aA
Žmonės linkę galvoti, kad Azija – tai vieta, kur tėvai dažnai pageidauja berniukų labiau nei mergaičių, todėl didžiausią skirtumą tarp gimusių berniukų ir mergaičių turinti valstybė gali nustebinti.
Protestas prieš abortus
© AFP/Scanpix

Kaip rašo „Pacific Standard“, pasaulinio banko duomenimis, dėl jaunesnių nei 60 m. moterų mirtingumo perviršio mažiau išsivysčiusiose šalyse, jaučiamas 3,9 mln. moterų trūkumas. Didžiąja dalimi šią situaciją sąlygoja atranka lyties pagrindu paremti abortai. Tokia praktika dažniausiai vykdoma vargingesnėse šeimose, kur berniukams suteikiamas aukštesnis ekonominis ir socialinis statusas nei mergaitėms. Šiame kontekste, perėjimas prie mažesnių šeimų gali skatinti tėvus teikti pirmenybę berniukams, o ne mergaitėms. Ypač dažnai atliekamas abortas moteriškos lyties embrionui pašalinti, kai pirmasis šeimai gimęs vaikas – mergaitė.

2013 m. duomenys sulaukė ypatingo susidomėjimo, nes, nepaisant Vakarų pasaulyje vyraujančių nuomonių dėl Azijos, ši praktika dažniau pasitaiko Europos šalyse. Turbūt labiausiai stulbina, kad Vidurio Europos valstybė – Lichtenšteinas – atsidūrė sąrašo pirmojoje vietoje. Tai atrodo keista, nes Lichtenšteinas niekada nėra patekęs į šį sąrašą. Galbūt tai duomenų rinkimo klaida (labai mažą gyventojų skaičių turinčiose bendruomenėse rezultatai gali būti iškreipti).

Kita vertus, jei Lichtenšteino pateikti duomenys yra tikslūs, tai gali būti labai įdomu, ypač turint omenyje, kad Lichtenšteino įstatymai dėl abortų griežčiausi Europoje. Permetus akimis Lichtenšteino lyčių lygybės politikos istoriją paaiškėja, kad iki 1984 m. šios šalies moterys neturėjo balsavimo teisės, kas leidžia manyti, kad tai nėra viena didžiausių lygybės šalininkių Europoje.

Bet kuriuo atveju, nepriklausomai nuo to, ar Lichtenšteinas atsidūrė šiame garbės nedarančiame sąraše per klaidą ar ne, kitos į sąrašą patekusios valstybės čia atsirado pagrįstai. Šitos valstybės užėmė aukštas pozicijas šiuo klausimu jau daugelį metų, o neseniai pateikta ataskaita dėl Armėnijos liudija apie ilgametes pirmenybės vienai lyčiai teikimo normas. Neproporcingas lyčių pasiskirstymas Kinijoje ir Indijoje, be jokios abejonės, atspindi šių šalių labiausiai perpildytų valstybių statusą.

Ar išsivysčiusios Vakarų pasaulio valstybės teikia pirmenybę berniukams?

Amerikiečiai dažnai mano, kad tėvų pirmenybės vienai lyčiai teikimas liko praeityje, arba kad tai – besivystančių šalių problema. Vis dėlto JAV lyčių proporcingumas patenka į nustatytą normą, nepaisant keistų lyties nustatymo prietaisų namų panaudojimui, pavyzdžiui, „Intelligender“, „GenderMaker“ ar „Gender Mentor“.

Kaip rodo apklausos, tėvai Amerikoje dažniausiai reiškia norą turėti du vaikus bei teigia, kad vienodai pageidauja tiek berniukų, tiek ir mergaičių. Tačiau pirmenybės vienai lyčiai teikimas pasireiškia kitais būdais.

2011 m. „Gallup“ atliktos apklausos duomenimis, jei galima būtų turėti tik vieną vaiką, didesnė apklaustųjų dalis teiktų pirmenybę berniukui. Rezultatai mažai tepasikeitė nuo tada, kai tas pats klausimas amerikiečiams buvo užduotas 1941 m.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (44)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (21)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (524)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (3)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Rumunai suvarpė Lietuvos vartus ir išmetė rinktinę į žemiausią divizioną (296)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vykusiose...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (67)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos (137)

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...

Kremliaus kėslai verčia sunerimti: visai šalia Lietuvos – pavojingi signalai (110)

Latvija švenčia šimtmetį . Tačiau Latvijos parlamentarai nespėjo įteikti dovanos šaliai –...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (181)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...