aA
Pastaruoju metu socialiniame tinkle Facebook prisikūrė daugybė grupių, kurios yra „prieš“ vieną ar kitą reiškinį, susijusi su Europos Sąjunga, ar kurios nepritaria kai kurioms iniciatyvoms iš ES institucijų.
© Facebook nuotr.

Šių grupių nariai, kuriuos daugiau mažiau sudaro tie patys marginalai, dalinasi daug nuorodų į rusiškus tinklapius ir straipsnius, kurie yra persunkti antivakarietiškomis bei homofobiškomis nuostatomis. Pastebėtina, kad šių grupių turinys yra ganėtinai priešiškas ne tik ES kaip organizacijai, bet yra persunkti sąmokslo teorijomis apie „imperialistiškąjį Briuselį“.

Kalbant apie homofobiją, reiktų ją pirmiausia apibrėžti. Aš vadovaujuosi Europos parlamento samprata ir homofobiją įvardinu kaip neracionalią homoseksualumo baimę.

Iš pirmo žvilgsnio euroskepticizmas, t. y. priešiškumas ES, gilesnei integracijai, neturi tiesioginio ryšio su homofobija. Kalbant apie Vakarų Europos euroskeptikus tokį tiesioginį ryšį sunku pamatyti. Pavyzdžiui, britų euroskeptikų siūlymai Didžiajai Britanijai išstoti iš ES yra susiję su jų noru išsaugoti savo šalies suverenitetą ir savarankiškumą, priimant sprendimus daugumoje sričių. Tuo tarpu ryšis tarp homofonijos ir euroskepticizmo pastebimas Vidurio ir Rytų Europos šalyse. Vykstant Baltic Pride paradui Vilniuje, tarp eisenos stebėtojų buvo galima užmatyti plakatų „ES „iškrypėlių“ ar pan. sąjunga“, „Euro-Sodoma“ ir pan. Panaši situacija yra ir kitose Vidurio ir Rytų Europos šalyse, kuriose vyko panašūs renginiai.

Rytų ir Vidurio Europos šalyse „euroskepticizmo bomba“ sporto dėl paprastos priežasties – ES reikalavimų ir spaudimo žmogaus teisių, ypač LGBT teisų, klausimais. Viena vertus, šių šalių integracijos į ES procese iki 2004 m. LGBT teisės nebuvo atskirai liečiamos ir diskutuojamos. Kita vertus, komunistinio režimo metu homoseksualumas, kaip ir biseksualumas ir translytiškumas, buvo griežtai uždraustos temos viešame diskurse. Tokie žmonės „neegzistavo“. Kalbantis su vyresnio amžiaus žmonėmis ypač tas jaučiasi, nes „seniau tokių nebuvo“ arba girdėjo „apie tokius iškrypėlius“. LGBT teisių klausimas suaštrėjo, kai ES institucijos pradėjo kelti reikalavimus valstybėms-narėms dėl LGBT teisių užtikrinimo.

Tradicinės šeimos suvokimas taip pat stiprina homofobiją, nes homoseksualumo, biseksualumo priėmimas kaip normos suvokiamas kaip grėsmė tradiciškai suvokiamai šeimos koncepcijai, t. y. vyras, moteris, susieti santuoka, ir vaikai. ES reikalavimai dėl LGBT teisių užtikrinimo automatiškai suvokiami kaip grėsmė tradiciniam šeimos suvokimui. Santuoka įgauna svarbu simbolį, nes partnerystės ryšiais susieti žmonės dažnai nesuvokiami kaip šeima, o partnerystės įteisinimas susilaukia pasipriešinimo ir kontraversiškų vertinimų. Dažnas priešininkų argumentas, kad partnerystės įteisinimas ves į homoseksualių porų santuokų legalizavimą, kas savaime implikuoja „šeimos“ sąvokos pokytį ir nebeatitikimą tradiciškai suvokiamai šeimai.

Homofobija tapo euroskepticizmo įrankiu tokiose šalyse kaip Lietuva, Lenkija ar Vengrija, nes tokių euroskeptikų argumentai prieš ES yra grindžiami reikalavimais dėl LGBT, vaikų teisių užtikrikrinimo, bet mažai kvestionuoja ES kaip organizacijos įtaką kitoms sritims.

Parengė Kristina Puleikytė

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (10)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (106)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Užkalnis: kvepiu kaip keiksmažodis (12)

Kai kas nors nori parašyti tekste keiksmažodį ir praslysti pro cenzorius ir davatkas, rašo su...

Didžiųjų valstybių spąstai Lietuvai verčia verslininkus panikuoti (153)

Šių metų balandžio mėnesį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo už Mobilumo Paketo priėmimą....

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (62)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Atsikūrusios „Spice Girls“ sulaukė akibrokšto: iš koncerto išėję fanai kritiką lieja socialiniame tinkle

Panašu, kad atsikūrusi legendinė merginų grupė „Spice Girls“ viską pradėjo nuo klaidos....

Geriausi Lietuvos paplūdimiai prie ežerų: ramybė, grynas oras ir atgaiva išvargusiam kūnui

Jei dar nežinojote – Lietuvoje mes turime beveik tris tūkstančius ežerų. Pasislėpę giliai...

Macrono didysis planas ėmė ir subliuško (3)

Mažiausiai 20 Europos Parlamento rinkimų dalyvių sieks iškovoti mandatą ne savo gimtinėje, o...

Jerai Grantas po sezono paliks „Neptūną“

Klaipėdos „Neptūnas“ jau žino, kad kitą sezoną turės verstis ne tik be vyriausiojo...