama apie bankų viršpelnio apmokestinimą bei specialaus finansinių operacijų mokesčio įvedimą. Reformos autorių teigimu, tai ne tik duotų papildomų pajamų kiauriems valstybių biudžetams, bet ir sumažintų spekuliacijas rinkose.

Europos Komisija finansų sektoriaus reformą planuoja baigti iki 2011-ųjų metų pabaigos. Bankų atstovai tikisi, kad bet koks naujų reikalavimų ar mokesčių bankiniam sektoriui įvedimas bus daromas įvertinant ir neigiamas šių veiksmų bei procesų puses. Pirmiausia – būtina įvertinti tai, kad visos minėtos (taip pat ir nepaminėtos, bet įmanomos) priemonės gali sumažinti Europos bankų konkurencingumą pasaulyje. Tad finansų sektoriaus reformai būtinas ir tarptautinės bendruomenės pritarimas. Be to, akivaizdu ir tai, kad Europos bankinis sektorius dar toli gražu nebaigė kovoti su visomis pastarosios krizės pasekmėmis. Ir bet kokios naujos finansų sektoriaus reguliavimo priemonės šios kovos tikrai nepalengvins.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda nutarė kirsti atgal: Šimonytės štabo lėšos pasiekė konservatorių partijos narius ir giminaičius (82)

Pirmadienį, likus mažiau nei savaitei iki antrojo prezidentinių rinkimų turo, Ingridos Šimonytės...

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (140)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Gyvai / DELFI Diena. Finalinis Nausėdos interviu: kandidatų kampanijų pinigai ir kiti aštrūs klausimai vyksta apklausa (37)

Išskirtinai „DELFI Dienai“ – kandidato į Prezidentus G. Nausėdos interviu: kodėl papuolė į...

Vairuojantys „devyndarbiai“ prisipažino apie avarijas: net nepastebėjo partrenkto žmogaus (2)

Sėdę prie vairo vairuotojai nesugeba susitelkti svarbiausiai veiklai – vairavimui, sako saugaus...

Zelenskiui – Kremliaus perspėjimas (43)

Kremlius antradienį perspėjo Ukrainos naująjį prezidentą Volodymyrą Zelenskį neprašyti...

Metė gydytojos darbą ir išėjo „į niekur“ – dabar valdo sėkmingą verslą

Prieš trejus metus rezidentūros studijas atidėjusi perspektyvi gydytoja Rūta Merkytė nėrė į...

Nauja tendencija: turtingieji kuria šeimos biurus, kad dar labiau praturtėtų (53)

Pasaulyje daugėja šeimos biurų, kurie skirti padėti turtingoms šeimoms ne tik valdyti jau turimą...

Surplys atleido NMA vadovą Bėrontą papildyta Bėronto komentaru (22)

Šiandien žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pasirašė įsakymą dėl Nacionalinės mokėjimo...

Įvardijo sritį, kurioje Lietuva ir Portugalija yra ES čempionai (4)

Prognozės dėl Vilniaus vakarinio aplinkkelio pasitvirtino – ši miesto arterija žymiai sumažino...

Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalino verslus: toliau vystys savarankiškai (25)

Investuotojai Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas pranešė, kad keičia iki...