aA
Žmonės linkę galvoti, kad Azija – tai vieta, kur tėvai dažnai pageidauja berniukų labiau nei mergaičių, todėl didžiausią skirtumą tarp gimusių berniukų ir mergaičių turinti valstybė gali nustebinti.
Protestas prieš abortus
© AFP/Scanpix

Kaip rašo „Pacific Standard“, pasaulinio banko duomenimis, dėl jaunesnių nei 60 m. moterų mirtingumo perviršio mažiau išsivysčiusiose šalyse, jaučiamas 3,9 mln. moterų trūkumas. Didžiąja dalimi šią situaciją sąlygoja atranka lyties pagrindu paremti abortai. Tokia praktika dažniausiai vykdoma vargingesnėse šeimose, kur berniukams suteikiamas aukštesnis ekonominis ir socialinis statusas nei mergaitėms. Šiame kontekste, perėjimas prie mažesnių šeimų gali skatinti tėvus teikti pirmenybę berniukams, o ne mergaitėms. Ypač dažnai atliekamas abortas moteriškos lyties embrionui pašalinti, kai pirmasis šeimai gimęs vaikas – mergaitė.

2013 m. duomenys sulaukė ypatingo susidomėjimo, nes, nepaisant Vakarų pasaulyje vyraujančių nuomonių dėl Azijos, ši praktika dažniau pasitaiko Europos šalyse. Turbūt labiausiai stulbina, kad Vidurio Europos valstybė – Lichtenšteinas – atsidūrė sąrašo pirmojoje vietoje. Tai atrodo keista, nes Lichtenšteinas niekada nėra patekęs į šį sąrašą. Galbūt tai duomenų rinkimo klaida (labai mažą gyventojų skaičių turinčiose bendruomenėse rezultatai gali būti iškreipti).

Kita vertus, jei Lichtenšteino pateikti duomenys yra tikslūs, tai gali būti labai įdomu, ypač turint omenyje, kad Lichtenšteino įstatymai dėl abortų griežčiausi Europoje. Permetus akimis Lichtenšteino lyčių lygybės politikos istoriją paaiškėja, kad iki 1984 m. šios šalies moterys neturėjo balsavimo teisės, kas leidžia manyti, kad tai nėra viena didžiausių lygybės šalininkių Europoje.

Bet kuriuo atveju, nepriklausomai nuo to, ar Lichtenšteinas atsidūrė šiame garbės nedarančiame sąraše per klaidą ar ne, kitos į sąrašą patekusios valstybės čia atsirado pagrįstai. Šitos valstybės užėmė aukštas pozicijas šiuo klausimu jau daugelį metų, o neseniai pateikta ataskaita dėl Armėnijos liudija apie ilgametes pirmenybės vienai lyčiai teikimo normas. Neproporcingas lyčių pasiskirstymas Kinijoje ir Indijoje, be jokios abejonės, atspindi šių šalių labiausiai perpildytų valstybių statusą.

Ar išsivysčiusios Vakarų pasaulio valstybės teikia pirmenybę berniukams?

Amerikiečiai dažnai mano, kad tėvų pirmenybės vienai lyčiai teikimas liko praeityje, arba kad tai – besivystančių šalių problema. Vis dėlto JAV lyčių proporcingumas patenka į nustatytą normą, nepaisant keistų lyties nustatymo prietaisų namų panaudojimui, pavyzdžiui, „Intelligender“, „GenderMaker“ ar „Gender Mentor“.

Kaip rodo apklausos, tėvai Amerikoje dažniausiai reiškia norą turėti du vaikus bei teigia, kad vienodai pageidauja tiek berniukų, tiek ir mergaičių. Tačiau pirmenybės vienai lyčiai teikimas pasireiškia kitais būdais.

2011 m. „Gallup“ atliktos apklausos duomenimis, jei galima būtų turėti tik vieną vaiką, didesnė apklaustųjų dalis teiktų pirmenybę berniukui. Rezultatai mažai tepasikeitė nuo tada, kai tas pats klausimas amerikiečiams buvo užduotas 1941 m.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Laikai, kai alkoholis liejosi laisvai: tarsi tradicija girtuoklystė ėjo iš kartos į kartą

„Kaip upė prasideda nuo upokšnio, taip ir girtavimas prasideda nuo taurelės. Žmogus pasidaro...

Nužudyto centrinio banko pareigūno perspėjimas buvo lemtingas SEB (59)

Ne visi pinigų plovimo skandalai vienodi. Kai pasaulis sužinojo, kad milijardai nešvarių pinigų...

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (265)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Žiema trumpam atsitraukia, grįžta rudeniški orai (9)

Penktadienį dangumi plauks stori pilki kritulių debesys. Naktį ir rytą šlapias sniegas...

Kartu 53 taškus mėgėjų lygoje „suvertę“ Lavrinovičiai: vakar mama bažnyčioje buvo (22)

Sostinės krepšinio lygoje („GEALAN–SKL“) užtikrintą pergalę pasiekė „Sporto namai“...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina (5)

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...

Naujausios ir ilgiausiai rašytos Andriaus Užkalnio knygos pristatymo nepraleido ir žinomi bičiuliai: taps dar vienu bestseleriu (154)

Ketvirtadienio pavakarę sostinėje žinomas publicistas ir žurnalistas Andrius Užkalnis...

Šios frazės gali sugriauti bet kokius santykius (11)

Būtina visą laiką sekti, ką kalbame. Neretai artimieji girdi iš mūsų skaudžias frazes, o...

„Google“ ne juokais susirūpino saugumu: kaip sužinoti ar jūsų slaptažodis nėra pavogtas (7)

„ Google “ neseniai išleido 79-ą „ Chrome “ versiją, kurioje buvo patobulinta...

Kurtinaičio kariauna nutraukė pralaimėjimų seriją – nuskriaudė Giedraičio ALBA komandą (4)

Rimo Kurtinaičio treniruojami krepšininkai lipa iš nesėkmių liūno. Maskvos srities „Chimki“...