aA
Pastaruoju metu socialiniame tinkle Facebook prisikūrė daugybė grupių, kurios yra „prieš“ vieną ar kitą reiškinį, susijusi su Europos Sąjunga, ar kurios nepritaria kai kurioms iniciatyvoms iš ES institucijų.
© Facebook nuotr.

Šių grupių nariai, kuriuos daugiau mažiau sudaro tie patys marginalai, dalinasi daug nuorodų į rusiškus tinklapius ir straipsnius, kurie yra persunkti antivakarietiškomis bei homofobiškomis nuostatomis. Pastebėtina, kad šių grupių turinys yra ganėtinai priešiškas ne tik ES kaip organizacijai, bet yra persunkti sąmokslo teorijomis apie „imperialistiškąjį Briuselį“.

Kalbant apie homofobiją, reiktų ją pirmiausia apibrėžti. Aš vadovaujuosi Europos parlamento samprata ir homofobiją įvardinu kaip neracionalią homoseksualumo baimę.

Iš pirmo žvilgsnio euroskepticizmas, t. y. priešiškumas ES, gilesnei integracijai, neturi tiesioginio ryšio su homofobija. Kalbant apie Vakarų Europos euroskeptikus tokį tiesioginį ryšį sunku pamatyti. Pavyzdžiui, britų euroskeptikų siūlymai Didžiajai Britanijai išstoti iš ES yra susiję su jų noru išsaugoti savo šalies suverenitetą ir savarankiškumą, priimant sprendimus daugumoje sričių. Tuo tarpu ryšis tarp homofonijos ir euroskepticizmo pastebimas Vidurio ir Rytų Europos šalyse. Vykstant Baltic Pride paradui Vilniuje, tarp eisenos stebėtojų buvo galima užmatyti plakatų „ES „iškrypėlių“ ar pan. sąjunga“, „Euro-Sodoma“ ir pan. Panaši situacija yra ir kitose Vidurio ir Rytų Europos šalyse, kuriose vyko panašūs renginiai.

Rytų ir Vidurio Europos šalyse „euroskepticizmo bomba“ sporto dėl paprastos priežasties – ES reikalavimų ir spaudimo žmogaus teisių, ypač LGBT teisų, klausimais. Viena vertus, šių šalių integracijos į ES procese iki 2004 m. LGBT teisės nebuvo atskirai liečiamos ir diskutuojamos. Kita vertus, komunistinio režimo metu homoseksualumas, kaip ir biseksualumas ir translytiškumas, buvo griežtai uždraustos temos viešame diskurse. Tokie žmonės „neegzistavo“. Kalbantis su vyresnio amžiaus žmonėmis ypač tas jaučiasi, nes „seniau tokių nebuvo“ arba girdėjo „apie tokius iškrypėlius“. LGBT teisių klausimas suaštrėjo, kai ES institucijos pradėjo kelti reikalavimus valstybėms-narėms dėl LGBT teisių užtikrinimo.

Tradicinės šeimos suvokimas taip pat stiprina homofobiją, nes homoseksualumo, biseksualumo priėmimas kaip normos suvokiamas kaip grėsmė tradiciškai suvokiamai šeimos koncepcijai, t. y. vyras, moteris, susieti santuoka, ir vaikai. ES reikalavimai dėl LGBT teisių užtikrinimo automatiškai suvokiami kaip grėsmė tradiciniam šeimos suvokimui. Santuoka įgauna svarbu simbolį, nes partnerystės ryšiais susieti žmonės dažnai nesuvokiami kaip šeima, o partnerystės įteisinimas susilaukia pasipriešinimo ir kontraversiškų vertinimų. Dažnas priešininkų argumentas, kad partnerystės įteisinimas ves į homoseksualių porų santuokų legalizavimą, kas savaime implikuoja „šeimos“ sąvokos pokytį ir nebeatitikimą tradiciškai suvokiamai šeimai.

Homofobija tapo euroskepticizmo įrankiu tokiose šalyse kaip Lietuva, Lenkija ar Vengrija, nes tokių euroskeptikų argumentai prieš ES yra grindžiami reikalavimais dėl LGBT, vaikų teisių užtikrikrinimo, bet mažai kvestionuoja ES kaip organizacijos įtaką kitoms sritims.

Parengė Kristina Puleikytė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (492)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (7)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (188)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (3)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

Kitokie pasikalbėjimai. Mantas Katleris su Nagliu Bierancu (237)

„ Kitokie pasikalbėjimai “ — portale DELFI! Jau lapkričio 20 dieną DELFI TV žiūrovai ir...

Gyvai / Paskutinė galimybė pelnyti tašką Tautų lygoje: Serbija – Lietuva (29)

Lietuvos futbolo rinktinė baigia kovas debiutiniame Europos tautų lygos turnyre rungtynėmis...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (2)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...

Vadina sukčiavimu: vilnietis pakraupo sužinojęs, kiek kainavo tetos kelionė taksi (1)

Praėjusią savaitę DELFI perskaičiau pasipiktinusios pilietės tekstą apie Vilniaus taksi...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (394)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Prieš savaitę darytas paskutinis Nekrošiaus interviu: mirties nuojautos tuomet nebuvo (20)

Paskutinysis, dar niekur neskelbtas genialaus teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus interviu,...